Aika hurjan kovaa mennään nykyhiihdossa!!!
Tänään hiihdettiin tai norski voittaessa 2h 1,3 min.
Esim 1999 kun Mika voitti Ramsaun 50km niin voittoaika 2h 18 min....elikkä tänään n 17 minsaa nopeammin ja myös Ristomatti hiihti n 10 minsaa nopeammin, kuin -99
Millä tämä selittyy??? Paremmat kapulat, puurot vai mikähän on nopeuttanut.
Planican 50 km
9
596
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa välillä käydä suksikaupoilla. Varsinkin vapaan sukset kehittyneet järkyttävästi viimeisen 10 vuoden aikana.
Toki TV:n ehdoilla lajia fiksattu myös. Kun samaa rinkiä kierretään useita kertoja, voi optimoida. - Anonyymi
Ilkeä TOTUUS:
https://www.strava.com/pros/andrewmusgrave
Eli lenkki on väärin mitattu. Jos olisi satelliittikatveita, reitissä näkyisi reikiä.
Tai signaalia on Neuvostotapaan, "avitettu", mikä ei olisi mikään ihme tänä päivänä.
Suursaaren labrasta saadaan ihmeitä aikaan.
Täällä Haminassa gepsit näyttää nykyään ihan mitä sattuu, ennen vuotta 2022 signaalisisältö oli täsmällinen. - Anonyymi
Kannattaa hankkia sellainen kello, joka käyttää radioverkon a-gps:ää, sitä harvemmin häiritään muutoin kuin paikallisesti.
Oikea retkigepsi on oikeaan mittaamiseen huomattavasti parempi lelu kuin Lelun lelut. - Anonyymi
Näkyy ISssä "aisantuntija" väittävän, että eliittihiihtäjillä olisi olleet vanhat kellot ja ei monitaajuus paikannuksessa käytössä. Eli eivät olisi nähneet GLONASS-signaalia, nykyneukkulan satelliiteista tulevaa.
Täyttä hölynpölyä tuollainen väite.
Heillä on vain viimeiset monitaajuuskellot käytössä ja näitä nimenomaan voidaan häiritä Kiinan ja slobojen toimesta. Vanha differentiaali GPS olisi mitannut oikean matkan. Söärösignaali ei tehoa niihin.
Oikea venegps, jossa on hallittava signaalikäsittely, mittaa oikean liikutun matkan. Kepille tullaan just ja presiis.
Vanhoilla laitteilla voi jopa todeta tuon etäisyyden häirinnän idän maatuskoiden ja mandariinien toimesta.
Tämä huomioitava myös H35sia lennettäessä.- Anonyymi
Eikös puten tiedottaja Peskof sanonutkin, että h35sia voidaan kontrolloida Moskvaasta.
.....Pesmii leeninu pajut......
- Anonyymi
Paikannusjärjestelmiä ei ole tarkoitettu matkanmittaukseen.
Tuon on huomannut jokainen pyöräilijä, joka seuraa edettyä matkaa polkupyöränmittarista ja elektronisesta paikantimesta.
Tästä asiasta kannattaa konsultoida vaikkapa tieinsinöörejä. He mittaavat etäisyydet fillarin manuaalimittarin tyyppisen laitteen kanssa ja rekisteröivät myös paikantimien antaman väärän tuloksen. Mitä enemmän on mutkia ja mäkiä, sen huonomman tuloksen urheilukello antaa ja "oikein" toimiessaan aina liian vähän.
Huvittuneena joudumme seuraamaan kansan himoa uskoa kellojaan. Niin, eihän niissä mitään pahaa ole ja urheilukello ajaa liikkumaan. Se on tärkeintä.- Anonyymi
Itse sain kellosta vain ihottuman. Onneksi akku lopahti jo 11 kk:n jälkeen. En ole tarvinnut sitä enää sen jälkeen. Akuilla kuulemma 6 kk takuu.
- Anonyymi
10 ekaa norski.
Jos 10 ekaa olisi venelöisiä, niin mikä huuto ja hammasten kiristely ja dopingsyytlkset! Nyt kaikki hipihiljaa.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1554906Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813586SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312563SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402243Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä952113Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632023Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?272019Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja861989Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191478Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051370