Kainarin uusimmat tiedot kertoo että Linnanvirran entisen Rottien ruokintapaikalta on löytynyt kuollut rotta. Nähtävästi lintujen ruokinnnan siirtäminen lautalle sai aikaan rotan kuolemisen nälkään.
Linnanvirran Rotta kuoli nälkään.
Anonyymi-ap
1596
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
On vaikea sanoa mihin "tautiin" rotta oli kuollut ja missä tämä oli tapahtunut. Varotoimenpiteenä olemme ilmoittaneet tästä provokaatiosta sekä maan omistajalle että poliisille. Koska on olemassa suuri epäily, että rotta on voinut kuolla voimakkaaseen myrkkyyn ja jos esim. ulkoilulla oleva koira olisi syönyt rotan niin siinä olisi käynyt koirallekin huonosti, olemme hävittäneet rotan viranomais-ohjeiden mukaisesti.
Olisiko rotta kannattanut tutkia, jos se olisi vaikka tapettu myrkyllä ja tuotu joelle?
Maanomistaja, Kajaanin kaupunki, ilmoitti että he eivät tutkituta ja poliisi teki samoin ja pyysi turvallisesti hävittämään rotan. Teimme annettujen ohjeiden mukaisesti.
Ehdottomasti olisi pitänyt tutkia.
Heititte jokeen?
Olisi sen rotan voinut toimittaa Valviralle, ei kai kaupunki sitä päätä. Mutta helpoin ja turvallisin toimi oli hävittäminen , ettei vaan joudu tutkittavaksi.
On selvää, että rotta on tapettu, mahdollisesti myrkytetty ja konna vienyt sen sinne. Voi vaan odottaa lisää kuolleita rottia sinne, joita aiemmin ei ole ollut.
Härskiä sairasta toimintaa.
Meleko varmasti näin on.
Kaupunki tutkituttaa jos on aihetta / hoitaa jatkotutkimuksiin - 99.9% tapauksissa ei ole aihetta tutkia. Poliisia ei moisella paskalla kannata työllistää kun siellä mitään rikosta ole tapahtunut. Mikäli ilmenee että jotakin myrkkyä löytyy on poliisilla syy tutkia. Valitettavasti tutkinta lopetetaan koska se ei johda yhtään mihinkään havaintojen ja todisteiden puuttuessa. -> Tunge paskarotta vaikka uuniin.
Oliko rotannimi Paavo?
Eiku Pasi
Se rotta on viety kuusiaidan luota sinne jokivarteen
Kuka Paavo kun ei tunneta ..?
Paavo Arffmanko???
On se myös mahdollista että kun rottia on ruokittu vuosia niin vanha rotta jolta ruokinta lakkaa kuolee nälkään. Tutkittavaksi olisi pitänyt lähettää.
Rotat löytävät ruokas aina..eikä kuolleena liiku itsekseen.
Konna asialla.