Onneksi EN asu Laitilassa, enkä joudu veronmaksajana maksamaan tätä pelleilyä.
https://www.laitilansanomat.fi/2022/02/laitilan-kaupunki-valmistautuu-ottamaan-pakolaisia-vastaan-ukrainasta-pakenevia-sijoitetaan-kaupungin-asuntoihin-paivakodeissa-ja-kouluissa-varaudutaan-ryhmien-kasvuun/
Nimittäin, Laitila tarjoaa uusille pakolaisille ilmaiseksi kunnan vuokrakämppiä, jossa asua. Ja SOTE-alue tietysti hoitaa ensitilasasa hädänalaisten kaikki tarpeet, vaikka pitkissä hoitojonossa olisi ihan suomalaisiakin hoidettavana.
Laitila ottaa ilomielin vastaan nämä tulijat, ja miksei ottaisi, kun SOTE-puolelle kaatuu myös lisää laskua näistä "ilmaisista lounaista" samaan aikaan, kun meillä yhteiskunnassa on kuulemma "kestävyysvaje", joka tosin koskee vain suomalaisia itseään, jotka muutenkin tämän kaiken lystin ja pöhinän maksavat.
Kysymys kuuluu, milloinkahan esimerkiksi pienituloisille tai työttömnäksi saneeratuille suomalaisille aletaan tarjoamaan ilmaisia kunnan vuokra-asuntoja?!
Ai niin, SDP:n eli Demarien mottoa lainaten: "Oma kansa ensin-ajattelu on vahingollista". Kokoomus ja Kepu tietysti peesaavat sen minkä oman edun tavoittelultaan ehtivät.
Aamen!
Onnea Laitila
Anonyymi-ap
4
893
Vastaukset
- Anonyymi
ilmaista työ voimaa kato pimiä tyä ton kaiken lisäksi
- Anonyymi
Laitila on muutenkin pällien paikkakunta.
- Anonyymi
Onko karhuja näkyny?
- Anonyymi
Lukekaa Suomen Kuvalehti 15 8 2025. Laitilan yritykset ja maatilat pystyvät toimimaan vain Ukrainan kansalaisten avulla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2387141IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its1883842- 1711775
Vihjeitä kaivatusta
Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)721605- 701134
- 1341112
Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61027Lieksa missä syy?
Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte128936Martina Jeopardyssa
Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy205914- 102863