Paljon on puhutu alumiinirakenteisen purjeveneen eduista. Varmasti näin, mutta alumiinipinta on vaan niin pahuksen ruma. Uteliaisuudesta kysyn, että onkohan nykytietämyksen mukaan mahdollista maalata alumivene niin että väri pitää? Ennen se ei ollut oikein mahdollista/suositeltavaa, kun kuulemma maali ei pysy pinnassa vaan hilseilee ajanmittaan pois.
Mitenköhän on?
Materiaalina alumiini?
7
241
Vastaukset
- Anonyymi
Ruottissa myydään -66 valmistunutta alumiinista S&S-venettä, S/Y Bohemiaa. Näyttäis olevan hyvässä maalissa (vaikkakin on käynyt mittavan kunnostuksen). Sparkman&Stephens suunnitteli 60-70 -lukujen taitteessa monta alumiinipaattia, joista moni on hengissä edelleen, myös Suomessa. Ja hyvä maali näyttää olevan. Sinne ei kannata pari metriä syvään pilssiin tiputtaa kiinalaista jakoavainta.
- Anonyymi
Ja onhan noita alumiinisia autojakin, eikös lantikat ja Ranget aikanaan olleet aluminumia?
- Anonyymi
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17760997k
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Jos kyse on uudesta alumiinista, kannattaa laittaa väri osaksi eloksointia, eikä maaliksi pintaan. Saatavana on ainakin musta, kullanväri, sekä se tavallisin alumiinimastoista tuttu matta metalli. Eloksointi pysyy loputtomiin kiinni, ellei törmätä johonkin, eikä väri karkaa eloksoinnista käytännössä koskaan. Haalistuminen UV:n vaikutuksestakin on mitätöntä maaliin verrattuna.
- Anonyymi
Kyllähän alu on ihan ok, kunhan ei parkkeeraa teräsveneiden viereen. Alkaa nääs alu kesiä ja on nopeastikin puhki. Plootuvene on pop, se kestää, alumiini on aika höttöä.
- Anonyymi
Joo, satama-altaat on täynnä uponneita Bustereita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, satama-altaat on täynnä uponneita Bustereita.
Ja ne on vielä niin ikävännäköisestä alumiinista tehtyjäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1553901Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,913306SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.892687Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2782510Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392266Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv1051938- 421029
- 95998
- 53889
Haapaveille jotain uutta!
Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.16830