Mitä hoitoa ulkomailla olisi tarjolla masennukseen

Anonyymi-ap

Suomessa saa vain lääkemömmöjä joista ei ole muuta kuin haittoja.
Ei kiitos enää!!!

Ulkomailla mennään tässäkin asiassa huomattavasti edellä joissakin maissa.

7

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mä voin kertoa mitä apua masennukseen on.

      Tunteidensa käsittelyn ja hyväksymisen taitojen ja mindfullness taitojen opettelu
      Kunnolliset elintavat kuten ruokavalio ja kohtuullinen liikunta sekä unen tukemiseen pyrkivät elintavat
      Aineiden välttely jotka aiheuttaa masennusta
      Traumojen käsittely
      Asteittainen aktivoituminen pieni askel kerrallaan
      Elämään kuuluvan kärsimyksen hyväksyminen ja sen kanssa opetteleminen elämään ja pienien hyvien hetkien arvostaminen
      Asioiden korjaaminen mitkä lisää pahoinvointia elämässä valitettavasti kaikki ei ole itse korjattavissa.
      Ja vastaavasti hyvinvointia lisäävien asioiden lisääminen elämään kuten ihmissuhteet, mielekäs tekeminen

      Ei siinä tarvitse ulkomaille mennä.

      • Anonyymi

        Se myös auttaa kun purkaa päähänsä laitettuja ohjelmointeja mitä yhteiskunta tai muut ihmiset tai itse on laittanut jotka lisää pahaa oloa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se myös auttaa kun purkaa päähänsä laitettuja ohjelmointeja mitä yhteiskunta tai muut ihmiset tai itse on laittanut jotka lisää pahaa oloa.

        Toki sitä voi etsiä etsimistään jotain biologisia hoitoja masennukseen mutta en usko että sellaista ainetta on jolla pystyy omat reagointimallinsa ja itsensä ja mielialansa pysyvästi muuttamaan paremmaksi. Loppupeleissä saattaa joutua kuitenkin tekemään juuri asiat minkä listan mainitsin ja oppimaan elämään tässä elämässä.


    • Anonyymi

      Hyvinvointivaltioita lukuunottamatta siellä taitaa olla alkoholismia, tai sellaista "realismia" tarjolla.

      • Anonyymi

        Lähes missä vain voi olla tarjolla lähes mitä vain.
        Kuka tarttuu mihinkin, kuka ei.


    • Anonyymi

      Siis hetkinen. Ensin kysyt, että mitä on ja sitten väität että on?

      Entä jos vain kävisit peilin edessä keskustelemassa sen tyypin kanssa, että milloin muutat?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      95
      11990
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      107
      9076
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      128
      5059
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      102
      4271
    5. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      81
      4234
    6. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      39
      4190
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3953
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3729
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3613
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3585
    Aihe