Varrettomat tulppaanit!

Cleo

Istutin toissa syksynä tulppaaneja jotka kukkivat kauniisti viime vuonna. Tänä vuonna lähes kaikista tulppaaneista on noussut pelkkiä lehtiä, ilman vartta! Vain muutamaan näkyy olevan tulossa kukka. Oletteko törmänneet moiseen ilmiöön? Vetelevätkö kukkani jo viimeisiään vai onkohan tämä joku ihmeellinen välivuosi?

3

908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mökin martta

      Samaa asiaa viimeiksi tänään ihmettelin äidilleni joka on oikein puutarhan yleisihme :-D eikä hänkään osannut sanoa mikä mahtaa olla vikana.
      Omat ihanat kerrannaiset tulppaanini ovat pykänneet vain lehdet ei muuta :-( Narsissit samassa penkissä kukkivat upeasti,äiti epäili liian syvään istutusta mutta olin niin pedantti että ihan mittasin syvyyden ja sen pitäisi olla ihan oikea että enpä tiedä mikä vaivaa..... ??!!

      • Marita

        Minulla myös lykkää tosi paljon pelkkiä reheviä lehtiä ja olen ajatellut josko olen istuttanut tulppaanit liian syvään? Outo ilmiö. Täytyy syksyllä istuttaa uusia tulppaaneita ja katsoa tosi tarkkaan (niinkuin olen katsonut tähänkin asti) istutussyvyys.


    • abc

      Tulppaanin sipulihan kukkii eläessään vain kerran jonka jälkeen sipuli hajoaa tytärsipuleiksi, joita tulee n. 3-5 per alkuperäinen tulppaanin sipuli. Nämä tytärsipulit sitten alkavat kasvamaan ja kukkivat vasta kun ovat tarpeeksi isoja. Tod. näk. teillä ei yksikään tytärsipuli ole kerennyt kasvaa niin isoksi että kukkisi vielä tänä kesänä vaan tekee vain lehdet. Joka vuotista kukkimista edistää istutus hiekansekaiseen maahan ja lannoitus. Lisäksi kukkimisen jälkeen kukka olisi leikattava pois mutta lehdet jätettävä kuihtumaan jotta lehtien ravinteet siirtyvät takaisin sipuliin. Tytärsipulit kukkivat sitten aikanaan kunhan kerkeävät tarpeeksi isoksi, ellei malttamaton puutarhuri ole jo silloin heittänyt ne penkistä menemään kun ne eivät kuki ;-)

      Omien kokemusteni mukaan erilaiset Darwin-hybridi tulppaanit kukkivat varmimmin joka vuosi ilman mitään erityistä hoitoa.

      Narsissit sen sijaan kukkivat ainakin minulla hyvin joka vuosi ilman mitään erityistä hoitoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1588
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      984
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      822
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe