Viimekesänä kasvatin mökillä avomaa kurkkuja ja kirsikkatomattia, ja ne onnistuivat nyt meinasin laajentaa viljelyksiä kesäkurpitsalla ja kukkakaalilla, mutta tekeekö kukkakaali vaan yhden kaalin per taimi vai tuleeko yhdestä taimesta useampi kaali.
Aloittelia
14
498
Vastaukset
- Anonyymi
Korjaus otsikkoon: Aloittelija
- Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17764350M
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Yksi kukka per kaali.
- Anonyymi
Onnistuuko kotioloissa taimien kasvatus siemenestä vai vaativatko ne extra valoa ja lämpöä?
Parina vuotena ostotaimissa ollut huonoja kokemuksia mm. punkkeja kurkuissa ja paprikoissa, sekä kurpitsat olivat täysin eri lajiketta mitä mulle olevinaan myytiin.
Toinen aloittelija jolla pieni kesäkasvihuone.- Anonyymi
Tomaatteja kanattaa kasvattaa, jos on käytössä kesällä pieni kasvihuone. Nyt on sopiva kylvöaika. Esimerkiksi Money Maker tai Tanskan Vienti- siemenet ovat aika halpoja, siis oikeita runkotomaatteja, Kalliita lajikkeita ovat mm. Shirley ja Hildares. Kurpitsat, voi kylvää huhtikuun loppupuolella, mutta vaativat kasvukautena paljon tilaa ja voimaa.
Oma ikkunalautani on kylmä, niin käytän taimien alla sähkökäyttöistä lämpömattoa. Eteläikkuna on paras paikka monille taimille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tomaatteja kanattaa kasvattaa, jos on käytössä kesällä pieni kasvihuone. Nyt on sopiva kylvöaika. Esimerkiksi Money Maker tai Tanskan Vienti- siemenet ovat aika halpoja, siis oikeita runkotomaatteja, Kalliita lajikkeita ovat mm. Shirley ja Hildares. Kurpitsat, voi kylvää huhtikuun loppupuolella, mutta vaativat kasvukautena paljon tilaa ja voimaa.
Oma ikkunalautani on kylmä, niin käytän taimien alla sähkökäyttöistä lämpömattoa. Eteläikkuna on paras paikka monille taimille.Jotta taimien kasvatus onnistuisi, niin tulee kiinnittää huomiota puhtauteen. Kasvitkin voi saada tauteja, kasvitauteja. Idätykseen on hyvä käyttää taimimultaa ja kylvökset puhtaisiin ja kuiviin ruukkuihin. Koskaan ei pidä idättää tai muutoin säilyttää perunoita kasvihuoneessa eikä edes istuttaa perunaa lähelle kasvihuonetta. Myös tupakista nautiskelusta pitää kietäytyä.
- Anonyymi
Täysin sama kokemus! Ostettiinkohan taimet samalta kauppapuutarhalta vai onko yleinen vitsaus?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täysin sama kokemus! Ostettiinkohan taimet samalta kauppapuutarhalta vai onko yleinen vitsaus?
Kiitos hyvistä neuvoista.
T. toinen aloittelija
Ps. en viitsi sanoa puutarhan nimeä, mutta Itä-Suomessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos hyvistä neuvoista.
T. toinen aloittelija
Ps. en viitsi sanoa puutarhan nimeä, mutta Itä-Suomessa.Sama ilmansuunta!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos hyvistä neuvoista.
T. toinen aloittelija
Ps. en viitsi sanoa puutarhan nimeä, mutta Itä-Suomessa.Tutulta kuulostaa. Tuossa ote vanhasta viestistäni: pensastomaattini virahtivat miehen mittaan ja kesäkurpitsani olivatkin suuria keltaisia pyöreitä talvikurpitsoita. Kauppapuutarhalla näemmä lajikkeet mitä sattuu. Terkkuja Karjalan maille 👎
- Anonyymi
Kasvatan kesäkurpitsaa neljä tainta kahdella lavalla. Tuo on ollut varsin sopiva määrä nelihenkiselle perheelle.
Ostotaimilla olen mennyt kesäkurpitsat tähän asti ja vain talvikurpitsat olen kasvattanut omista taimista, koska lajikkeiden kirjo on isompi. Yleensä tarjolla on täällä päin vain kahta lajiketta: keltainen ja vihreä. Kaksi ja kaksi. - Anonyymi
Jos kasvihuonekasveissa on punkkeja, täytyy kaikki kasvinosat huoneesta poistaa ja rikkaruohotkin tarkkaan kitkeä jottei niihin jää punkkeja. Keväällä suosittelen kasvihuoneen myrkytystä sillä punkit pystyvät talvehtimaan mm. rakenteissa.
Punkki on todella kiusallinen vaiva joka pahimmillaan saastuttaa koko kasvihuoneen ja vie sadon. Punkillisia kasveja myyvät kaupat ja puutarhat kannattaa jatkossa kiertää kaukaa.- Anonyymi
Pahimmillaan joutuu heittämään koko kasvin pois jottei punkit leviäisi muihin, ja punkit helposti tappavat suurenkin kasvin.
Kotikasvihuoneen keväthuolto on tärkeää, mutta niin myös syksyinen eli kaikki kasvimassa poistetaan rikkaruohoista alkaen ja mielellään ennen pakkasia koko kasvihuone myrkytetään, sama keväällä.
Punkkeihin ei oikein muut kuin myrkyt tehoa, hellempiäkin keinoja voi käyttää mm. mäntysuopa- tai toluvedellä huuhtelu (punkit ovat lehtien alapinnoilla), mutta muihin ei toivottuihin vieraisiin kuten kirvoihin em. keinot kyllä yleensä tepsivät.
Kauppapuutarhoilla on hyvin tärkeää kasvitautien ja tuholaisten torjunta sekä hävittäminen, mutta ellei näin ole toimittu ja saastuneita kasveja on markkinoille ja asiakkaille päätynyt, on tosiaan viisaamaa ko. yritys unohtaa, sillä ko. paikan hygienia on huono, pahimmassa tapauksessa vuosi vuoden jälkeen.
- Anonyymi
Katsokaa lehtien väriä, mahdollisia vioituksia esim. muodossa ja ala-pintoja vaikka suurennuslasilla. Näin mahdolliset kasvitaudit, kirvat ja pienen pienet hämähäkkimäiset punkit löytyy. Älkää ostako rutikuivaa kasvia tai vettä tippuvaa. Huomioikaa ostopaikan yleinen järjestys ja siisteys, sekä kyselkää myyjältä mistä taimet ovat lähtöisin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2363556- 623228
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I762743Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk382591Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve862226Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro271942Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä861940Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva411854Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.961737Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691093