Kun astut kasarmin portista sisään sinusta tulee kasa valtion omistamaan lihaa

Anonyymi-ap

Sen jälkeen alkaa persoonasi ja yksilöllisyytesi murentaminen osaksi massaa, jolla ei ole omaa tahtoa. Persoonasi tuhotaan nöyryyttämällä ja alistamalla, ulkoisesti osaksi massaa muutut, kun hiuksesi ajellaan ja sinut puetaan typerään pellepukuun, samanlaiseen, kuin kaikilla muillakin.

19

644

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kuules Trolli, emme ole venäjällä. Kävisit suomen armeijan niin tietäisit.

      • Anonyymi

        Ja sinä et päätä asioista tässä maassa.

        Koita jo viimein oppia se!

        Ihmisillä saa olla mielipiteensä ja sille sinä, eikä kukaan muukaan voi mitään.


      • Anonyymi

        Vain Venäjällä, Suomessa, Kiinassa ja Pohjois-Koreass on enää käytössä miesten pakollinen asevelvollisuus ilman palkkaa. On suoranainen ihme että NATO huoli tällaisen kehitysmaan mukaan.


    • Anonyymi

      Tämä kaikki kurjuus on mahdollista välttää hakeutumalla siviilipalvelukseen tai hankkimalla vapautus rauhan ajaksi ja sen jälkeen lähettämällä hakemus täydennyspalvelukseen josta seuraa että entinen C-mies siirretään siviilipalvelun lisävarantoon.
      Muistakaa että teillä on aina oikeus keskeyttää intti niin halutessanne.

      • Anonyymi

        Ilmaista työtä ei kannata alkaa tekemään. Milloin Suomi muuttuu länsimaiseksi sivistysmaaksi jossa työstä maksetaan palkka kuten muissakin länsimaissa?


      • Anonyymi

        Ette siirry siviilipalvelun lisävarantoon. Rauhan aikana toimii nuo mutta sota-aikana ei. Kuulutte yhtälailla nostoväkeen kuin muutkin ja sijoituspaikka taistelujoukoissa. Sivareihin ei paljoa koulutusta haaskata vaan kivääri ja lippaat kouraan ja käsky rintamalle. Kieltäytyjät pistetään miinojen poljentaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ette siirry siviilipalvelun lisävarantoon. Rauhan aikana toimii nuo mutta sota-aikana ei. Kuulutte yhtälailla nostoväkeen kuin muutkin ja sijoituspaikka taistelujoukoissa. Sivareihin ei paljoa koulutusta haaskata vaan kivääri ja lippaat kouraan ja käsky rintamalle. Kieltäytyjät pistetään miinojen poljentaan.

        Nostoväkeä ei enää ole, se on muutettu varareserviksi, josta voi uuden siviilipalveluslain mukaan hakea siviilipalvelun lisävarantoon jättämällä täydennyspalvelushakemuksen rauhan aikana. Sodan aikana siviilipalveluvelvollisia ovat automaattisesti vain he jotka ovat kieltäytyneet reservistä tai varareservistä ennen sodan syttymistä. Sodan sytyttyä kieltäytyvät ohjataan vakaumuksentutkintalautakunnan puheille, josta heidät voidaan tarvittaessa määrätä sotimaan.
        Rauhan aikana siviilipalveluvarantoon tai siviilipalvelun lisävarantoon siirrettyjä ei enää voida velvoittaa sotimaan puolustusvoimissa.
        Siviilipalveluslaki 1446/2007 ja Laki siviilipalveluslain muuttamisesta 579/2019.


    • Anonyymi

      Vapaassa maassa Suomessa, vapaat miehet ja iso osa naisistakin haluavat käydä intin ja sille te putinistit, sivarit ja muut siivelläeläjät ette voi yhtään mitään.

      • Anonyymi

        Miten mies voi olla vapaa jos hänet pakotetaan armeijaan ilman palkkaa?😂


      • Anonyymi

        EU on ämmien liitto, ei siinä ole miehiä


    • Anonyymi

      Et ole tainnut itse käydä?

    • Anonyymi

      mitä hyvää ja mitä pahaa siinä näet olevan?

      • Anonyymi

        Haluaisitko taistelijapariksi henkilön jolla ei ole motivaatiota? Itse en haluaisi ja onkin parempi etteivät kaikki käy armeijaa.


    • Anonyymi

      rikkailla suvuilla on selkeätä, että kun tahtovat pitää rahasta kiinni, joidenkin lapsistaan pitää mennä militariaan, millä tavoin rikkaiden asema on turvattua, sillä kukaan muu ei tule vartioimaan rikkaan rahoja kuin rikkaat itse uhraamalla lapsiaan rahan edestä

      militanteille on paljon annettu valtiossa ja rikkaiden militanteilla on kaikki avointa

      • Anonyymi

        ei ole demokratiasta kyse


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ei ole demokratiasta kyse

        harvempi köyhä tajuaa armeijan saloja
        militantiksi synnytään kyllä ja se on luonnollinen ominaisuus
        että jotkut ovat vain hyviä noissa asioissa

        mutta köyhällä voi loppua joku uran suunnittelu, miksi jatkaa jonnekin kauas
        siis syy, sen sijaan kun rikkaalla on selkeä syy miksi olla sotilas
        siinä on tavoitehakua - suojella isän rahaa, koska isä käskee


    • Anonyymi

      Olin itsenäisyyspäivän paraatissa marssimassa kauan sitten varusmiehenä. Jalkakäytävällä marssi vieressä joukko pitkätukkia hoilaten "jäähyväiset aseille" laulua. Eräs varusmies lauloi suureen ääneen "jäähyväiset aaseille" ja olis kai huitonut niitä rynkyn perällä, jos ei tullut kavereiden toimesta vedettyä ruotuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      59
      3466
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2302
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      138
      1959
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1488
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1197
    6. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      56
      1113
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1052
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      59
      873
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      73
      814
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      803
    Aihe