Liittyykö siitepölyallergiaan kirvelevä kurkku? Oireina myös tukkoisuus, toisaalta ulkona myös nuha, silmien rähmiminen(vähän) . Oireet pahimmillaan illalla, yöllä ja aamulla- päivällä helpompaa.
Kirvelevä kurkku
4
1567
Vastaukset
- Kipuun kyllästynyt
Ihan samat oireet minullakin. Luulin poskiontelontulehdukseksi, koska olo on ollut tukkoinen ja voimaton, korvatkin ovat kipuilleet. Kurkussa ajoittain tunne, kuin joku puukolla viiltäisi. Tulehdusarvot kuitenkin ihan normaalit. Eli allergialääkettä (Ratiopharmin Cetirizin)olen ottanut ja välillä lisänä Buranaa. Eikä tälle olotilalle siis loppua näy. Todella masentavaa, mutta pakko vaan porskuttaa eteenpäin!
- joa allergiaa!
Buranaa ei suositella otettavaksi, jos on allergikko! Mieluummin Panadolia.Myöskään Asperiinia ei suositella.
- ..........
Kyllä kuuluu, itselläni ainakin. Nenä vuotaa kirkasta räkää, kurkkua kutittaa ja kirvelee, aivastuttaa, silmät kutiaa... Kurjaa!
- olisi
välttää Buranaa. Mikäli on allerginen ja mahdollisesti myös astmaatikko, voi burana pahentaa tilannetta. Asian voit tarkistaa lääkelaitoksen sivuilta lääkeoppaasta. Takuuvarmasti luotettava lähde.
Kuvailemasi oireet vaikuttavat siitepölyallergialta, siihen on ihan omat lääkkeet, apteekkari osaa neuvoa hoidon alkuun ja ellei ne auta hakeudu lääkäriin saadaksesi reseptin vahvemmista rohdoista.
Terkuin nuhanenien alalla työskentelevä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka323335Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032525Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv692488- 832054
- 411398
- 111258
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3781016Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos34813TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation
Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje28798Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6740