500 moottoripyöräonnettomuutta kahdessa kuukaudessa

Anonyymi-ap

Luin englanninkielisestä Thaimaassa julkaistavasta verkkolehdestä, että ulkomaalaisille on sattunut 500 moottoripyöräonnettomuutta kahdessa kuukaudessa Phuketissa.

Sattuuhan onnettomuuksia tietysti paikallisillekin. Virallisten tilastojen mukaan keskimäärin 48 ihmistä kuolee liikenneonnettomuuksissa Thaimaassa yhdessä päivässä. Siis neljässä päivässä kuolleita on suunnileen saman verran kuin Suomessa yhdessä vuodessa.

5

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luku 48 kuollutta päivässä on näemmä hieman liian korkea, ainakin jos tähän uutisartikkeliin on uskominen: https://thethaiger.com/news/phuket/patong/tour-bus-crash-on-patong-hill-seriously-injures-driver

      Kuolleita on "vain" noin 40 vuorokaudessa, joskin liikenneonnettomuudet Thaimaassa lisääntyivät viime vuonna 4,7 % edellisvuodesta. Thaigerin uutinen kertoo bussista, jonka jarrut pettivät Patongin mäessä. Aikaisemmin bussien kunto kuulemma tavattiin tarkastaa silloin tällöin, mutta tarkastuksista on sittemmin luovuttu.

    • Vuonna 2021 Thaimaassa kirjattu noin 14700kpl tieliikenteessä sattunutta kuolemantapausta, joista 536kpl ulkomaalaisille (ja noin 7900 liikenteessä loukkaantunutta ulkomaalaista vuodessa).
      Nenuo asiat mitä puhuttu edellisissäkin keskusteluissa Thaimaan turvallisuudesta, (eli nuo muutamat surmatut turisti vuosien varrella yms. asiat) ovat kuitenkin vähäpätöinen turvallisuusriski verrattuna todennäköisyyteen kuolla taikka loukkaantua Thaimaan liikenteessa. Turistin(kin) näkökulmassa.

    • Anonyymi

      On hyvin tavallista, että liikenneonnettomuuteen joutunut moottoripyöräilijä ei ole käyttänyt kypärää ja/tai on rikkonut liikennesääntöjä. Vakuutusyhtiö vapautuu kaikista korvauksista tällaisissa tapauksissa.

      Usein loukkaantuneen omaiset yrittävät järjestää sairaalamaksuihin ja potilaan kotiinkuljetukseen tarvittavia rahoja keräyksellä - tavallisesti huonolla menestyksellä.
      https://www.pattayamail.com/latestnews/news/another-unlucky-brit-denied-insurance-claim-in-thailand-428451

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      39
      2155
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      198
      1756
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      98
      1445
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1245
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1167
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1072
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1038
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      970
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      904
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe