koirakakkaajat

Anonyymi-ap

eise ole kiva kattoa kun on kadut ja pyörätirt lemmikkien jätöksiä täynnä.tornion kiviranta/jyrätie/ on kans keltaisia ja ulostetta täynnä

2

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaa mieltä. Ihmettelen kuinka kehtaavat. Tosi inhottavaa, vielläpä laillista ympäristön saastuttamista. Miksi päättäjät eivät puutu asiaan? Mitäpä sitä taviksen auttaa valittaa koska koirien paskominen kaduille sallittua härskien omistajien toimesta. Miksi ihmiset saavat sakot samasta toiminnasta? Eikö yks ja sama kenen paskat kaduilla?

    • Anonyymi

      KOIRANELÄMÄÄ
      Aikanaan, lapsuudessa, menetin kaksi koiraa, koiravihaajien uhrina. En ollut ainoa, mutta se ei tietenkään minua lohduttanut. Vanhempani lohduttivat minua tiedolla, että kohteena ei ollut nimenomaan meidän koirat, vaan koirat yleensä ja konkreettiset uhrit valikoituivat sattumanvaraisesti.
      Kokemus oli lapselle kuitenkin hyvin dramaattinen. En ole sitten aikuisenakaan ottanut koiraa, ettei tarvitse enää palata, tuon osalta, menetyksen kokemiseen.
      Kuten mediassakin on kerrottu, lemmikkikoirien määrä on merkittävästi lisääntynyt. Useimmat koiran omistajat ovat hyvinkin tarkkoja koiriensa ohjaamisessa, jätösten keräämisessä jne jne.
      Ikävä kyllä eivät läheskään kaikki. Siksi tulee mieleen, että olisiko aktiivisten koiraharrastajien joidenkin kanavien kautta entistäkin aktiivisemmin tarpeellista ja mahdollista tiedottaa kaikille harrastajille potentiaalisesta riskistä, jos koirien oikeanlaisesta ohjaamisesta ei pidetä huolta.
      Vihan kohteeksi saattavat joutua kaikki koirat, ei vain ne ”huonosti käyttäytyvät” koirat ja koiraharrastajat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1498
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      953
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      831
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      740
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe