Saisiko joltain kokeneemmalta pähkinänkuoressa autonvuokraus-ohjeita. Mistä-minkä hintaista-päiväksi/kahdeksi-onko ajettavat tiet "kamalia" eli kiemurtelevia ja ilman kaidetta, entäs kaupungeissa ajaminen? Ihanko riittäisi suomalainen ajokortti? Jossain kehotettiin tarkistamaan, että vakuutukset on oikeasti olemassa, onko siis varottava huijareita? Tiedän, että mieheni tarvitsee PALJON varmistusta ja ylipuhumista, jotta uskaltautuisi tähän hommaan. Vai pärjäisikö ihan vain busseilla liikkuen?
Vietämme siis viikon Rethymniossa, Knossokseen on tarkoitus mennä mutta varmasti yhtenä päivänä olis kiva vähän liikkua luonnossa, patikoida pienehkö matka, koska lapset mukana. Hyviä vinkkejä kaivattaisiin! Joku kiva lähiseudulta, josta hyvät näkymät kenties? Vai tehtäistkö sieltä lyhkäisiä (edullisiakin) risteilyjä jonnekin?
Yksin kun matkusteli niin siitä vaan, nyt kun on lapset mukana niin huomaa tulleensa varovaiseksi ja haluaa ennakoida ja suunnitella. Kiitos siis avustanne!
RETHYMNION, autoista ja patikoinnista
2
364
Vastaukset 2
perheenisälle ihan hyvin. Ikärajoitus on kai 22 vuotta ja kortin pitää olla vähintään parin vuoden ikäinen.
Kannattaa tarkistaa vuokratessa, että autossa on kaikki vakuutukset voimassa. Hinta voi olla hieman kalliimpi kuin halvin vaihtoehto, mutta kannattaa pitää varansa, ettei tule ikäviä yllätyksiä. Internetistäkin löytyy muutamia autovuokraamoita. Jos kielet tuottavat ongelmia, kannattanee tukeutua suomalaisen matkatoimiston apuun. Englannilla pärjää hyvin myös autovuokraamoissa ja hinnat ovat hieman halvempia. (Itse käytin keväällä Kappa-nimistä vuokraamoa, jota hotellissani kehuttiin. Eivät kuulemma pidä autoja kolmea vuotta kauempaa.)
Ellei koe korkeanpaikan kammoa, kaikki kartoilla näkyvät tiet ovat ihan hyväkuntoisia. Itse kysyn joskus etukäteen vuokraamosta tai portieerilta, kulkeeko suunnittelemallani reitillä tilausbusseja. Jos bussit pääsevät, niin miksei sitten pienellä autolla pääsisi. Pitää muistaa vaan ottaa rauhallisesti ja välttää hosumista, jos joutuisi peruuttelemaan tms. vaikeassa paikassa. Jos on hirmuisen mutkaisia teitä, ainakin bussit painavat torvea aina mutkaan saapuessaan ja silloin kannattaa tietysti harkita sopivaan paikkaan pysähtymistä, ettei tarvitse peruutella. Ihan kapeita teitä on tosi vähän ja eihän niille ole pakko mennä.
Eli jos pärjää hyvin suomalaisessa liikenteessä eikä pelkää ajaa vieraalla autolla eikä koe korkeanpaikan kammoa, voi ihan rauhassa nauttia ajamisesta todella upeissa maisemissa. - Eihän lomalla ole edes kiire mihinkään. Suosittelen, että varaatte matkaan paljon aikaa ja nautitte voidessanne pysähtyä ihastuttavissa pikkukylissä ja upeissa rauhallisissa uimarantapoukamissa.
Niitä löytyy joka puolelta Kreetaa. Pikkuteillä 150-200 kilometriä päivässä on jo aika pitkä matka.
Busseilla ja lautoilla pääsee myös kohtuullisella hinnalla melkein minne tahansa.
Käypä katsomassa vastaukseni, "Hania Platanias - heinäkuu" kysyjälle. Siellä kerron yhdestä retkimahdollisuudesta.- vaimo
Me oltiin just Haniassa viikko ja me vuokrattiin auto kolmeksi päiväksi jo Suomessa Aurinkomatkojen kautta. Auto/skootterivuokraajia on joka kulmalla mutta niistä varotettiin, että kaikilla ei oo puhtaat jauhot pussissa. Jos vuokraat paikallisilta vasta siellä niin etsi joku Europcar, Hertz tai Avis mikä on luotettava ketju.
Yks meidän loman onnistuneista tekijöistä oli toi auton vuokraus. Nähtiin niin paljon enemmän! Vuorilla, kaupungeissa ja missä vaan uskaltaa ajaa, kunhan sopeutuu niiden liikennekulttuuriin, eli ANTAA MUILLE TILAA (toisin kun täällä Suomessa) ja menee virran mukana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2022122Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591429Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271071- 71917
- 58908
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72831- 47823
- 93777
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200697Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta109687