Electrolux unirapido akkujen vaihto

Anonyymi-ap

Heippa!
Millä saa Electrolux unirapido malli ZB2803 rikkaimurin akut esille kuoren alta? Tuntuu, että kuori on juuri siltä kohdalta liimattu kiinni. Vai onko siellä piilossa jotain muovipinteitä. Kaikki ruuvit on irti, mitä lähtee, mutta kuori ei vaan lähde irti. Uudemmista ergorapideista saa kuoren irti kun ruuvit on auki. Näin ainakin Youtubessa olevien korjausohjeiden mukaan. Ja niin: en osta uutta imuria. Kyllä se akkujen vaihto pitää onnistua.

2

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi olla liimattu kiinni plus vielä muovisilla klipseillä kiinni. Varovasti jos lämmittää kuorta, niin liima voi alkaa pehmetä, jolloin saat akut esille. Toivottavasti saat vaihdettua akut uusiin. Noissa Electrolux:in vehkeissä tuo on ihan yleistä, että akut hyytyy alta aikayksikön. Seuraava varsi-imuri sitten laadukas Makitan imuri vaihdettavalla akulla.

    • Anonyymi

      Rikkasäiliön painikkeen alla on 2 ruuvia......painike irtoaa kampeamalla sivuilla ja takana olevia muoviklipsejä ohuella meisselillä kuten ison imurin virtapainikkeessakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4298
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      136
      2989
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2332
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      44
      2218
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1873
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      91
      1792
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1586
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1529
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      147
      1367
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      32
      1200
    Aihe