Siellä tehdään kaikki itse, minä olin sähkömunkki.
Tein sähköasennukset ja myös putkiasennukset. Minun ansiosta luostarissa virtasi niin vesi kuin sähkökin.
Sähköiskun sain yhtä monta kertaa kuin oli luostarivuosiakin. Pahin tällin oli kun tein sähköasennukaia ja pesuhoneen lattialla oli vettä, olin luonnollisesti vielä paljasjaloin. Sähkötällin jälkeen olin varmaan minuutin tai kaksi "poissa olevana".
Olin 7 vuotta luostarissa
Anonyymi-ap
4
251
Vastaukset
- Anonyymi
Ollaan oltu samassa luostarissa, minä olin se hillomunkki, jos muistat?
- Anonyymi
Älä rienaa hyvä ystävä. Tuo ei ole feikkiä. Olin luostarissa kipeän eroni jälkeen ja kun tuli töistäkin lopputilin niin vuonna 1991 meni luostariin ja olin lähes kahdeksan vuotta, 7 täyttä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä rienaa hyvä ystävä. Tuo ei ole feikkiä. Olin luostarissa kipeän eroni jälkeen ja kun tuli töistäkin lopputilin niin vuonna 1991 meni luostariin ja olin lähes kahdeksan vuotta, 7 täyttä.
Olen harkinnut uudelleen luostariin menoa. Nyt olen jo kohta eläkeiässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36812349Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2565403Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153937Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1972623Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151982Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271852No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74772Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59726