Tomaatin kylvöaika

Anonyymi-ap

Mikä on hyvä aika laittaa tomaatinsiemenet multaan?
Laitoin jo kokeeksi pariin purkkiin tämän maaliskuun alussa ja siemenistä on jotkut jo itäneet, mutta tuossa ikkunalla vähässä valossa kun ovat, niin kovin hentoisia näyttävät olevan. Keinovaloja en ole käyttänyt.
Olisiko parempi istuttaa siemenet vasta kuun lopulla, kun valoa on jo enemmän?

8

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt on otollinen aika. Itse kylvin jo Ukrainan sodan päivänä. Jos vain mahdollista, kasvata taimia eteläikkunalla.

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        😋 ­­N­­­y­­m­­f­o­­m­­a­­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17775598i

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Kylvöksiin on hyvä käyttää taimimultaa. Liian ravinteikas kasvualusta saattaa hidastaa itämistä. Iltalehden sivuilla annettin ohje, turmiollinen ohje lannoittaa pieniä taimia. Taimien lannoitus voi johtaa äkkituhoon; taimet ovat herkkiä lannotteille.
      Heti kun vain kaikki siemenet ovat itäneet, taimet koulitaan eli erotellaan ja istutetaan erillisin ruukkuihin tai matalaan laatikkoon.
      Itse käytän puutarhaturvetta, johon sekoitan vähän hiekkaa. Puutarhaturve on kalkittua ja lannoitettua, niin taimille riittää ravinteita.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tuossa Kotilieden jutussa tomaatti laitetaan vaan viipaleiksi ja multaan. Mutta itse olen ottanut siemenet erilleen ja talouspaperien välissä vielä hinkannut niitä puhtaaksi niistä liemistä. Näin on hyvin toiminut ja ajattelen, että itääkin nopeammin. Kyllähän ne kaupankin myymät siemenet ovat puhtaita ja kuivia.
        Mutta olisinko nyt käsittänyt väärin ja olisiko siinä viipaleistutuksessa jotain parempaa, jota en tiedä?


    • Anonyymi

      Joku kerta saattaa käydä niin, että joku kasvitauti tuhoaa koko kasvuston ja sadon. En suosittele. Tomaatit ovat alttiita viruksille. Esimerkiksi MoneyMaker-tomaatinsiemeniä saa muutamalla eurolla ja pussista riitä muutamaksi vuodeksi kylvettävää.

    • Anonyymi

      Tuleeko, kun minitomaateista ottaa siemeniä ja kasvattaa, myös niistä varsiosista pieniä?
      Lajia en tiedä, mutta ovat hyvän makuisia, kypsiä, soikeita ja kooltaan max. 2 x 3 cm.

      • Anonyymi

        Oletettavasi minitomaatin siemenistä kasvaa runkotomaatti eli iso. Mini-tai kirsikkatomaatit ovat kaupallisesti tuotettuja. Näin järjellisesti ajatellen runkotomaatti tuottaa tomaattilajikkeista runsaamman sadon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      94
      1749
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      241
      1579
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      89
      1356
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      1025
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      931
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      918
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      908
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      904
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      862
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      36
      842
    Aihe