》Fakta on se, että ne maksaa tosi hyvin. Ja fakta on se, että ihmiset tilaa niitä tosi paljon, Sieppi sanoo suoraan.
Sieppi peräänkuuluttaa myös kuluttajan roolia.
– Koen, että myös kuluttajalla on vastuu, kun hän tilaa tuotteita, Sieppi muistuttaa《
Maksaa tosi hyvin. Se ei poista epäeettisyyttä. Monista muistakin asioista maksetaan tosi hyvin. Esim. Huumekauppa, asekauppa, lapsiporno ym.
Jos mainostaa jotain ja esittelee tissejään ja on esikuva, niin ei voi syyttää kuluttajaa sen jälkeen, joka ostaa hänen mainostamiaan tuotteita.
Halparättejä seksillä.
Sieppi peräänkuuluttaa myös kuluttajan roolia.
– Koen, että myös kuluttajalla on vastuu, kun hän tilaa tuotteita, Sieppi muistuttaa《
Maksaa tosi hyvin. Se ei poista epäeettisyyttä. Monista muistakin asioista maksetaan tosi hyvin. Esim. Huumekauppa, asekauppa, lapsiporno ym.
Jos mainostaa jotain ja esittelee tissejään ja on esikuva, niin ei voi syyttää kuluttajaa sen jälkeen, joka ostaa hänen mainostamiaan tuotteita.
Halparättejä seksillä.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Niin oikein! Se on kuluttajan vastuulla orjatyön tukeminen ja lapsityövoima.
Ei niille työntekijöille tarvitse hyvin maksaa, mutta onneksi maksavat Saralle hyvin.
Kyllä on taas ihanan naisen mieltä pahoitettu, hyi hyi.
Siis Saran mielestä hänellä, itseään VAIKUTTAJAKSI tituleeraavalla, 200 000 ihmisen seuraamalla, taloudellisesti hyvin etuoikeutetulla ihmisellä ei ole asioihin minkäänlaista vastuuta eikä vaikutusvaltaa? Vastuu on kaikilla muilla?
Jos influensserit ei mainostaisi pikamuotia, sitä ei ostettaisi läheskään yhtä paljon. Esim pikamuotijätti SHEIN käytti alkuun vain vaikuttajia mainostamiseen.
Ymmärrän pikamuodin ostamisen silloin, kun ihmisellä ei ole varaa muuhun, mutta Siepillhän tunnetusti on liitua.
– Samaan aikaan keskustelupalstoilla haukutaan, ja sitten meet tilaamaan mun alekoodilla vaatteen itelles. Koen, että siinä on tietynlainen ristiriita, Sieppi pohtii.
Minä väitän, että he jotka paheksuu pikamuotia keskustelupalstoilla, eivät tilaa paheksumaansa pikamuotia siepin alekoodilla, eikä tilaa koodittakaan.
Sieppi siis lukee keskustelupalstoja.
Mutta hyvin väännetty muitten syyksi oma mainostamisensa.
Asioista tietävät ostavat vähemmän ja parempaa kuin kertakäyttölumppuja, vaikka kuinka olisi alekoodia tarjolla.
Tuon vuodatuksen voisi ymmärtää jos kyseessä olisi mainostava teini. Aikuiselta naiselta ei voi hyväksyä.
On se pentele yksinkertainen!!
Tuskin ne on samoja ihmisiä, jotka ostaa Saran koodilla pikamuotia ja kritisoi ilmiötä somessa.
Saralle on tainnut nousta pissi päähän ihan huolella. Ihmisillä ei saisi vissiin enää olla mitään mielipiteitä asioista, jos niiden keskiössä ei ole Saran ihailu ja hehkuttaminen?
Onneksi täällä on viisaita ihmisiä!
Monet pikamuoti-ketjut kuten H&M, Zara, Mango, Bull&Bear, Massimo Dutti, Lindex, Vero Moda, Primark, New yorker jne. Valmistavat Suomessa myytävät tuotteet pääosin Aasiassa, yleisiä valmistusmaita on Kiina, Bangladesh, Vietnam, Intia..
Paljon on kritisoitu pikamuotiketjuja lapsityövoiman käytöstä, työntekijöiden huonoista työolosuhteista, sekä liian alhaisesta palkasta ja kestämättömistä materiaaleista. Tämä on täysin aiheellista, sillä pahimmassa tapauksessa työntekijät tekevät 14h työpäiviä ”hikipajoilla”, kohtuuttomalla tahdilla, parilla vessatauolla ja yhdellä ruokatauolla. Tämän päälle he saattavat joutua ylitöihin, tai jopa yötöihin.
Monet tehtaat on rakenteeltaan heikkoja, paloturvattomia, terveydelle haitallisia eikä työntekijöillä ole tarvittavia suojavaatteita kemikaalien käsittelyä varten. Bangladeshissa paloi pari vuotta sitten tehdas, jossa kuoli yli 1000 työntekijää. Työntekijöitä sairastuu hengitystiesairauksiin kemikaalien käytön takia ilman kunnollista tilan ilmastointia ja hengityssuojia. Työntekijät pyörtyy heikon ilmastoinnin, kovan työtahdin ja puutteellisen tauottamisen takia.
Monet työntekijät tienaavat alle 1e tunnissa. jopa alle 50 senttiä. Kuukausi palkka on yleensä 25-65e välillä. Työntekijät saattavat olla velkaa työnantajalle puutteellisen koulutuksen takia tai työpaikan tarjoaman ruuan takia.
Yleensä työnantajat palkkaavat naisia töihin, koska heillä on tapana kapinoida vähemmän kuin miehillä. Tehtaissa työskentelee n.60 miljoonaa ihmistä ympärimaailmaa, joista yli 80% on nuoria Aasialaisnaisia. Naisten täytyy ottaa lapset mukaan töihin sillä muuten rahat ei riitä perheen elättämiseen. Monet tienaavat kuussa vähemmän mitä kaikkiin pakollisiin menoihin menee. Työlainsäädäntöä ei ole, tai sitä ei noudateta.
Kopioitu teksti : lily / kuka sun vaatteet on tehny (löytyy hakukoneella)
Saraa arvostelevat eivät osta pikamuotia, koska ostavat laadukkaat ja kestävät vaattteensa Prisman ja Cittarin eettisistä mallistoista.
Miksi Sara ei osta vaatteitaan laadukkaista ja eettisistä mallistoista? Vaan ottaa vastaan polyesteririepuja pikamuotifirmoilta ja hyörii ne päällä, usein vielä ryppyisinä ja silittämättöminä? Käyttääkö hän niitä oikeasti vai tyrkyttääkö vaan kyseenalaista skeidaa seuraajilleen? Kuitenkin itse kommentistaan päätellen tietää ja tiedostaa eettiset ongelmat.
Jos tienaisin 600 000€ vuodessa, en pukisi polyesteriä päälleni enää koskaan enkä hutaisten ommeltuja huonolaatuisia vaatteita. Vaan luomupuuvillaa, silkkiä, kashmirvillaa, satsaisin vaatteisiin, jotka kestää vaikka äidiltä tyttärelle laadun puolesta. Senkin takia tämä on mielenkiintoista.
Eihän Sara osta, vaan mainostaa niitä kertakäyttövaatteita, ja saa siitä kivasti rahaa.
Siksi hänen mielestään sitä ei saa paheksua, koska siitä maksetaan hänelle hyvin.
Vaikuttajana Sara voisi omalta osaltaan vaikuttaa siihen, että myös niille riistetyille työntekijöillekin maksettaisiin hyvin, tai edes kelvollisesti.
Samoin heidän työaikansa, ja työolosuhteensa voisivat parantua.
Ei kai kukaan voi enää nykyaikana väittää, ettei tiedä noista asioista?
Saraa ei asia kiinnosta kunhan pankkitili pullistuu, ja voi lomailla maailmalla kalliissa hotelleissa.
Saralla on taas syytä kiukutella!
Tekstiileissä käytettävää polyesteriä valmistetaan useimmiten polyetyleenitereftalaatista (PET), jota taas valmistetaan tereftaalihaposta ja etyleeniglykolista. Polyesterin valmistus on kemiallinen prosessi, ja raaka-aineet saadaan raakaöljyn tislaustuotteista.
Mitä on polyesteri ja millainen se on materiaalina? Polyesterillä (PES) tarkoitetaan tekstiilejä, jotka valmistetaan polyesterikuidusta, polyetyleenitereftalaatista (PET). Se on uusiutumaton, öljypohjainen polymeeri ja eräänlainen muovi (Räisänen ym. 2017, 75).21.5.2021
Näinhän se on. Polyesteri on muovikuitu. Vaikka sitä itsekin aina välillä käytän, minusta se ei ole ihoa vasten yhtä miellyttävä kuin luonnonkuidut.
Sen takia ihmettelen, miksi joku nimenomaan haluaa tämmöisiä vaatteita käyttää, kerta raha ei ole este paremman ja laadukkaamman hankkimiselle.
Joo. Sara voisi maksaa lisää palkkaa ja on kaiken tämän syypää. Kyllä vastuu on ostajalla ja Sara on aivan oikeassa
Näin siis asian ymmärrät? Et ilmeisesti ymmärrä sitäkään mitä tuo Sara työkseen tekee?
Eivät ne aivot kulu jos niitä käyttää, päinvastoin. Kokeilehan joskus!
Omituista oli väittää, että he jotka paheksuu pikamuotia, ostaisivat Siepin alekoodilla pikamuotia.
Miksi kukaan joka paheksuu, ostaisi paheksumaansa tuotetta? Nyt kyllä vinksahti aivan päälaelleen tuo selitys ja väite. Kaikkiaan kehno yritys tuo, että syyttää pikamuodin ostamisesta keskustelupalstalaisia.
Oma mielipiteeni on se, että minusta ihmisen vastuu on suoraan suhteessa hänellä käytettävissä olevan vallan ja vaikutusvallan määrään.
Joku Maija Möttönen, joka ostaa henkkamaukasta paidan ei ole samassa asemassa kuin Sara Sieppi, jolla on valtava määrä seuraajia ja varmasti myös kontakteja pikamuotifirmoihin ja vaatealalle. Eikös Sara ole myös tehnyt oman vaatemalliston?
Ongelmallista on myös tuo, ettei Sara haluaisi asiasta lainkaan käytävän julkista keskustelua kerta hän itse tienaa pikamuodilla hyvin. Hänestä ihmiset voisi lopettaa "mussuttamisen", kun hänellä itsellään on muhkeat tulot ja hän maksaa niistä veroja. Oikeasti?
Näistä asioista nimenomaan täytyy puhua enemmän, varsinkin nyt tämän uuden superpikamuodin aallon SHEIN, PLT, Cropp jne. myötä. Nyt on kyse kertakäyttökulttuurista sanan varsinaisessa merkityksessä, laatu on mitä sattuu ja vaatteita tilaillaan puhtaasti somen takia ja somea varten.
Sieppi antaa muutenkin hyvin huonoa esimerkkiä nuoremmilleen. Korostaa pelkkää rahan ja ulkonäön tärkeyttä. Ei koskaan puhu koulutuksen, tai luonnon pelastamisen tärkeydestä, mutta se olisikin liian vaikeaa Siepin kaltaiselle, itserakkaalle tyrkylle.
Olen myös kritisoinut tätä ns. kertakäyttömuotia, mitä mainostaa, energiavarojen tuhlaamista.
Totuushan on, jos Sara ei sitä mainostaisi, joku muu tekisi. Moni varmasti meistäkin ottaisi ko. työn vastaan, jos tarjottaisiin, paljon ja helppoa rahaa? Joku meikkaa, joku kuvaa, pääasia saa itse vaatteet vedettyä päälleen. Saralla on tapana leuhkia kalliilla kulutustottumuksilla, hintoja on turha katsoa ja kysyä, kyllä se raha aina löytyy (hänen viestinsä), kaikilta ei todellakaan löydy ja luottokorttivelka vie rappiolle.
Sen pimpsa hikoilee ja on täynnä näppylöitä.
🙊Kohta tulee itkukuvia!
Sara kertoi brändänneensä itsensä, ja panostaneensa siihen itsensä brändäämiseen aikaa.
Hyvä.
Miksi ei samalla vaivalla brändännyt itseään eettisen ja vastuullisen kulutuksen mannekiiniksi?
Miksi brändi-Sara on kertakäyttökulutuksen, pikamuodin, ja piittaamattomuuden airut?
Hyvin hänelle vastuullisuudestakin maksettaisi, ja se ihmisten "mussutus" jäisi pois.
Olisi hänelläkin yksi kiukuttelun aihe vähemmän.
Annetaan ihmisten itse tehdä valintansa ja ollaan tyytyväisiä siitä, että hän tienaa elantonsa ja maksaa veroja sen verran, että siitä riittää muidenkin hyvinvointiin. Jokainen varmaan löytää itselleen sopivat vaatteet sellaisista valikoimista, jotka sopivat omaan arvomaailmaan. Yrittäjyys on hieno asia ja on kunnioitettavaa, että on pärjännyt näin hyvin!
Oikein "hyvää" esimerkkiä nuoremmille, vain raha ja ulkonäkö meinaa jotain. 👎
Totta kai annetaan jokaisen tehdä omat valintansa! Sarankin pitää antaa jokaisen tehdä omat eettiset valintansa eikä kiukutella "mussuttajista."
Sara on valintansa tehnyt oman arvomaailmansa mukaan.
Miksi hän ei muuten käytä niitä vaatteita arjessa mitä mainostaa? Mainoksissa hän kehuu, ja jakelee alekoodiaan, mutta muuten päällä on aina jotain kallista merkkivaatetta?
Eiks oo kauheata!
Nämä ihmiset ei ole elänyt sitä aikaa, kun ainoat farkut sai Mic Macista. Maksoi maltaita. Yhdet oli varaa ostaa vuodessa, jos sitäkään.
Sara on taas oikeassa, kuten aina.
Sarahan tienaa julkisuudella ja näillä mainoksillaan ihan todella hyvin, joten miksi häntä häiritsee niin valtavasti, mitä ihmiset hänestä puhuu? Sehän kuuluu julkisuuteen, aina jollain on joku mielipide.
Outo argumentti muutenkin, että niin kauan kun paljon rahaa tulee, ihmisten pitäisi lopettaa ”mussuttaminen” esim. eettisyydestä tai tuosta koko influenssauksesta ilmiönä. Aloittaja on ihan oikeilla jäljillä: päteekö tämä myös kaikkiin muihin haitallisiin ilmiöihin? Huume- ja ihmiskaupassa pyörii myös paljon rahaa.
Maailmaloppu tulee huomenna. Onko avaruusalus valmiina?