Onko kellään kokemuksia tämmösestä?
Edunvalvonta
6
577
Vastaukset
- Anonyymi
Sen mitä olen sivusta kuullut, niin suurin osa "tyytyy" elämään edunvalvonnassa.
Ei kai se herkkua ole, mutta eipä pysty myöskään sössimään elämäänsä, jos niikseen tulee.- Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17783154X
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Hmm. Mulla on useampia skitsofreniaa sairastavia, sairastaneita tai diagnoosin saaneita ystäviä ja tuttavia. Ainoastaan yhden heistä tiedän olevan edunvalvonnassa. En tiedä, etteikö kukaan muu olisi. En ole tullut ajatelleeksi, että tällainen sairaus vaatisi edunvalvonnassa oloa, että edunvalvonta asiaa auttaisi.
Tän ystäväni kohdalla pidän suurempana syynä edunvalvonnan tarpeelle hänen päihteidenkäyttöään ja haluttomuuttaan vastuun kantamiseen. Tosin edunvalvonnassa oleminen ei sitä päihteidenkäyttöä hillitse juurikaan, koska läheinen edunvalvojana ja saa kyllä aina sen verran rahaa juomiseen, kuin haluaa verukkeella millä milloinkin.
Itsellänikin on diagnoosina skitsofrenia ja olen myös alkoholisti. Olen ollut tällainen aikuinen ongelmanuori niin kauan, että olen oppinut olemaan sössimättä asioitani enää pahemmin juomisesta huolimatta, sekä skitsofrenialääkityksen puutteessa säilyttänyt luovuuteni ongelmien ratkaisussa niiden ilmetessä. Aniharvoin joudun nykyään lainailemaan rahaa, enkä tahdo kehdatakaan, kun tiedän, että läheiseni ehkä epäilevät niiden menevän juomiseen.
Tietyllä tapaa tosin "lainaan" itseltäni suunnittelemalla, milloin ja missä järjestyksessä hankin, maksan ja teen asioita. Esim. hamstraan säilyviä elintarvikkeita ja lemmikkien ruokia, ettei rahaa jäisi juopotteluun ja kun saan taas rahaa, ei tarvitse ostaa edellämainittuja ja rahaa jää johonkin isompaan, kuten omaan tai koiran lääkärikäyntiin tai virkistysreissuun.
Jos olisin edunvalvonnassa, tuskin pystyisin edellä kuvattuun. Sama rahahan mulla on käytössä, mutta jos sen saa liian pienissä osissa, niin jotenkin on vaikea säästää. Samoin tosin jos kaiken saa aina vain kerran kuussa, niin helposti jää ne rahattomat viikot, jolloin enemmän ahdistaa, kun "ei ole mahdollista tehdä mitään". Kahdessa erässä kuussa rahan saaminen on hyvä. Pysyy vuokrat, bussiliput ja koiranruuat ajantasalla eikä ahdista, vaikka tulisi yllättäviä laskuja.
Elän tosiaan kädestä suuhun ja minulla ei jää mitään säästöön muuten kuin korkeintaan ruokakomeroon, mutta olen siitä hyvässä tilanteessa, että minulla on terveitä ja ilmeisen hyvin toimeentulevia läheisiä, jotka kyllä auttavat taloudellisesti pyydettäessä ja usein pyytämättäkin.
Esimerkiksi eilen ystävä kysyi, milloin tulen käymään kaupungissa, jossa hän asuu. Sanoin, etten tule varmaan pitkään aikaan, koska on pakollisia isompia menoja, tulee pitkä rahattomampi kausi. Hän sanoi, että voi ostaa joskus minulle junaliput, "ei ne niin paljon maksa". Hän on terve ja vakituisissa töissä. Vaikka tässä on puhe rahasta, niin saa kuitenkin ajattelemaan, että rakkautta on olemassa. Että ihmiset välittävät niidenkin hyvinvoinnista, jotka eivät ehkä koskaan voi maksaa takaisin ja haluavat olla tekemisissä. On ystävyyttä, että minäkin olen jollekin arvokas ja toivottu, vaikka olen mielisairas alkoholisti. - Anonyymi
On.
- Anonyymi
Millaisia?
- Anonyymi
Minulla on ollut edunvalvoja jo 15 vuotta ja olen ollut siihen tyytyväinen. Edunvalvoja maksaa kaikki laskut niin minun ei tarvitse niistä stressata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo922762- 262604
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv702352Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m272305Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta151990- 851816
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71689Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä211534Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍311412- 71231