Kuntoutustuen hakeminen masennuksessa

Anonyymi-ap

Onnettomuudessa loukkaantunut pahasti ja liikuntavaikeuksien vuoksi myös vakavasti masentunut.

Onko kellään kokemusta kuntoutustuen hakemisesta?

Jos kuntoutustuki myönnetään esim. masennuksen takia, joutuuko käymään kerran viikossa terapiassa? Voiko valita psykiatrilääkärin, jonka kanssa tapaamiset voi osittain tehdä etänä, koska liikuntavaikeuksia.

Oman kokemukseni mukaan, suosittelen sairauskuluvakuutuksen hankkimista jo nuorena. Minulla ei sellaista ollut ja todellakin olisi nyt ollut siitä hyötyä monella tavalla.

4

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kelan asiantuntijalääkäri ja etuuskäsittelijä arvioivat jäljellä olevan työkykysi lääkärinlausunnon ja hakemuksen tietojen perusteella. Niistä on siis selvittävä, miten sairautesi heikentää työkykyäsi (nykyisessä) työssäsi. He ottavat ratkaisussa huomioon myös ikäsi, ammattisi, koulutuksesi, asuinpaikkasi ja mahdollisuutesi saada ammattitaitoasi vastaavaa työtä sekä sen, että kuntoutusmahdollisuutesi on selvitetty.

      • Anonyymi

        No periaatteessa noin, mutta käytännön kokemusten ja kuullun perustella tekis mieli sanoo, että vain muutoin terveet tai kevat saa masennuksella sekä semmoset vähän kevytmieliset sählääjät (huono ilmaus) jotain etuuksia. Muilla ei noista tule edes koko depistä vaan syy on asenteessa!

        Jaa että katkeraa kirjoitusta... jos onkin se on oikea tunne ja tunne siinä missä muutkin, joka pohjaa vahvasti kokemuuksiin. Mä en varmuudella ole omaa tilannettani aiheuttanut, ja monin osin ei edes oltaisi tässä jamassa mikäli olisi tehty niinku mä olisin, mut sehän se ei aina käy niin vaan.

        Monisairas


    • Anonyymi

      Kannattaa kysyä pääsisitkö sellaiseen firmaan kun katjanoponen, ne auttaa just mm. onnettomuudessa loukkaantuneita ja muita sairastuneita. Mulle maksoi vakuutusyhtiö sen palvelun ja sain niiden kautta uuden koulutuksen ja työpaikan. Ei se mua parantanut mutta tulipa kuitenkin elämään ihan uutta sisältöä ja olin sitä ennen varma ettei kukaan ota tämmöistä vammaista töihin.

      • Anonyymi

        Noposesta kuullut kanssa paljon hyvää. Sama ajatus itsellä, ei vain toteutunut. Ei vaikka olin mukamas asennevikainen ja teen itsestäni perusteetta työkyvytöntä ja tätä rataa. Kaikkein pöyristyttävintä on väittää, että lainminlyön tarkoituksella tai ainakin tahallisen välinpitämättömästi työllistymistä, voi miten typerää! Kukaan ei ole kertonut mitään motiivia tälle eikä edes raha ole motiivi, kun nyt saan eläkkeellä paljon vähemmän.

        Mä olisin suostunut vaikka yrittäjyyteen. Kaikki olen juurta jaksain moneen kertaan selittänyt mitä olisin tehnyt ja miksi, että työ sujuisi. Mutta eikun vähättelyä ja vastaaninttämistä sekä paljon muuta. Kyllä kumma juttu on ja kun samaan aikaan toiset vempuloi minkä kerkii ja veroista maksetaan! Tämä toimettomuus ei niin paljon harmittais, jos pystys kulkeen vapaasti, kun nyt hädin tuskin voi poistua kotoa, ainakaan joka päivä joka säällä eli sen verran hankala on oirekuva.

        Paljon myös sitten kuulee sitten kaikkea suunsoittoa, mutta siihen tulee muutos, uskon vahvasti näin tapahtuvan.

        Monisairas


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      16
      1741
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1712
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      307
      1361
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1092
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      132
      998
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      935
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      915
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe