Vuoden 2023 mummo valittu, ja hän ei ole palstan aso-mummona tunnettu rääpijä jokapsikan tunkionsa tonkija joka asiaan ja aiheeseen nokkansa työntävä kyylä! Palstan trolli ei yllä tähän koskaan!
____^__________
"Asuminen
Perhe
UUTISET KOTIMAA
Kun pahin tapahtui, Aino ei lannistunut – Vuoden mummu 2023 kertoo elinvoimansa salaisuuden
85-vuotias vantaalainen Aino Parkkonen valittiin Vuoden mummuksi 2023.
0 seconds of 1 minute, 34 seconds
Katso video
Millainen mummu olet, Aino Parkkonen?
(Onni Niemi
Maanantai 13.2.2023 klo 5:01)
Vantaalaisen yksiön pöydällä odottaa komea kimppu violetteja krysanteemeja. Jykevään lasimaljakkoon nojaa postikortti, jossa nimikirjoituksen takaa hymyilee leveästi laulaja Eino Grön. Yksiön seiniä koristaa toistakymmentä suurta maalausta ja taideteosta.
Ei tänne kuitenkaan ole tultu sisustuksen yksityiskohtia ihmettelemään. Keittiönpöydän ääressä, ikkunan vieressä istuu eläkeläinen, jonka silmät säteilevät. Hän on Aino Parkkonen, Vuoden mummu 2023. Siitä todistaa pöydällä lepäävä kehystetty diplomi.
– Tämä tuli ihan yllätyksenä. En kyllä arvannut, että tästä tällainen rumba tulee, Parkkonen, 85, naurahtaa.
Hetkeä aiemmin vantaalaisessa yksiössä on vieraillut MTV. Maanantaina on kuulemma esiintyminen aamutelevisiossa. Parkkonen pohtii jo tohkeissaan, mitä panee päälle.
Aino Parkkonen kertoo tapaavansa usein ystäviään, vaikka monet asuvatkin tätä nykyä palvelutaloissa.
”Äiti on huumorimimmi”
Tämä on neljäs kerta, kun vanhusseurapalvelu Seurana jakaa Vuoden mummu ja Vuoden pappa -tunnustukset. Kilpailun järjestää vanhusseurapalvelu Seurana. Tänä vuonna kilpailuun tuli 109 hakemusta, joista valittiin seitsemän finalistia.
Omaisten hakemukset seuloi kolmipäinen raati, johon kuuluvat Seuranan toimitusjohtaja Mirka Saarinen, bloggaaja Maiju Hannolin ja postikortissa hymyilevä Grön.
Parkkonen toteaa vaatimattomasti, että tunnustus johtunee hänen tyttärensä Sari Niemen puhelahjoista. Niemi kuvaili äitinsä elävän yhä vanhoilla päivilläänkin hyvin aktiivista elämää: äiti käy kampaajalla viikoittain ja nauttii kauniisti pukeutumisesta. Parkkonen on ”paras äiti” lapsilleen, lapsenlapsilleen ja lapsenlapsenlapsilleen.
– Äiti on huumorimimmejä ja kovin supliikki, Niemi kertoo tiedotteessa.
Tarinoita ja kaskuja Parkkosella toden totta riittää. Asiasta loikataan sujuvasti toiseen, ja juttua ryyditetään viuhtovin käsielein. Ihan kaikkea ei edes kehtaa kertoa, Parkkonen sanoo.
Parkkonen kiittää hyvää kuntoaan: liikkuminen sujuu ja hoksottimet pelaavat edelleen.
– Rakastan esimerkiksi tutkia, mikä on hintakatto ja hoitokatto. Lisäksi olen selvittänyt ystävieni puolesta, minkälaisia alennuksia rollaattorilla matkustaessa saa linja-autoissa.
Parkkonen on kiistatta elämänmyönteinen ihminen vielä vanhoilla päivilläänkin, mutta pitkään elämään on tietenkin mahtunut myös vaikeampia vaiheita. Yksi traagisimmista menetyksistä tapahtui juuri ennen vuosituhannen vaihdetta.
Diplomi lepää pöydällä Parkkosen keittiössä.
Yli 40 vuoden liitto päättyi yllättäen
Parkkonen syntyi Kymissä ja kasvoi Pyhtäällä. Sieltä hän muutti juuri 15 vuotta täytettyään Helsinkiin työn perässä.
– Olen aina ihmetellyt sitä, että mun oli aina pakko selvitä ihan itse. Äiti oli kaukana maalla ja siskot oli töissä. Pakkohan se oli pärjätä, hän kertoo.
Parkkonen on tehnyt pääasiallisen työuransa vihannes- ja torikauppiaana. Hän työskenteli vihannesmyyjänä Hakaniemen torilla vuosina 1980–1994 ja sisällä Hakaniemen kauppahallissa 1996–2004.
Helsingissä hän tapasi myös elämänsä rakkauden, kun tutustui käpyläläiseen Veikko Parkkoseen. Häitä vietettiin vuonna 1956, ja lapsia syntyi kolme. Veikko Parkkonen kouluttautui rakennuspeltisepäksi.
Yli 40 vuoden avioliitto päättyi vuonna 1999, kun Veikko Parkkonen sai sydäninfarktin. Se tuli yllätyksenä kaikille, vaikka Veikko olikin ollut koko kesän huonossa kunnossa.
Aino Parkkonen etsi välittömästi lohtua aktiivisesta elämästä eli ystävistä, työstä ja harrastuksista.
– En jäänyt yhtään paikoilleni. Lähdin seuraavana aamuna töihin.
Aino Parkkonen kertoo, ettei koe olevansa mummu, sillä tekemistä riittää niin paljon edelleen. Parkkonen kuvattiin olohuoneensa lukutuolissa. JANI KORPELA
Karaokessa Paula Koivuniemeä
Parkkonen vitsailee olevansa asuntosäästäjä: hän ei vietä asunnossaan juurikaan aikaa, eikä asunto siksi kulu käytössä. Parkkonen arvelee elinvoimaisuutensa johtuvan siitä, että hänellä on koko joukko harrastuksia, jotka pitävät virkeänä.
– Jäin eläkkeelle 67-vuotiaana, mutta ei se vauhti siihen loppunut, Parkkonen kertoo.
Vaikka kauppahallissa ei tarvitse enää käydä, Parkkosen viikkotahti on yhä hengästyttävä. Hän muun muassa pelaa kuulapeli bocciaa, laulaa kuorossa jnf."^_
Vuoden mummo -23 valittu! Eehei...Se ei ole palstan aso-trollikka mummo!
Anonyymi-ap
1
280
Vastaukset
- Anonyymi
"aso-mummona tunnettu rääpijä jokapsikan tunkionsa tonkija joka asiaan ja aiheeseen nokkansa työntävä kyylä! "
Sinä!?! se sitten osaat valita sanasi oikein!!
"Palstan trolli ei yllä tähän koskaan!"
Kyllä yltää!!! Sinä et vaan ole sitä välttämättä huomannut!!! koska HämeentienSimon viestejä poistetaan niin paljon asiattomina!?!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1284639Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293377- 203305
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt472979Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka512935Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222819Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod182580Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132315- 92169
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135