Asunto puolison omistama, laskut minun nimissä

Anonyymi-ap

Asumme puolisoni omistamassa talossa. Pakkohuutokauppa on tulossa. Muutamme todennäköisesti ennen kuin talo on pakkohuutokaupattu pois ja eri asuntoihin.
Talo siis jää tyhjilleen. Koska minun nimissä on esimerkiksi sähkölaskut, vesilaskut ja jätemaksut kysynkin että miten pääsen niistä kokonaan eroon kun muutan pois? Riittääkö, että ilmoitan uuden osoitteeni jolloin laskut tulee uuden kotini em. menoista?
Sähköliittymä pitäisi olla puolisoni nimissä, hän on taloon muuttanut ennen minua.
Hankala tilanne joka stressaa minua. Toivottavasti joku osaisi kertoa miten asian kanssa toimia.

6

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Irtisano sopimuksesi kun muutat pois. Jos teillä ei ole avioehtoa niin omistat talosta puolet se on kiinteistö ei osake. Osakkeet ovat irtainta omaisuutta kiinteistö ei ole. Tee sopimusten purku ajoissa.

      • Anonyymi

        Avioliitossa on puolisoiden kesken voimassa nykyisen avioliittolain mukaan omaisuuden erillisyyden periaate. Tämä tuli voimaan 1930. Sitä ennen puolisoiden omaisuus oli yhteistä.

        Puoliso siis omistaa yksin nimissään olevan asunnon. Jos tulee avioero, vähemmän omsitava puoliso voi saada tasinkoa toiselta puolisoista. Emme tiedä tässä puolisoiden keskinäisiä varoja, joten kumpi aikanaan mahdollisesti maksaa tasinkoa toiselle, jää avoimeksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Avioliitossa on puolisoiden kesken voimassa nykyisen avioliittolain mukaan omaisuuden erillisyyden periaate. Tämä tuli voimaan 1930. Sitä ennen puolisoiden omaisuus oli yhteistä.

        Puoliso siis omistaa yksin nimissään olevan asunnon. Jos tulee avioero, vähemmän omsitava puoliso voi saada tasinkoa toiselta puolisoista. Emme tiedä tässä puolisoiden keskinäisiä varoja, joten kumpi aikanaan mahdollisesti maksaa tasinkoa toiselle, jää avoimeksi.

        Omaisuuden jaossa saat puolet talon hinnasta. Mutta sano heti irti sopimukset ja muuta pois.


    • Anonyymi

      Irtisanot sopparit. Viimeistään aivan heti kun se on myyty. Mutta voit sen tehdä vaikka heti.

    • Anonyymi

      Miten onnistuit saamaan nimiisi liittymät muutettuanne, ilmeisesti täältä kysymällä?

      • Anonyymi

        Vesiliittymän sain nimiini kun siirsimme vesilaskut tulemaan minulle sen jälkeen kun puolisoni kyvyttömyys hoitaa raha-asioitaan selvisi minulle. Sähköliittymä varmasti on puolisoni nimissä edelleen, mutta sähkösopimukset minun nimissä samasta syystä kuin vesiliittymä ja -sopimukset.
        Poissulkeva avioehto meillä on, kumpikin pitää omat velkansa ja omaisuutensa.

        Selvittelin noiden juoksevien kulujen osalta, että esim. vesimaksujen kanssa tilanne on se ettei sopimuksetonta tilaa voi olla: joko minä jatkan niiden maksamista kunnes taloon tulee uusi omistaja tai yritämme saada sen puolisoni nimiin takaisin.
        Sähköliittymän kanssa kun on pakkohuutokaupasta ja okt, ei sähköliittymää voi sulkea. Vaihtoehdot samat kuin vesiliittymän kanssa tai sitten mittarin poisto ja ylläpitosähkö taloon. Silti kustannuksista vastaa se kenen nimissä sopimukset on, eli minä.

        Ei sitä osaa ajatella siinä vaiheessa kun yrittää vain kantaa vastuun perheen taloudesta, että miten vaikeisiin tilanteisiin voikaan joutua tahtomattaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      110
      9789
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      4982
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4782
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      6
      3251
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2461
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      106
      1696
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1506
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      54
      1471
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1424
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1341
    Aihe