Suomen ilmatilaa loukattu.
Jake.
122485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Toivottavasti tämä uutinen havahduttaa eräitä armeijaamme alasajavia tahoja(puolueita) järkiinsä.
Olen valmis milloin tahansa.
Seuraa ensin mitä Baltiassa tapahtuu. Eivät ampuneet niitä NATO:n koneet alas, vaikka Itämerellä NATO-maiden tutkissa varmasti näkyivät matkalla Kaliningradiin.
kylmän viileesti.
Lähetetään Venäjälle kehitysapuna suunnon marssikompasseja 1kpl/laivue ja käyttöohje.
tylyä:)
Taitavatten itänaapurit vaan testailla Suomen havainto-ja sietokykyä.
Kyllä se siitä asettuu, kun Suomi kutsuu puolalaiset NATO-joukot meitä puolustamaan (YLE24, 20.5.):
"Puolalaisia lentäjiä Suomeen koulutukseen?
Suomi on valmis neuvottelemaan Puolan kanssa maan lentäjien kouluttamisesta Suomessa.
Koulutus voitaisiin toteuttaa Kauhavalla Ilmavoimien ja kotimaisen ilmailuteollisuuden yhteishankkeena.
Puolan alustava pyyntö kieli- ja sotilaslentokoulutuksen antamisesta oli perjantaina esillä presidentin ja valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittisessa ministerivaliokunnassa.
Ministerivaliokunta piti hanketta taloudellisesti järkevänä. Se on myös sopusoinnussa puolustusvoimien toimintaperiaatteiden ja säädösten kanssa.
Seuraavaksi tarkoituksena on aloittaa varsinaiset sopimusneuvottelut, mikäli puolalaiset niin haluavat.
YLE24
Suomen ilmavoimat eivät kerkee edes ilmaan, kun venäjän koneet pyyhkäsevät suomen ilmatilaa miten huvittaa. Partioikaa suomenlahdella. Ilmatorjunta valmiiksi.
Rähinä tästä tulee, ensin lähtee se yks hullu ja sitte meidän nilkit perässä, mutta nyt tilanne on toinen, nyt ei tulla takaperin kuten viime kerralla. Jättäkää vaan perheet paikoilleen.
Tätähän nyt tapahtuu jatkuvasti. Venäläiset testaavat säännöllisesti Suomen kykyä valvoa ilmatilaansa. Ilmavoimat tekevät sen takia tarkistuslentoja vähän väliä. Sitä ei vain yleensä uutisoida. Nyt tieto on lipsahtanut jollekin toimittajalle ja asiasta väännetään väkisin juttua. Kyseessä on aivan normaali tilanne. Tällaista se on ollut jo vuosikymmeniä, mutta sitä ei vain kerrota yleisesti kansalle.
Ilmatilan loukkauksia tapahtuu noin 20 vuodessa. Ennen sitä tekivät runsaasti Natomaat ja Ruotsikin. Nykyään lähinnä venäläiset. Ei siinä mitään ihmeellistä ole.
Venäläiset kuulemma sanovat, että kokevat kiusalliseksi sen, että Suomen koneen lentävät niin lähelle heidän koneitansa... Kuinkahan muuten niitä sitten pitaäisi tunnistaa....?