ufoaluksen muoto muuttunut

tuossa katselin silminnäkijöiden kuvia ufoista niin 60 luvulla ufo aluksissa oli ikkunat,laskeutumis renkaat liekkö vielä ollut nokia merkkisisiä, antenneja ja joissakin portaat jotta pääsee ovesta alukseen. myös valonheittimet pimeällä ajoa varten.

2000 luvun ufot on vaan tylsän umpinaisia ja renkaatkin puuttuvat ikiunoita myöten.
heilläkin kehitys on kehittynyt.
19374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ufoaluksen muoto muuttuu sitten kun se on maahan laskeutumassa. Ehkä sieltä pellin sisältä ilmestyy silloin nämä oudon näköset lentäjätkin... kylkeen aukeaa ovi, ilmestyy ikkunoita, rappusia, laskeutumisjalkoja, valonheittimiä...
Lentomoodissa sitten "tylsän umpinainen".
Silminnäkijä kuvaisi tietenkin näitä kahta tilannetta, näkemäänsä ufoa erilailla.

Äänestä
  • 😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

    ❤️ ­N­y­m­f­­o­­­m­a­­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17766193J

    🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞

    Äänestä

Muotoilu on muuttunut virtaviivaisempaan suuntaan ja tekniikka kehittynyt. 60-luvulla ufoissa oli tyypillisesti ristikudosrenkaat ja kuplavolkkarin janoinen boxer-moottori. Savuttavan koneen takia rakenteen piti olla riittävän huokoinen, jotta miehistö ei tukehdu savukaasuihin. Sen lisäksi bensamoottoreissa oli suuri tulipaloriski ja huokoinen rakenne edesauttoi bensahöyryjen haihtumista.

2000-luvun malleissa käytetään hiukkassuodattimilla varustettuja VW-konsernin 1.6-2.0 litran dieselmoottoreita, joista ei tule päästöjä nimeksikään eikä tulipaloriskiäkään ole. Sen takia muotoilussa on voitu keskittyä aerodynamiikkaan. Renkaiden puuttumista vähän hämmästelen. Ufojen laskutelineissä kun on tiettävästi käytetty radial-renkaita jo 1980-luvulta lähtien.

Äänestä
  • Muodot ja koot vaihtuu - mutta paljon parannettavaa ei ole, et löydä.
    On semmoset viimeset 100000 vuotta aikaa jo ollut kaiken viimeistelyyn ja hienosäätöihin.
    Sen verran vuosia on teknisesti dieselmoottoreitas edellä... 🤣

    Äänestä

  • Uusimmat toimii sähköllä vielä niillä ei tehdä pitkiä reissuja kun latuspisteitä on vielä harvakseltaan ja akut kärsii kylmyydessä, ihan niin meillä patteriautojen akut.
    Monet ufomiehet ovatkin tulleet siihen tulokseen että vety on seuraavaksi kokeiltava.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Uusimmat toimii sähköllä vielä niillä ei tehdä pitkiä reissuja kun latuspisteitä on vielä harvakseltaan ja akut kärsii kylmyydessä, ihan niin meillä patteriautojen akut.
    Monet ufomiehet ovatkin tulleet siihen tulokseen että vety on seuraavaksi kokeiltava.

    Juurikin näin! Sähköufoilla pääsee korkeintaan saman matkan kuin 60-lukuisilla bensa-boksereilla eli rimaa hipoen Maasta Kuuhun. Diesel on edelleen ainoa järkevä vaihtoehto intergalaktiseen matkailuun. Nyky-dieseleissä kulutus on vain 4-5 litraa sataa valovuotta kohden, eli tankillisella pääsee pitkälle.

    Vety lienee seuraava edistysaskel, mutta joka aurinkokunnassa ei ole tankkausasemaa. Teoriassa vetyä voisi tankata kaasujättiläisillä, mutta kaasukehään sukeltamisessa on omat käytännön haasteensa mm. Jupiterin hengenvaaralliset säteilytasot ja viittäsataa puhaltavat myrskytuulet. Sen lisäksi vedyn imurointi kaasujättiläisiltä liikennepolttoaineeksi on todella moraaliton teko! Itse ainakin liityn Elokapinaan ja köytän itteni Saturnuksen renkaisiin jos kaasujättiläisiä meinataan ruveta tyhjentelemään!

    Äänestä

Silminnäkijöiden ympäristö on muuttunut viimeisen 70 vuoden aikana joten he kuvittelevat ufojenkin muuttuvan samaan suuntaan. Nykyäänhän kukaan ei kehtaa kertoa nähneensä joitakin T-malli Fordin näköisiä ufoja prutkuttelevan rauhallisesti puiden latvoissa käheä-äänisiä torviaan soitellen.

Äänestä
  • Sitäkin vanhempia näkymiä on. Enoni näki todistajien mukaan hevosen kärryineen kiitävän vinhaa vauhtia taivaalla ja kadonneen näkyvistä yllättäen. Hirnuntaa ei kuulunut. Mitään selitystä ilmiölle ei löydetty.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Sitäkin vanhempia näkymiä on. Enoni näki todistajien mukaan hevosen kärryineen kiitävän vinhaa vauhtia taivaalla ja kadonneen näkyvistä yllättäen. Hirnuntaa ei kuulunut. Mitään selitystä ilmiölle ei löydetty.

    Hoppa- ja hevoskärryufoja on vielä tänä päivänäkin olemassa. Viimeksi mainittuja on nähty erityisesti Pennsylvanian, Ohion ja Indianan maaseudulla. Näitä museo-ufoja ei vain ole dokumentoitu. Syy on se, etteivät sliminnäkijät usko silmiään (ja korviaan) eikä siten kerro näkemästään.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Hoppa- ja hevoskärryufoja on vielä tänä päivänäkin olemassa. Viimeksi mainittuja on nähty erityisesti Pennsylvanian, Ohion ja Indianan maaseudulla. Näitä museo-ufoja ei vain ole dokumentoitu. Syy on se, etteivät sliminnäkijät usko silmiään (ja korviaan) eikä siten kerro näkemästään.

    Bible Beltin alueella niitä on vieläkin enemmän.
    Dokumentoinnin puute johtuuu siitä että hirnuntaa ei kuulu muualta kuin henkilöiltä joille asia on kerrottu.

    Äänestä

Mut mites sit hinaaja-ufot niinku ne jotka hilas Kuun nykyselle paikalleen? Eli tommoset ku ton dokumentin kohdassa 41:00.

https://www.youtube.com/watch?v=dt5vZ4I4Oj8

Toi hinausurakka on tehty kauan ennen vääntävien nyky-dieselien aikaa? Ei varmana riitä Henkka Voortin sytkyttimissä tai Aatu-sedän öljysyöpöissä bokseripäristimissä vääntö Kuun hinaukseen!

Äänestä
  • Näkyy Kuu olevan kolmen apuhinaajan voimalla kylkihinauksessa. Videon ufot ovat muotoilunsa perusteella 1960-luvulta. Noihin aikoihin apuhinaaja-ufossa oli tyypillisesti 11-litrainen Scania-Vabiksen suora kutonen. Diesel luonnollisesti. Siinä riittää vääntöä kevyempien taivaankappaleiden liikutteluun. Aavikkoperällä noilla pääsee myös hyperajoon.

    Itse hinausurakka on tapahtunut mitä todennäköisimmin Mooseksen aikana, mutta tuolloin ei vetoavuksi löytynyt mitään aasia tai kamelia parempaa. Noiden ufojen on täytynyt matkustaa 1960-luvulta ajassa taaksepäin.

    Äänestä

Minä olen aivan varma siitä, että ufon muodon ratkaisee sen käyttötarkoitus.

Jos annettaisiin valita, otatko virtaviivaisen vaiko sellaisen korkeamman vähän mölön näköisen ufon, niin minä ottaisin sen mölön näköisen.
Tuo tila ei ole tyhjänpanttina. Näissä korkeissa malleissa on varmasti ominaisuuksia mitä muissa ei ole.

Ufon nähdessään voi kuvitella ufon kyljessä näkyvää pyreätä kohtaa ikkunaksi.
Bob Lazar kertoi asiasta, että ei se ollut ikkuna vaan jonkinlainen sensoripaneeli.
Epäili näitä käytettävän avaruudessa navigointiin.

Minulla on kuvaa ufon sisältä. Siinä näkyy miten paljon tekniikkaa on "ikkunan" takana. Nuo ikkunat näyttävät paremminkin linkeiltä joissa on suuntaus mekanismi.

On joitakin videoita joissa ufon ikkunassa näyttäisi kurkkivan humanoidi. esim. siinä yhdessä turkkilaisessa, Ehkä siinä mallissa on ikkuna.

Äänestä


  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Karvaselta näyttää ja pimeältä.

    Ja haisee ihan helvetin pahalta!

    Äänestä

tekniikka on paljon pidenmalla mitä annetaan ymrärtää,

Äänestä

Oikeasti ufot on oikeita ihmisiä. Esimerkiksi sauli niinistö on oikeasti ufo mies joka on homopedofiili. vladimir putin on humanoidi joka aloitti sodan koska on saanut liian vähän pyllyä muilta miehiltä ja ei enää ole saannin ykkönen eli ryhmän numero yksi alfa uros.

Äänestä

Siis mitä hemmetin puutaheinää täällä oikein jauhetaan!?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

tuossa katselin silminnäkijöiden kuvia ufoista niin 60 luvulla ufo aluksissa oli ikkunat,laskeutumis renkaat liekkö vielä ollut nokia merkkisisiä, antenneja ja joissakin portaat jotta pääsee ovesta alukseen. myös valonheittimet pimeällä ajoa varten.

2000 luvun ufot on vaan tylsän umpinaisia ja renkaatkin puuttuvat ikiunoita myöten.
heilläkin kehitys on kehittynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu