Luonnonsuojelija

Anonyymi-ap

Vihreät haluavat lisää susia, karhuja, ahmoja, ilveksiä, maakotkia, kettuja ja naaleja. Nämä käyttävät ravinnokseen Lapin paliskuntien poroja. Poroisännät äänestävät vihreitä, jotta ei tulisi kaivostoimintaa ja tuulivoimaa joka paikkaan. Metsätalouttakin vastustetaan Lapin alueilla melkoisesti, ainakin avohakkuita. Vihreät puolustavat Lapin luontoa aktiivisesti. Lappiin kaipaa Valtion rahaa luontohankkeisiin melkoisesti. Porot tuhonneet jäkälikkökankaat jäkäliltään. Lapissa ja Pohjois-Suomessa on paljon tulossa massiivisia kaivoshankkeita. Keskustapuolue Kannattaa kaivoshankkeita, tukevat teollisia yrityksiä ja työllisyyttä. Metsätalous on myös Kepun elinehto. Porotalous kuuluu myös Kepun piiriin. Vasemmistopuolueille kuuluvat eläkeläiset ja työväestö.

8

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin mitä halusit tällä kertoa. Suomen kielestä sanotaan, että voisi olla vaikka vaikein kieli maailmassa ...

    • Anonyymi

      Jokaisella on päätäntä- ja vaikutusvalta eduskuntavaaleissa. Nukkuva ei ota kantaa mihinkään. Valitettavasti nukkuvien osuus vaaleissa on suuri.

    • Anonyymi

      Jokos on luonnonsuojelijoilla kaupat syntyneet vesivoimalaitoksesta, joka on menossa purkuun? Hyvä, että purkavat sen pois. Jalokaloille hyvät mahdollisuudet vaeltaa sitten.

    • Anonyymi

      Kokoomukselta Kuusamo ei saa yhtään mitään, autioittavat Pohjois- ja Itä-Suomen. Kokkareita ovat täysin. Kokoomus vie syrjäseudun elinmahdollisuudet täysin.

    • Anonyymi

      Vihreiden ilmastonmuutos uskonto ja aivopesu ja kommunistit ovat syyllisiä levottomuuksiin ja moniin muihin tämän päivän ongelmiin ja haasteisiin yhteiskunnassa. Mm. Perusteettomat ja virheelliset väitteet ilmastonmuutoksesta. Pelottelu ja liioittelu esim. ilmastohätätilalla, luontokadolla, metsäkadolla. Korkeat verot mm. Polttoaineista. Energiakriisi ja energian kohtuuton hinta on syytä vihreiden harjoittamasta hölmöläisten ilmastopolitiikasta ja ilmastoteoista, sekä vihreästä siirtymästä.

    • Anonyymi

      Lapissakin ollut paljon vihreitä äänestävät väestöä. Kaivoksen vastustajia suurin osa. Tuulivoimaakin vastustavat kovasti. Tuulivoima on.uusiutuvaa energiaa ja sähköntuotannosta kattaa suuren osan jo.

    • Anonyymi

      Vihreät aktivistit eivät aina itsekään tiedä mitä ja mitä varten eri luonnonvaroja pitäisi kieltää käyttämästä tai niiden jalostamista vastustaa ainakin täällä Suomessa. Sähkö tulee vain heille pistorasiasta ja lämpö patenteista ja ruoka kaupasta... jne. Mutta, kaiken tämän tuottaminen ja tekeminen tuntuu olevan saastuttavaa tai muuten maailmalle tuhoisaa varsinkin Suomessa.

    • Anonyymi

      Kohta varmaan joku haluaa suojella puliukkojen oikeudet ryypätä julkisilla paikoilla :D :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      309
      3055
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      124
      2057
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2043
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1399
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      1270
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1243
    Aihe