Arvonantoa sijoitusosuuskunta Arvolle

Oli 180 M€..enää 96 M€..mitä tuottoa on aikaansaatu ? Minä vain kysyn.. jotta voit nukkua yösi hyvin ja katsoa peiliin...pohtien mitä se norsu minusta ajattelee..

Mitenkähän kaikki mummat ja paapat oikein selviävät tästä pörssimaailmasta. Se jäsenkirje listautumisesta oli laadittu todella ammattitaidolla. Fontti oli hankala ja muistettiin sanoa että irtisanominen ei ole taloudellista. Luusilmäiset rahanahneet keräävät rahaa ja nauravat köyhille.
43756
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

Sitä se tarvitsee tuollaisella toimintakulttuurilla. Rahaa jaetaan surutta..kun ei ole omasta pussista pois ja sitten haetaan piilopaikkoja kun sijoitukset kusee omaan nilkkaan. Oikeissa yrityksissä ja varsinkin osuuskunnissa olisi jo henkilöt itse tajunneet poistua hiljaa takaviistoon kun kerran ei osata mitään hoitaa likvidisti oikein.

Äänestä

Ulosoton pörssissä osuuden hinta jo yli 100 €, toimintolla tarjous 12 € ????
Kuka vetää välistä ja kuka hyötyy ??? Tuottamaton maa voisi kertoa !

Äänestä
  • Kympin se arvo siellä huutokaupassa on, pilikku väärässä paikassa.

    Äänestä

Nyt oli toimitusjohtaja kalajaskassa antanut oikeaa tietoa että osuuden arvo on jäsenomistajalla jolla on normaalisti kolme osuutta ja jotka on nyt muutettu niin että yhdestä on tullut kymmenen ( 10 ) eli niitä osuuksia on 30 ja niiden yhteisArvo on konsulttien laskemana n. 4 000 yhteensä eli yhden arvo o pyöreästi 130 €/osuus mutta jos menee toimistolle ja siellä on se karkkipussi emäntä niin sanoo että arvo on 12 €/osuus.. on se kenkkumainen toimintamalli.
Saapa nähdä miten markkinat sitten arvostaa kun pörssi alkaa käsittelemään arvoa ?

Äänestä
  • kesällä tulee taasen toista sataa ekua,onko kukaan laskenut minkä verran on tullut takaisin euroja kiitos etu käteen.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    kesällä tulee taasen toista sataa ekua,onko kukaan laskenut minkä verran on tullut takaisin euroja kiitos etu käteen.

    ..onko kukaan laskenut paljonko olisi tullut ilman sijoituskupruja, nekin olisi voitu jakaa omistajille, varsinkin kun katsoo paljonko on ollut hallintokulut 12 vuodessa päälle !

    Se on ihan turha karkinjakajan yrittää väittää mustaa valkoiseksi. Konkkia tehneet suurin osa firmoista joihin on rahaa jaettu.. sikla..ferrovan,,ja nyt partnerakin menee miinukselle..

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    ..onko kukaan laskenut paljonko olisi tullut ilman sijoituskupruja, nekin olisi voitu jakaa omistajille, varsinkin kun katsoo paljonko on ollut hallintokulut 12 vuodessa päälle !

    Se on ihan turha karkinjakajan yrittää väittää mustaa valkoiseksi. Konkkia tehneet suurin osa firmoista joihin on rahaa jaettu.. sikla..ferrovan,,ja nyt partnerakin menee miinukselle..

    Jälkiviisaus on helppoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Jälkiviisaus on helppoa.

    jaaha,valituksia,mutta kysyin mitä on tullut euroja kukaan ei näköjään tiedä muutako valittaa ilmanaikoisesta,no,,,kuinka paljon on tullut euroja tilille,meille tavallisille ihmisille,tulihan yhtenä vuonna satoja euroja ja sitten monena vuonna on tullut satasia,eli mitä on tullut euroja

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    jaaha,valituksia,mutta kysyin mitä on tullut euroja kukaan ei näköjään tiedä muutako valittaa ilmanaikoisesta,no,,,kuinka paljon on tullut euroja tilille,meille tavallisille ihmisille,tulihan yhtenä vuonna satoja euroja ja sitten monena vuonna on tullut satasia,eli mitä on tullut euroja

    Eihän tuossa siihen kysymykseen todettukaan että jälkiviisaus on helppoa. On se muuten myös säälittävää kun sijoittamisesta on kyse.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    kesällä tulee taasen toista sataa ekua,onko kukaan laskenut minkä verran on tullut takaisin euroja kiitos etu käteen.

    ..tuliko sulle toista sataa.. muille paljon alle, onko joku kokouspalkkio lisätty saantoon ?

    Äänestä

500+100+60+50+50+40+40+40+40...n. 90o € ja jälellä 90 M€ n.3 100 €/jäsen

siis mihin mennyt 182 000 000/29000 jäsentä .. oli 6 275 €/jäsen yli puolet huitsin pelloille kadonnut ja paljonko on tuon kadotuksen hinta hallintokuluina..?

Esim. elisan osakkeina olisi arvo noussut 18 €/osake arvoon 52 €/osake... kuka osaisi sijoittaa ?? Minä vaan kysyn 180 M€ olisi 520 M€..hupsista !
(siis. lupaushan oli että tase tuplaantuu muutamassa vuodessa.. se on vähän kuin nuo hävittäjä lupaukset joltain..) kun tuulee huutaa niin kaikuko vastaa.. eikun vasallit.. arkkukarin malliin Faktaa on että jos perse ei kestä merivettä ei kannata lähteä merille purjehtimaan vaan kannattaa hakea suojaa.. jostain rakennuksistako ?

Äänestä
  • Eikö yleensä purjehdita veneellä?

    Äänestä

Minä tiedän mistä kokoomukselaisten luonne johtuu, se johtuu siitä, kun ao. henkilö on hakenut 35-numeroista tunnuslukua.

Äänestä

..mitä ne imagokallupit sanoikaan niistä, ylimielisiä, jättävät toiset huomioimatta, itsekeskeisiä ja ahneita..

Äänestä

Nyt on oikea meno päällä. Toiminta on laajentunut jo Ylläkselle jossa saa 10 % alennuksen moottorikelkkojen vuokrasta ja ilmaiset bensat päälle. Saiskohan pelkkää bensaa ? Tuohan on ihan vastoin vihreeä siirtymää jota vihreät ajaa kuin käärmettä pyssyyn. On niillä etevät tilastonikkarit kun rohkenevat väittää että Nasan analyysi on väärä, jota ovat tehneet vuosikausia ja oikealta paikalta katsottuna eli avaruudesta.
Siellähän se pieni suomikin näytti niin hiilinielulta että oksat pois mutta täällä maassa se ei pidäkkään paikkaansa. ..kuten ei arvonkaan arvot osuuden arvon osalta..

Äänestä

Nyt on mielenkiintoista kuulla miten käy niille ulosotossa oleville osuuksille hinnan puolesta kun ne on alkuperäisestä "splitattu" kymmeneen osaan.. onko myynnissä 40 osuutta vai tehdäänkö kaupat 4:stä osuudesta..nyt oli tarjottu yhteensä 3 450 €... ?

Äänestä
  • jännää on ,ollut jo jännää siitä asti kun ppo loppu,

    Äänestä

Huutokauppa comissa ei arvo nouse, nouseeko missään muualla, se pitäis alkaa jo itämään ja verso/varsi kasvamaan.. onnistuuko ?

Äänestä

Mihin se ppo:n omaisuus on kadonnut ?

Äänestä
  • Hyvin se on jaettu pääpäsmäreiden lähipiiriin.**

    Äänestä

Se taitaa olla pörssikeinottelussa..

Äänestä

varmaan kesälomilla kun raha ei liiku

Äänestä

pysähty tarjoukset huutokauppacomissa 1350:een 30 kpl osuudesta... ei oikein kiinnosta, joku jo aikaisemmin niitä ostellut varmaan tarjoaa...

Alasajoa ja jakoa odotellessa

Äänestä

Oli tarjous päättynyt 1450 € eli 48,33 €/osuus, nimellisArvo 120 € ja tasearvo 2 830 €

Äänestä
  • Semmoista on huutokauppa.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Semmoista on huutokauppa.

    ..just arvon toiminnan kuvaavaa...

    Äänestä

Luuleeko aloittaja, että parin kympin puhelinosakkeella ois tiedossa satoja tuhansia sijoitustuottoa. Typerä ihminen. Arvolla on myös valittu hallitus joka valvoo toimintaa. Turha määristä täällä.

Äänestä

Aloittaja ei luule mitään vaan tietää että PPO:n myynnissä puikoissa on ollut ja on edelleen vain oman edun tavoittelijoita ja täysiä tumpeloita joita ei ole kiinnostanut.. eikä kiinnosta vieläkään omistajien=jäsenien etu vähääkään mutta oma etu on etusijalla keinolla millä hyvänäsä. Mukana henkilöitä jotka jo PPO aikana ehtivät tehdä vahinkoa monesti ja olivat suurimpia kitisijöitä toiminnasta... ja nyt sitten siellä hillutaan asiantuntijana saamatta mitään aikaan.. paitsi siis omaan pussiin ja miksi, koska ei ole omat rahat liossa ja voidaan rellestää toisten rahoilla kävi miten kävi !

Ei tarvi olla matikkanero jos tarkastelee mitä on saatu aikaan arvossa ja mitä muualla sijoitustoiminnassa jossa on vastuu ja tavoite.. muuten 47 ja good bye !

Onko tase tuplaantunut muutamassa vuodessa sadan miljoonan... jne miten sitä lehdessä lukikaan. Ei ole vaan puolittunut ???? Miten siinä nyt niin on käynyt ???

Äänestä
  • Ole asianluulia hiljaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Ole asianluulia hiljaa.

    onhan sieltä tullut jo enempi mitä PPOn aikana piti sijoittaa,

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    onhan sieltä tullut jo enempi mitä PPOn aikana piti sijoittaa,

    ..niin ne vasallit esittää kun eivät ymmärrä muuta kuin lahjuslohipakettien päälle.
    Laskeppa paljonko olisi tullut jos esim. kauppasumma olisi sijoitettu elisan osakkeisiin ja paljonko on maksettu 10 vuodessa osinkoa ja mikä on nyt elisan osakkeen ARVO..

    Riittääkö pankkitoimihenkilöllä matikkapäätä..ellei niin kysyppä mukana olevilta pankinjohtajilta tai yritysjohtajilta.. maajusseja ei kannata vaivata..kun saavat niitä tukiakin joilla elävät leveästi.

    Aina vedotaan siihen että osuusmaksu olisi ainoa kustannus jolla sai telefoonin, piti maksaa liittymismaksu, kytkentämaksu, jopa vapaa-alueen ulkopuolella joka pylväs ja rakentaminen sekä ylihinnoitellut perusmaksut+ puhelumaksut joista kertyikin osuuskunnan oloaikana melko summa... josta on nyt kysymys ( jos et sitä ole bonjannut)

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Ole asianluulia hiljaa.

    ..joko lähdit oulunsaloa kohti vai mäyränperälle ???

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    ..joko lähdit oulunsaloa kohti vai mäyränperälle ???

    no uusikysymys mäyränperälle paljonko on tullut takkiin,

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    no uusikysymys mäyränperälle paljonko on tullut takkiin,

    Oletko usein mäyrän perässä🍑🍆

    Äänestä

..ei mäyrän perässä vaan mäyränperällä, oli pyhännällä murheellisia kun laskelmat menneet väärin ja piti laittaa lappu luukulle, onko arvossa sama prosessi menossa ?

Siellä on konttoloori,vai mikä se oli, mukana ja kun oli puikoissa niin meni kaikki pieleen, kymmeniä miljoonia hukattiin tappiollisiin sijoituksiin ja konkursseihin vaikka kuinka yritettiin siklata ja ferrota tuloksia niin tase puolittunut vaikka piti tuplaaantua muutamassa vuodessa, lehestä luin kuvan kera ???

Äänestä
  • Voisiko mäyränperällä lyödä rahoiksi, jos alkaisit sille sutenööriksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    Voisiko mäyränperällä lyödä rahoiksi, jos alkaisit sille sutenööriksi.

    tuota kannattaa kysyä köntröllööriltä, se osaa antaa sijoitusneuvoja kun on pankkitiskissä saanut yläkerrasta ohjeita, oma äly ei niihin riitä.. eikä ole riittävä eikä riittänyt, kysy vaikka

    Äänestä

On sijoitustoiminta raakaa, arvon pörssiarvo 42 M€, lähtötilanne oli 186 M€ ja osuuden arvo 120 €, nyt tarjotaan vain 49 € osuudesta ?

Missä ne sijoitustuotot ja taseen tuplaus oikein viipyy ???

Äänestä
  • Etkö tykkää rillata?

    Äänestä

  • Anonyymi00041 kirjoitti:

    Etkö tykkää rillata?

    ..nyt alettiin rillaan, siihen sisältyy pussillinen irtokarkkeja joita jaellaan sukulaisille, siskolle ja äipälle ja iskälle, lapsille ei saa oulunperän päiväkodissa niitä antaa... eikä omistajille.
    Sitten kysytään yläkerrasta mitä pankkitiskissä saa sijoituksista sanoa ja eikun menoksi.. kun ei tässä omilla rahoilla pelata mutta hyvä liksa juoksee ja skoota kulkee eikä tarvi työajoista huolehtia... se on alamaisten hommaa .. sen kun kontrollooretaan .. palen ohjeilla

    Kabanossia hiiligrilliin ja kylmää lonkkua huuhteluun... on se kesä ihanaa.. vai mitä ?

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    ..nyt alettiin rillaan, siihen sisältyy pussillinen irtokarkkeja joita jaellaan sukulaisille, siskolle ja äipälle ja iskälle, lapsille ei saa oulunperän päiväkodissa niitä antaa... eikä omistajille.
    Sitten kysytään yläkerrasta mitä pankkitiskissä saa sijoituksista sanoa ja eikun menoksi.. kun ei tässä omilla rahoilla pelata mutta hyvä liksa juoksee ja skoota kulkee eikä tarvi työajoista huolehtia... se on alamaisten hommaa .. sen kun kontrollooretaan .. palen ohjeilla

    Kabanossia hiiligrilliin ja kylmää lonkkua huuhteluun... on se kesä ihanaa.. vai mitä ?

    Ny rillataan yhdessä🥳

    Äänestä

Piti omilla rahoilla ostaa kabanossia kun ei pankkitoimihenkilön lehtikuva lupauksista huolimatta ole hynää tullut.. edes omia pois saatikka sijoitettuja.. ompa se nyt vaikeaa vaikka yläkerrasta annetaan selkeät ohjeet miten toimia.. meneeköhän ne fyrkat edes oikeisiin lokeroihin vai omaan taskuun... minä vain kysyn !

Äänestä

..ei nouse ja kohta tarvitaan tukea kun suvijuhlat lähestyy, joku sijoitus pitäisi kupsauttaa jotta sais kaverit anteeksiannon tapahtumassa..

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Oli 180 M€..enää 96 M€..mitä tuottoa on aikaansaatu ? Minä vain kysyn.. jotta voit nukkua yösi hyvin ja katsoa peiliin...pohtien mitä se norsu minusta ajattelee..

Mitenkähän kaikki mummat ja paapat oikein selviävät tästä pörssimaailmasta. Se jäsenkirje listautumisesta oli laadittu todella ammattitaidolla. Fontti oli hankala ja muistettiin sanoa että irtisanominen ei ole taloudellista. Luusilmäiset rahanahneet keräävät rahaa ja nauravat köyhille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu