Siellä tehdään kaikki itse, minä olin sähkömunkki.
Tein sähköasennukset ja myös putkiasennukset. Minun ansiosta luostarissa virtasi niin vesi kuin sähkökin.
Sähköiskun sain yhtä monta kertaa kuin oli luostarivuosiakin. Pahin tällin oli kun tein sähköasennukaia ja pesuhoneen lattialla oli vettä, olin luonnollisesti vielä paljasjaloin. Sähkötällin jälkeen olin varmaan minuutin tai kaksi "poissa olevana".
Olin 7 vuotta luostarissa
Anonyymi-ap
4
288
Vastaukset
- Anonyymi
Ollaan oltu samassa luostarissa, minä olin se hillomunkki, jos muistat?
- Anonyymi
Älä rienaa hyvä ystävä. Tuo ei ole feikkiä. Olin luostarissa kipeän eroni jälkeen ja kun tuli töistäkin lopputilin niin vuonna 1991 meni luostariin ja olin lähes kahdeksan vuotta, 7 täyttä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä rienaa hyvä ystävä. Tuo ei ole feikkiä. Olin luostarissa kipeän eroni jälkeen ja kun tuli töistäkin lopputilin niin vuonna 1991 meni luostariin ja olin lähes kahdeksan vuotta, 7 täyttä.
Olen harkinnut uudelleen luostariin menoa. Nyt olen jo kohta eläkeiässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1384765Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2504401Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat304123Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,74024Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1833459Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis833162Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos813089Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2222745Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1362717- 522431