Eli kerron tilanteen. Olen kassalla suurimman osan ajasta. Meillä on kassojen vieressä irtokarkit. Asiakas lappasi ja lappasi, otti hinnan, kattoi pussia ja jätti hyllylle. Lopulta kun sain kyseiseltä asiakkaalta kaikista tuotteista hinnan niin mainitsin hänelle irtokarkeista. Sanoi ettei ota, tämän jälkeen mainitsin, että se on ostopäätös kun on ottanut karkit ja hinnoitellut. Asiakas ärsyyntyi ja alkoi sanomaan ettei ota. Sanoin selvä, ei tarvitse hakea. Kävin katsomassa pussista hinnan ja laitoin sen koneen kautta manuaalisti. Asiakas poltti päreensä täysin ja alkoi huutamaan. Uhkasi tehdä valituksen ja vaatii rahoja takaisin. Siinähän tekee. Säännöt ovat selkeät.
Irtokarkit kaupassa.
Anonyymi-ap
35719
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Hyvä, juuri näin pitää toimia ja jos asiakas ei rauhoitu, niin lukko ote ja se on siinä.
"Täytetty pussi on ostopäätös."
Vai niin.. karkkipoliisi. Pahempi kuin kyykäärme, oikea myrkky ollut kyttäämässä .
Teen työni niinkuin pitää.
Hyvä, niin sitä pitää. Ihailen ammattitaitoasi. Terveisin maailman rehellisin, ja Kokkolan viisain mies, TOSIrealisti, ja nyt ei naureta!!!...
Olisit vaan ostanut ne karkit tai miettinyt ennen kuin täytit pussin .
Keksitty stoori.
Heti kun asiakas tekee väärin niin juttu on keksitty. Logiikka 5/5.
Kukaan ei täytä pussia ja suorin tein jätä sitä hyllylle. Keksitty tarina!
Kyllä muuten tekee viimeksi viime viikolla tuli nähtyä kun oli pussi jätetty hinnoituksen jälkeen syrjään. Kyllä niitä punnittuja irtokarkki pusseja on nähty jätettynä joko vaakan viereen tai hyllyn yllättävän usein.
Kyllä jättää!! Katsoo hintaa joka ei miellytä niin pussi jää sinne. Näitä tapahtuu joka viikko!!
Ihan hyvä että joku uskaltaa puuttua. Se on ostospäätös kun irtokarkkeja alkaa pussiin lapioimaan ja hinta tarran ottaa. Ei niitä voi takaisin kauppa laittaa jotka on valittu sekaisin. Yksittäinen valmis karkkipussi on aivan eri juttu jos jätät hyllynreunalle.
Ei pitäisi tulla kenellekään pussin hinta yllätyksenä.
Kyllä se pussin hinta yllättää kun keräilee yhtä sun toista, sen olen kokenut mutta otettava on kun olet valinnut. Se on ostospäätös ja tarkkana oltava mitä ja minkä verran niitä valitsee.
Asiakkaat ovat aina oikeassa, mutta irtokarkkiasiakkaat ovat aina väärässä.
Jos kerran täytetty pussi on ostopäätös niin miksi sitä ei voi vain maksaa kiltisti?
Varmaan siksi kun ei ymmärretä että se myös painaa kun joka sorttia yrittää valita, maksaa mitä laitat pussiin, ei osata odottaa että niille painoa kertyy ja hintaa. Se kait se on irtokarkeissa valmistajalle rahaa tuova.
Halvemmaksi tulee kun ostaa karkkipussin eikä irto sellaisia....
Hinta yllättää aina!
Tekee valituksen kun teit työsi?
Avattu paketti on myös ostopäätös.
Se tulee monelle sopivia sukkahousuja itselleen arpovalle miehelle yllätyksenä.
Myös niiden sovituskopissa sovittaminen on ostopäätös.
Elämäntyö karkkihyllyn ja pussittamisen kyttääminen ja hyökkääminen asiakkaan kimppuun
Höpö, höpö! Se on hyvä että on silmät avoinna myyjillä/kassalla.
Hyvä kun joku puuttuu jos havaitsee, hinnoissa me näemme mitä hävikkiin menee.
Jaaha, kun lapsonen pistää sieltä lootasta karkin suuhunsa ja sanoo että tämä on pahaa ja äiti sanoo että pistä se vaan suustas takasin sinne laatikkoon, niin miltäs tämä kuulostaa ja kuka valvoo ja kontrolloi , mitä ?
Tästä tulee vanhemmille lasku.
Täytetty pussi on ostopäätös oli hinta mikä tahansa.
Sitten on näitä sankareita jotka ottavat lihatiskiltä tuotteita ja jättävät ne johonkin hyllyyn pilaantumaan. Myös lihatiskiltä otettu tuote on ostopäätös.
Niinpä niitä näkee myös jätetyn hyllylle tai altaisiin, ehkä myös hinta tuli yllätyksenä.
Pitäisikö ensin katsoa hinta vaakalta ennen kuin paketti kääritään, tarkkaavaisuutta.
Sekin olisi hyvä jos myyjä punnitsee niin kertoo mitä vaaka näyttää paljonko em. 2 kuhafilettä maksaa, silloin voi vaikka sanoa jos liikaa niin laita toinen file pois.
Irtokarkkien pussitus on ostopäätös. Kai se lukee myös teillä irtokarkkihyllyn luona tuollaisia ääliöitä varten?
Jos aloittaja on oikeasti kassa, hän on varmasti saanut jo potkut, jos työnantaja on tietoinen.
Kassa ei voi käyttäytyä oman päänsä mukaan tuolla tavalla.
Ja täydellistä ammattitaidottomuutta kirjoitta siitä muka tänne.Eli täyttä soopaa koko stoori.
Ennen tietty kansanryhmä söi kaupoissa.Nyt siellä mekastaa ja varastaa teinit .
Jos kerran leimautuu varkaaksi, menettää luottamuksen muiden silmissä ja kantaa sitä leimaa koko elämänsä.
Eli ei kannata .
Kyllä ne harrastaa edelleen varastamista eikä mistään pikkurahasta ole kyse mitä vievät hameissa... Teinit pöllii pikkujuttuja, joita ei myöskään pidä pitää vähäpätöisinä rikoksina.
Teryleeni housuinen mies söi makkaroita suoraan hyllystä .
12- vuotiaat pikkupojat yrittävät viedä olutpakkauksia
matkustetaan pummilla
rehelliset maksaa hävikin hinnoissa.mutta mieluummin niin