eise ole kiva kattoa kun on kadut ja pyörätirt lemmikkien jätöksiä täynnä.tornion kiviranta/jyrätie/ on kans keltaisia ja ulostetta täynnä
koirakakkaajat
2
142
Vastaukset
- Anonyymi
Samaa mieltä. Ihmettelen kuinka kehtaavat. Tosi inhottavaa, vielläpä laillista ympäristön saastuttamista. Miksi päättäjät eivät puutu asiaan? Mitäpä sitä taviksen auttaa valittaa koska koirien paskominen kaduille sallittua härskien omistajien toimesta. Miksi ihmiset saavat sakot samasta toiminnasta? Eikö yks ja sama kenen paskat kaduilla?
- Anonyymi
KOIRANELÄMÄÄ
Aikanaan, lapsuudessa, menetin kaksi koiraa, koiravihaajien uhrina. En ollut ainoa, mutta se ei tietenkään minua lohduttanut. Vanhempani lohduttivat minua tiedolla, että kohteena ei ollut nimenomaan meidän koirat, vaan koirat yleensä ja konkreettiset uhrit valikoituivat sattumanvaraisesti.
Kokemus oli lapselle kuitenkin hyvin dramaattinen. En ole sitten aikuisenakaan ottanut koiraa, ettei tarvitse enää palata, tuon osalta, menetyksen kokemiseen.
Kuten mediassakin on kerrottu, lemmikkikoirien määrä on merkittävästi lisääntynyt. Useimmat koiran omistajat ovat hyvinkin tarkkoja koiriensa ohjaamisessa, jätösten keräämisessä jne jne.
Ikävä kyllä eivät läheskään kaikki. Siksi tulee mieleen, että olisiko aktiivisten koiraharrastajien joidenkin kanavien kautta entistäkin aktiivisemmin tarpeellista ja mahdollista tiedottaa kaikille harrastajille potentiaalisesta riskistä, jos koirien oikeanlaisesta ohjaamisesta ei pidetä huolta.
Vihan kohteeksi saattavat joutua kaikki koirat, ei vain ne ”huonosti käyttäytyvät” koirat ja koiraharrastajat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992045Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2891854Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3221667Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2031546- 301153
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941093Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht891057- 511037
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤631032- 581018