Kuukautiset on muodostunut ongelmaksi, sillä vuoto on todella runsasta ja pahimmillaan saattaa kestää jopa pari viikkoa. Hormonikuuri menossa mutta ei taida auttaa. Onko kenellä ollut samanlaisia ongelmia ja millaisia hoitoja olette saaneet ja ovatko auttaneet?
RUNSAS JA PITKÄ VUOTO
4
1359
Vastaukset
- 'joku'
Ensimmäisen hormoonikuurin jälkeiset menkat olivat varsin normaalit. En kuitenkaan voinut jatkaa hormoonien syöntiä niiden sivuvaikutusten vuoksi. Yhdet menkat olivat vielä sen jälkeen älyttämän runsaat, mutta sitten ovat vähitellen niukentuneet lähes normaaleiksi.
Jos olisin syönyt hormooneita ohjeen mukaisen 3 kk, olisi hormoonitoiminta saattanut tasaantua nopeamminkin, mutta siinä olisi voinut jo muut elintoiminnot kärsiä liikaa.- Runsaat kuukautisvuodot
Minkä nimisiä hormooneja sait, itsellä on myös ollut runsaat kuukautiset ja kestävät reilun viikon sekä toisinaan on ollut myös välivuotoa ja nyt olen yhden jakson syönyt hormoonitabletteja.
Minulle lääkäri kertoi kun määräsi, että kun syön sen kymmenen päivän jakson niin muutaman päivän päästä alkaa sitten vuoto,minulla alkoi saman päivän iltana, kun otin aamulla viimeisen tabletin ja nyt on kestänyt jo 9 pv , hieman jo on hellittänyt mutta on ollut todella kova vuoto.
Runsaampi kuin ennen kuuria. Seuraava jakso pitäisi ajoittaa kierron 15-24 pv välille, eli alkaa 15pv jälkeen eka vuotopäivästä. Vähän nyt mietittyttää aloittaminen. Niin nämä mun pillerit ovat Primolut N 5mg - ANEEMINEN
Runsaat kuukautisvuodot kirjoitti:
Minkä nimisiä hormooneja sait, itsellä on myös ollut runsaat kuukautiset ja kestävät reilun viikon sekä toisinaan on ollut myös välivuotoa ja nyt olen yhden jakson syönyt hormoonitabletteja.
Minulle lääkäri kertoi kun määräsi, että kun syön sen kymmenen päivän jakson niin muutaman päivän päästä alkaa sitten vuoto,minulla alkoi saman päivän iltana, kun otin aamulla viimeisen tabletin ja nyt on kestänyt jo 9 pv , hieman jo on hellittänyt mutta on ollut todella kova vuoto.
Runsaampi kuin ennen kuuria. Seuraava jakso pitäisi ajoittaa kierron 15-24 pv välille, eli alkaa 15pv jälkeen eka vuotopäivästä. Vähän nyt mietittyttää aloittaminen. Niin nämä mun pillerit ovat Primolut N 5mgSaman nimisiä pillereitä minullakin on ja sama jakso kierron aikana kun syödä niitä. Yhden jakson olen syönyt ja kuukautiset alkoi kaksi päivää kuurin jälkeen ja kesti 8 päivää ja oli todella runsaat. Kohta pitäisi aloittaa toinen kuuri, mutta hirvittää jo ajatuskin, sillä eka kuurin aikana turposinkin niin valtavasti, mutta jos se vuoto olisi vähäisempää tällä kertaa, toivottavasti. Kyllä tämä naisena oleminen on "ihanaa".
- kärsinyt
Minulla oli ennen tosi työläät kuukautiset, kärsin niistä monta vuotta. Vuoto oli tosi runsasta ja kesti 10 päivää. Jo ennestään runsaita vuotoja varmaan lisäsi kuparikierukka. Luulin että hormonikierukka ei ole minulle mahdollinen (verenpainelääkkeiden ym.vuoksi). Lääkäriltä sitä sitten kyselin tarkemmin ja nyt viime elokuussa vaihdettiin kuparikierukka hormonikierukkaan.
Kierukan laiton jälk. hermoja kiristeli =), hiukset rasvottu ja tuli näppyjä naamaan =( mutta heti ekat kuukautiset oli helpommat. Ajattelin että katellaan kauanko kiukuttelen....
Nyt kaikki "haittavaikutukset" on hävinnyt aikoja sitten ja mikä mahtavinta jo monen kuukauden ajan kuukautiset olleet todella niukat.
Aikasemman 10 kamalan päivän sijaan, nyt kestää 3 päivää ja vuotoa tuskin huomaa. Elämäni hormonikierukan laiton jälkeen on muuttunut paljon helpommaksi. Mahtavaa!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4402528Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek142360Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2521475Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821129Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel621046Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4171038Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41908- 153905
- 56859
- 79845