Hyvä karttaplotteri + AIS

Anonyymi-ap

Olen nyt aloittamassa toista kautta purjehdusta, ja uuteen vanhaan purjeveneeseeni pitäisi nyt hankkia joku sopiva navigoinnin väline. Karttalotteri 7-9" näytöllä on sellainen joka mahtuu hyvin upotettuna, MUTTA mikä olisi soiva peli merkiltään?

Kävin tuossa venemessuillakin, mutta siellä myytiin aikamoisia 'pakettea' eikä oikein tällaiselle pelkälle plotterinostajalle riittänyt aikaa tai mielenkiintoa. Ja kaikki myös parhaita, enkä oikein voi sanoa mitään, kun nämä ovat uusia asioita minulle.

Mutta Itämerelle sopiva plotterimerkki jossa AIS mahdollisuus, sellainen on haussa. Varmatoimisuus ja helppokäyttöisyys sekä hyvä vasteaika mahdollisissa takuupuolen asioissa. Ainakin s-vetolaitteen puolesta voin sanoa että V-alkuisella koneella ei käytännössä ollut mitään asiakaspavelua.

7

639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Reiska on aina hyvä valinta, ja after sale on ihan hyvä ja aina toiminut jos jotakin on ollut. Tosin ei ole ollut kuin yhdessä laitteessa jonka aikoinaan sain vaihdettua ilman mitään ongelmaa.

    • Anonyymi

      Hyvä esimerkki siitä, että messut ovat perseestä!

      Raymarineista kokemusta jo kolmessa veneessä ja ovat pelittäneet hyvin vaikka ikääntyvät, nyt alkamassa 13 kausi classic 120

    • Anonyymi

      Valitse ensin karttavalmistaja, joka takaa kartta päivitykset vuoteen 2033 saakka.
      Sitten valitset plotterin, jolla voit käyttää valitsemaasi kartta-aineistoa.
      AIS tieto tulee VHF-ais vastaanottimesta, ei plotterista.

    • Anonyymi

      Minulla on Lowrance HDS 9 tuumaa. Se toimii mainiosti ja sain AISinkin näkymään. Sain sen vaihtokaupan kautta. Siinä ei välttämättä ole kaikkia purjevenepuolen erikoisominaisuuksia, mutta olen pärjännyt ilmankin. Mutta voi olla perusteltua niiden takia hankkia purjeveneisiin tarkoitettu laite. Noitahan on muutama isompi valmistaja, Lowrancen takana on Navico, sitten on Raymarine ja Garmin. Tällä on merkitystä, jos aikoo myöhemmin hankkia lisää laitteita, niin saman valmistajan laitteet sopii paremmin yhteen, vaikka standardien kautta tuleekin perusominaisuudet.

    • Anonyymi

      AIS-vastaanotinkin siis hankkimatta vai ajettelitko lähettävän AISin hankkia? NMEA2000 AIS-vastaanottimet ovat ikävän kalliita ja plottereissa ei enää juuri ole NMEA0183-liitäntöjä. Taitaa jo kaikki plotterit osata AISit näyttää.

      Kartoissa ei ole mielestäni suuria eroja. Itse mietin n. 15 v vanhan 5" plotterin (näyttää AISit) päivittämistä 9". Vaihtoehdot mulla Axiom, Axiom+, Vulcan ja juuri julkaistu Zeus S. Axiomissa miellyttää pieni luvattu virrankulutus. Nykyinen NMEA0183 AIS-vastaanotin ei sovi noista mihinkään, joten kohtuu kallis päivityskokonaisuus tuo olisi.

    • Anonyymi

      Laitoin toissa keväänä Garmin CV 62:n Firstiini.
      Siinäkin olisi AIS-näytön mahdollisuus, mutta sitä varten tarvitsisi vaihtaa VHF muutaman satasen kalliimpaan malliin.

      Tämä toimii NMEA2000/NMEA0183/RaymarineSeaTalk/SeaTakNG - yhdistelmällä.

      Pinnapilotti on Reiskan ST1000 ja se ymmärtää SeaTalk1:tä, Plotteri NMEA2000:sta, VHF (Garmin 110i) sekä NMEA2000:sta että NMEA 0183:a ja Reiskan ST50 Tridata ja ST60 tuuli SeatalkNG:tä.

      Systeemissä on lisäksi Reiskan langaton kauko-ohjaus pinnapilotille.

      Kaikki nämä toimivat saumattomasti ja virheettömästi yhdessä. Reiskan SeaTalkNG näet on sama systeemi kuin NMEA2000.

      Konvertointi tarvitaan vain 0183:n ja 2000:n väliin, mutta tässä on se mukava juttu, että Garmin 62CV lähettää tietoja myös NMEA0183 -protokollalla - toisin sanoen pinnapilotin ohjaus reitin mukaan onnistuu ilman muuntimia plotterin ja pinnapilotin välillä.

      Silti langaton kauko-ohjain sopii SeaTalkilla pinnapilottiin saumattomasti ja muut mittarit ja VHF kommunikoivat NMEA2000/SeaTalkNG:n kautta keskenään. Pinnapilotti saa myös nopeus-ja tuulitiedot Reiskan mittareista saumattomasti, kun ne lähettävät SeaTalkia suoraan pinnapilotille.

      Tiivistettynä - NMEA2000/SeaTalkNg/SeaTalk(1) ja NMEA0183 ovat kaikki sovitettavissa keskenään toimimaan saumattomasti ja häiriöittä, tarvittavat sovitinkaapelit saa Reiskalta.

      Eri merkkien paremmuuksista en osaa sanoa, mutta Raymarinesta ja Garminista itselläni on pelkästään hyviä kokemuksia.
      En tosin ole mikään pallonkiertäjä (ainakaan vielä, ehkä jossain vaiheessa), mutta vaihtelevissa olosuhteissa nämä ovat ainakin omissa veneissä toimineet ilman murheita ja noita ja niiden osiahan saa käytännössä kaikkialta jos lähtisi pidemmällekin.
      Esimerkiksi hajonnutta mittaria tuskin kannattaisi ryhtyä korjauttamaan matkalla Välimerelle, uusi mittari kaupasta ja bolt-on.....

      • Anonyymi

        Kiitos, tämä oli hyvä ja kattava tieto 👍


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      185
      6300
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      100
      3451
    3. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      10
      2732
    4. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      110
      2309
    5. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      161
      1776
    6. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      112
      1609
    7. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      13
      1464
    8. On se tullut jo ihan kaikilta osin selväksi

      Ei tämä meidän juttu tule koskaan etenemään.
      Ikävä
      129
      1267
    9. Montako naista

      On menossa mun lisäksi?
      Ikävä
      15
      1194
    10. Elämäni biisi vieraslista la 11.10. yllättää iloisesti - Nämä huippujulkkikset sinisille sohville!

      Elämäni Biisi vieraina lauantaina ovat mm. Ellen Jokikunnas ja Esko Eerikäinen sekä liuta muita julkkiksia. Tämä jakso v
      Tv-sarjat
      12
      1170
    Aihe