Vihreät haluavat lisää susia, karhuja, ahmoja, ilveksiä, maakotkia, kettuja ja naaleja. Nämä käyttävät ravinnokseen Lapin paliskuntien poroja. Poroisännät äänestävät vihreitä, jotta ei tulisi kaivostoimintaa ja tuulivoimaa joka paikkaan. Metsätalouttakin vastustetaan Lapin alueilla melkoisesti, ainakin avohakkuita. Vihreät puolustavat Lapin luontoa aktiivisesti. Lappiin kaipaa Valtion rahaa luontohankkeisiin melkoisesti. Porot tuhonneet jäkälikkökankaat jäkäliltään. Lapissa ja Pohjois-Suomessa on paljon tulossa massiivisia kaivoshankkeita. Keskustapuolue Kannattaa kaivoshankkeita, tukevat teollisia yrityksiä ja työllisyyttä. Metsätalous on myös Kepun elinehto. Porotalous kuuluu myös Kepun piiriin. Vasemmistopuolueille kuuluvat eläkeläiset ja työväestö.
Luonnonsuojelija
8
148
Vastaukset
- Anonyymi
Niin mitä halusit tällä kertoa. Suomen kielestä sanotaan, että voisi olla vaikka vaikein kieli maailmassa ...
- Anonyymi
Jokaisella on päätäntä- ja vaikutusvalta eduskuntavaaleissa. Nukkuva ei ota kantaa mihinkään. Valitettavasti nukkuvien osuus vaaleissa on suuri.
- Anonyymi
Jokos on luonnonsuojelijoilla kaupat syntyneet vesivoimalaitoksesta, joka on menossa purkuun? Hyvä, että purkavat sen pois. Jalokaloille hyvät mahdollisuudet vaeltaa sitten.
- Anonyymi
Kokoomukselta Kuusamo ei saa yhtään mitään, autioittavat Pohjois- ja Itä-Suomen. Kokkareita ovat täysin. Kokoomus vie syrjäseudun elinmahdollisuudet täysin.
- Anonyymi
Vihreiden ilmastonmuutos uskonto ja aivopesu ja kommunistit ovat syyllisiä levottomuuksiin ja moniin muihin tämän päivän ongelmiin ja haasteisiin yhteiskunnassa. Mm. Perusteettomat ja virheelliset väitteet ilmastonmuutoksesta. Pelottelu ja liioittelu esim. ilmastohätätilalla, luontokadolla, metsäkadolla. Korkeat verot mm. Polttoaineista. Energiakriisi ja energian kohtuuton hinta on syytä vihreiden harjoittamasta hölmöläisten ilmastopolitiikasta ja ilmastoteoista, sekä vihreästä siirtymästä.
- Anonyymi
Lapissakin ollut paljon vihreitä äänestävät väestöä. Kaivoksen vastustajia suurin osa. Tuulivoimaakin vastustavat kovasti. Tuulivoima on.uusiutuvaa energiaa ja sähköntuotannosta kattaa suuren osan jo.
- Anonyymi
Vihreät aktivistit eivät aina itsekään tiedä mitä ja mitä varten eri luonnonvaroja pitäisi kieltää käyttämästä tai niiden jalostamista vastustaa ainakin täällä Suomessa. Sähkö tulee vain heille pistorasiasta ja lämpö patenteista ja ruoka kaupasta... jne. Mutta, kaiken tämän tuottaminen ja tekeminen tuntuu olevan saastuttavaa tai muuten maailmalle tuhoisaa varsinkin Suomessa.
- Anonyymi
Kohta varmaan joku haluaa suojella puliukkojen oikeudet ryypätä julkisilla paikoilla :D :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1827742Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1415312Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/974168Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y622821- 2822449
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1352347Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5762170Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont812142Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi102074Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa
Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.41309