Nuorten jengiytymisen syyt ja kehitysongelmat

Anonyymi-ap

Tuhansia "miehen-, ja satoja naisenalkuja" kouluttaneena, kasvattaneena, opettaneena, ja realistiseen elämään ohjanneena Sotatieteen Maisterina. Kasvatustieteitä, psykologiaa, ihmissuhteita, elämässä kohdattavia "ylläreitä" opettaneena, olen oikeutettu perustelemaan syitä otsikkoni aiheeseen:
Uskonnon ja raamatun valheiden pakkosyöttö. Poliittisen aatteen manipulointi - käskyttäminen kotioloissa. Opettajien puutteellinen koulutus - surkea äidinkielen taito. Seksuaalisuuden kieltäminen ja kasvatusvastuun laistaminen. Tekemisen puute. Toimettomuus: "Isä opettaa, äiti kieltää". Tai päin vastoin.

6

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koska kukaan ei vastaa vastaan taas itselleni. Opetin tuhansille alokkaille päiväpeitteen viikkaamista ja sängyn petausta. Tämän lisäksi olin aseen purkamisen ja kasaamisen mestari tosin pioneeri pataljoonassa missä ei kovin montaa penaalin terävintä kynää ollut. Kaiken tämän lisäksi olin Suomenmestari jalkarättien asettelussa kumiteräsaappaisiin. Naisalokkaiden lisääntyessä 1990-luvulla minut siirrettiin Vaasaan esikuntaan "pois jaloista" ja sitä myöden ennenaikaiselle eläkkeelle ja nyt ei naurata.

    • Taas hyvä avaus Ressulta ja hyvin vastattu itselle.

    • Anonyymi

      Avaaja on taas oikeassa. Mikään ei ole nuorisolle ärsyttävämpää, kuin jumalalla ja jeesuksella pelottelu. Ennen nuoret uskovat joulupukkiin, kuin riihitonttuihin...

      • Anonyymi

        Avaajallakin on paljon uskomuksia ja myös itseensä liittyen, joihin ei kukaan muu ei usko/pidä totena. Omanlaisensa riihitonttu-uskovaisensa vaan on sekin.


    • Anonyymi

      Muistan luutnantti Kivelän Hyrylän esikuntakomppanian päällikkönä suorittaessani varusmiespalvelusta. Kekkosen aikaan hän oli uransa huipulla nuorena luutnanttina mutta joutui myöhemmin tyytymään vähäpätöisempiin ja turhauttaviin esikuntatöihin. Tämä varmasti masensi hänet mikä näkyy näissä nykyisissä kirjoitteluissa ja tapahtumissa hänen jo lähes eletyssä elämässään.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      251
      6485
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      29
      4817
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      98
      2955
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      41
      2327
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      32
      2133
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      56
      2066
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      1873
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      22
      1779
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1572
    10. Pitihän se arvata, että kasvavat puolustusmenot

      halutaan rahoittaa työtä tekevien oloja kurjistamalla. Nyt ehdotetaan arkipyhien poistamista. Seuraavaksi tulee ne kuusi
      Maailman menoa
      235
      1558
    Aihe