https://autobild.fi/artikkeli/toyota-prius-plugin-hybrid-suomeen-kesalla-2023-vahvistamaan-mallistoa-6.182.165658.06d63aa9a2
Jos ilmoitetaan n 20kwh sataselle kulutus ja 67km akulla niin veikkaan että osaava autoilija vetäisee tuolla akulla 100km parhaimmillaan ennenkuin kone käynnistyy ja matka jatkuu.
Hieno muotoilu.
Plug-in 13,6kwh? koknaiskapasiteetti vai netto?
14
108
Vastaukset
- Anonyymi
Tilaukseen.
- Anonyymi
Maailman lehdistä löytyy, että tuo uusi Prius kulkee17 tuuman renkailla 105 km ja 19 tuuman renkailla 87 km. Aloituksessa ei ole häivähdystäkään asiantuntemuksesta. Lisäksi Prius ei ole mikään korkea maastoauto vaan erittäin aerodynaaminen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maailman lehdistä löytyy, että tuo uusi Prius kulkee17 tuuman renkailla 105 km ja 19 tuuman renkailla 87 km. Aloituksessa ei ole häivähdystäkään asiantuntemuksesta. Lisäksi Prius ei ole mikään korkea maastoauto vaan erittäin aerodynaaminen.
Tuli vähän väärää tekstiä. Anteeksi. Puolustutkin Priusta.
- Anonyymi
Tästä ei epäilystäkään, mutta olen varma että pystyn ajamaan yhdellä latauksella 150 km.
Olen ajanut Corolla Hybrillä 3,5 l keskikulutuksella koko viime kesän yhteensä 6000 km. Tämä kertoo siitä että olen taitava kuski.- Anonyymi
Kerrot vain kuinka kova olet valehtelemaan.
- Anonyymi
"Tästä ei epäilystäkään, mutta olen varma että pystyn ajamaan yhdellä latauksella 150 km.
Olen ajanut Corolla Hybrillä 3,5 l keskikulutuksella koko viime kesän yhteensä 6000 km. Tämä kertoo siitä että olen taitava kuski"
Höpö höpö et omista edes ajokorttia! 13,6 ajattele 13,6 jaettuna 1.5 = 9kwh/100km. Hmm mikä hybridi vie niin vähän mutta joku ajaa varmasti tuolla matkaa hyvissä oloissa alle 4litraa sataselle se on varma. 3,99 on jo alle 4. Mutta hiton hyvänäköinen auto on uusi prius.
- Anonyymi
Koska kyseessä on Toyota, on tuo kapasiteetti brutto. Näinhän heillä on tapana tuo ilmoittaa.
- Anonyymi
"Koska kyseessä on Toyota, on tuo kapasiteetti brutto. Näinhän heillä on tapana tuo ilmoittaa."
Onko prius ilmoittanut "tapana" noin? Netto se on.
- Anonyymi
"osaava autoilija vetäisee tuolla akulla 100km parhaimmillaan"
Joo, jos ensin on käyny saunassa hikoilemassa liiat kilot pois, autossa ei ole edes parkkikiekon verran tavaraa, kuski on alasti, peilit pysyy käännettynä kylkiä vastaan, muuta liikennettä ei ole, reitillä ei ole kummempia korkeuseroja, sää on optimaalinen, ilmastointi on pois päältä, asfaltti hiottu sileeksi ja tähtien asennot otollisia.
Sitten kun otetaan huomioon ettei auto anna ajaaa akkua tyhjäksi yms. tosielämän tekijät, niin range on parhaimillaan jotn 70 kilsaa, kun korkeusero reitin alku vs. loppu on n. +-0 m. Tietysti jos lähtee jonkun vuoren laelta lasketteleen täydellä akulla niin tilanne on toinen.- Anonyymi
"Priuksen ajomatka on 87 km 19 tuuman renkailla ja 105 km 17 tuuman renkailla, ja 105 km parannus edelliseen malliin verrattuna on 75%."
Noin täällä sanotaan.
https://japantoday.com/category/business/toyota-launches-all-new-prius-phev-in-japan - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Priuksen ajomatka on 87 km 19 tuuman renkailla ja 105 km 17 tuuman renkailla, ja 105 km parannus edelliseen malliin verrattuna on 75%."
Noin täällä sanotaan.
https://japantoday.com/category/business/toyota-launches-all-new-prius-phev-in-japanNo ehkä ihan kaikkea ei pidä uskoa suorilta käsin. Polttistenkin kulutukset on ilmoitettu vuosikymmenet alakanttiin. Ei nyt kannata ainakaan sitten hirveästi pettyä, kun se maksimi range jää tosielämän tilanteissa 20% lyhyemmäksi, ja talvella yli 30%. Oma kokemus on että n. 80% luvatusta on aika tyypillinen, aika harvoin pääsee sen enempää vaikka melko säästeliäästi kituuttaa menemään. En kyllä ole mikään tientukkona körötteliä toisaalta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Priuksen ajomatka on 87 km 19 tuuman renkailla ja 105 km 17 tuuman renkailla, ja 105 km parannus edelliseen malliin verrattuna on 75%."
Noin täällä sanotaan.
https://japantoday.com/category/business/toyota-launches-all-new-prius-phev-in-japanTeknisesti mahdotonta oikeassa elämässä ehkä lämpimässä, myötätuulessa ja alamäessä, mutta ei normaali liikenteessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No ehkä ihan kaikkea ei pidä uskoa suorilta käsin. Polttistenkin kulutukset on ilmoitettu vuosikymmenet alakanttiin. Ei nyt kannata ainakaan sitten hirveästi pettyä, kun se maksimi range jää tosielämän tilanteissa 20% lyhyemmäksi, ja talvella yli 30%. Oma kokemus on että n. 80% luvatusta on aika tyypillinen, aika harvoin pääsee sen enempää vaikka melko säästeliäästi kituuttaa menemään. En kyllä ole mikään tientukkona körötteliä toisaalta.
Sinun ajotyylilläsi. Monet ajavat usein paljon luvattua pitemmälle.
- Anonyymi
Maailman eri lehtien mukaan ajoakun nettokapariteetti on 12.6 kWh.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1843389Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from1042595Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen82459Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä572432Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276942361Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman72021Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.01780Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling391719Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue321643- 841388