Vuoden mummo -23 valittu! Eehei...Se ei ole palstan aso-trollikka mummo!

Anonyymi-ap

Vuoden 2023 mummo valittu, ja hän ei ole palstan aso-mummona tunnettu rääpijä jokapsikan tunkionsa tonkija joka asiaan ja aiheeseen nokkansa työntävä kyylä! Palstan trolli ei yllä tähän koskaan!
____^__________
"Asuminen
Perhe

UUTISET KOTIMAA
Kun pahin tapahtui, Aino ei lannistunut – Vuoden mummu 2023 kertoo elinvoimansa salaisuuden
85-vuotias vantaalainen Aino Parkkonen valittiin Vuoden mummuksi 2023.
0 seconds of 1 minute, 34 seconds
Katso video
 
Millainen mummu olet, Aino Parkkonen?
(Onni Niemi
Maanantai 13.2.2023 klo 5:01)

Vantaalaisen yksiön pöydällä odottaa komea kimppu violetteja krysanteemeja. Jykevään lasimaljakkoon nojaa postikortti, jossa nimikirjoituksen takaa hymyilee leveästi laulaja Eino Grön. Yksiön seiniä koristaa toistakymmentä suurta maalausta ja taideteosta.

Ei tänne kuitenkaan ole tultu sisustuksen yksityiskohtia ihmettelemään. Keittiönpöydän ääressä, ikkunan vieressä istuu eläkeläinen, jonka silmät säteilevät. Hän on Aino Parkkonen, Vuoden mummu 2023. Siitä todistaa pöydällä lepäävä kehystetty diplomi.

– Tämä tuli ihan yllätyksenä. En kyllä arvannut, että tästä tällainen rumba tulee, Parkkonen, 85, naurahtaa.

Hetkeä aiemmin vantaalaisessa yksiössä on vieraillut MTV. Maanantaina on kuulemma esiintyminen aamutelevisiossa. Parkkonen pohtii jo tohkeissaan, mitä panee päälle.


Aino Parkkonen kertoo tapaavansa usein ystäviään, vaikka monet asuvatkin tätä nykyä palvelutaloissa.
”Äiti on huumorimimmi”
Tämä on neljäs kerta, kun vanhusseurapalvelu Seurana jakaa Vuoden mummu ja Vuoden pappa -tunnustukset. Kilpailun järjestää vanhusseurapalvelu Seurana. Tänä vuonna kilpailuun tuli 109 hakemusta, joista valittiin seitsemän finalistia.

Omaisten hakemukset seuloi kolmipäinen raati, johon kuuluvat Seuranan toimitusjohtaja Mirka Saarinen, bloggaaja Maiju Hannolin ja postikortissa hymyilevä Grön.

Parkkonen toteaa vaatimattomasti, että tunnustus johtunee hänen tyttärensä Sari Niemen puhelahjoista. Niemi kuvaili äitinsä elävän yhä vanhoilla päivilläänkin hyvin aktiivista elämää: äiti käy kampaajalla viikoittain ja nauttii kauniisti pukeutumisesta. Parkkonen on ”paras äiti” lapsilleen, lapsenlapsilleen ja lapsenlapsenlapsilleen.

– Äiti on huumorimimmejä ja kovin supliikki, Niemi kertoo tiedotteessa.

Tarinoita ja kaskuja Parkkosella toden totta riittää. Asiasta loikataan sujuvasti toiseen, ja juttua ryyditetään viuhtovin käsielein. Ihan kaikkea ei edes kehtaa kertoa, Parkkonen sanoo.

Parkkonen kiittää hyvää kuntoaan: liikkuminen sujuu ja hoksottimet pelaavat edelleen.

– Rakastan esimerkiksi tutkia, mikä on hintakatto ja hoitokatto. Lisäksi olen selvittänyt ystävieni puolesta, minkälaisia alennuksia rollaattorilla matkustaessa saa linja-autoissa.

Parkkonen on kiistatta elämänmyönteinen ihminen vielä vanhoilla päivilläänkin, mutta pitkään elämään on tietenkin mahtunut myös vaikeampia vaiheita. Yksi traagisimmista menetyksistä tapahtui juuri ennen vuosituhannen vaihdetta.

Diplomi lepää pöydällä Parkkosen keittiössä.
Yli 40 vuoden liitto päättyi yllättäen
Parkkonen syntyi Kymissä ja kasvoi Pyhtäällä. Sieltä hän muutti juuri 15 vuotta täytettyään Helsinkiin työn perässä.

– Olen aina ihmetellyt sitä, että mun oli aina pakko selvitä ihan itse. Äiti oli kaukana maalla ja siskot oli töissä. Pakkohan se oli pärjätä, hän kertoo.

Parkkonen on tehnyt pääasiallisen työuransa vihannes- ja torikauppiaana. Hän työskenteli vihannesmyyjänä Hakaniemen torilla vuosina 1980–1994 ja sisällä Hakaniemen kauppahallissa 1996–2004.

Helsingissä hän tapasi myös elämänsä rakkauden, kun tutustui käpyläläiseen Veikko Parkkoseen. Häitä vietettiin vuonna 1956, ja lapsia syntyi kolme. Veikko Parkkonen kouluttautui rakennuspeltisepäksi.

Yli 40 vuoden avioliitto päättyi vuonna 1999, kun Veikko Parkkonen sai sydäninfarktin. Se tuli yllätyksenä kaikille, vaikka Veikko olikin ollut koko kesän huonossa kunnossa.

Aino Parkkonen etsi välittömästi lohtua aktiivisesta elämästä eli ystävistä, työstä ja harrastuksista.

– En jäänyt yhtään paikoilleni. Lähdin seuraavana aamuna töihin.

Aino Parkkonen kertoo, ettei koe olevansa mummu, sillä tekemistä riittää niin paljon edelleen. Parkkonen kuvattiin olohuoneensa lukutuolissa. JANI KORPELA
Karaokessa Paula Koivuniemeä
Parkkonen vitsailee olevansa asuntosäästäjä: hän ei vietä asunnossaan juurikaan aikaa, eikä asunto siksi kulu käytössä. Parkkonen arvelee elinvoimaisuutensa johtuvan siitä, että hänellä on koko joukko harrastuksia, jotka pitävät virkeänä.

– Jäin eläkkeelle 67-vuotiaana, mutta ei se vauhti siihen loppunut, Parkkonen kertoo.

Vaikka kauppahallissa ei tarvitse enää käydä, Parkkosen viikkotahti on yhä hengästyttävä. Hän muun muassa pelaa kuulapeli bocciaa, laulaa kuorossa jnf."^_

1

327

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "aso-mummona tunnettu rääpijä jokapsikan tunkionsa tonkija joka asiaan ja aiheeseen nokkansa työntävä kyylä! "

      Sinä!?! se sitten osaat valita sanasi oikein!!

      "Palstan trolli ei yllä tähän koskaan!"
      Kyllä yltää!!! Sinä et vaan ole sitä välttämättä huomannut!!! koska HämeentienSimon viestejä poistetaan niin paljon asiattomina!?!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1305
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      88
      882
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe