Meitä on 4 sisarusta äidin kuoleman jälkeen. Äiti testamenttasi yhdelle meistä oman asuntonsa. Asunnon toisessa on myös yksi perillinen, joka on aikoja sitten ostanut sen äidiltä ihan laillisesti. Asunnoista on nyt tehty muutama vuosi sitten Asunto Oy kun äitini vielä eli. Koko tontti liitettiin Asunto Oy:hyn muutama vuosi sitten. Hallintaoikeudeksi laitettiin 50v . Eli sille, joka on ostanut aikoinaan osan talosta ja nyt testamentissa testamentatun äidin asunnon. Mitä me kaksi jäljelle jäävää perillistä saadaan? Ei mitään? Ainoastaan se osuus mikä on talletuksena esim. pankissa, hyvin vähän. Joutuuko nämä kaksi perillistä maksamaan yhtään mitään testamentatusta asunnosta meille toisille? Entä tontista? Äidillä todettiin muistisairaus 7v sitten, mutta alkoi pahenemaan vasta noin 3-4v sitten.
Vastaukset 5
- Anonyymi
Kysymys lienee alunpitäen paritalosta, joka on muodostettu asunto-osakeyhtiöksi.
"Hallintaoikeudeksi laitettiin 50v . Eli sille, joka on ostanut aikoinaan osan talosta ja nyt testamentissa testamentatun äidin asunnon."
- Kuka tontin omistaa? AsOy? Äiti/äidin kuolinpesä? Kaupunki? "Eli sille, joka on ostanut aikoinaan osan talosta ja nyt testamentissa testamentatun äidin asunnon." ??
"Joutuuko nämä kaksi perillistä maksamaan yhtään mitään testamentatusta asunnosta meille toisille?"
- Miksi sen perillisen pitäisi jotain teille maksaa, joka "aikoja sitten" on toisen asunnon "laillisesti" äidiltä ostanut. Eihän tuo asunto kuulu äidin perintöön. Eri asia on, jos hän sai ostaa asunnon niin halvalla, että se osaksi voitaisiin tulkita ennakkoperinnöksi.
- Testamentilla asunnon saanut on eri asemassa. Jos testamentti estää teitä saamasta lakiosaanne eli puolta lakimääräisestä perintöosuudesta = 1/8 osaa äidin jäämistön arvosta, teidän kunkin tulee esittää tuolle perilliselle todisteellinen lakiosavaatimus 6 kk:ssa siitä lukien, kun testamentti on annettu laillisesti tiedoksenne (antamalla siitä oikeaksi todistettu jäljennös). Tontti on mukana asunto-osakkeiden arvossa.
"Äidillä todettiin muistisairaus 7v sitten, mutta alkoi pahenemaan vasta noin 3-4v sitten."
Et kerro, milloin testamentti on tehty. Jos loppuvaiheessa, saattaa olla, että muistisairaus oikeuttaisi testamentin julistamisen pätemättömäksi. Lääkärin lausunto ym. näyttöä tarvitaan. Kanne käräjäoikeudessa on nostettava 6 kk:ssa testamentin tiedoksi saamisesta.- Anonyymi
Tontin omisti äitini, nyt se on liitetty Asunto Oy:lle.
Ei tietenkään ole perinnössä puhetta tuosta paritalon toisesta osasta, joka on ostettu laillisesti. Tuo puolikas talosta ei kuulu perintökysymykseeni lainkaan. Eihän siitä voi perintöä saada. Asetin kysymykseni varmaan huonosti. Talossa on toinen samankokoinen asunto, joka on testamentattu yhdelle sisarukselle. Siis tästäkö saisi 1/8 osan. Entä tontti, joka kuuluu Asunto Oy:lle? Saako siitä saman 1/8. Testamentti on tehty ennen äitini virallisesti todettua muistisairautta, mutta häneltä on kaksi sisarusta pyytänyt allekirjoituksia joihinkin papereihin ainakin kaksi kertaa nyt vuoden aikana, kun muistisairaus oli edennyt jo pitkälle. Äitini kysyi silloin mitä papereita nämä on, sisarukseni sanoivat niitten olevan "vaan" asuntopapereita. Olen ollut paikalla kun äitini allekirjoitti ne.
- Anonyymi
Se yksi teistä sisaruksista saa testamentatun asunnon, jos testamenttiin vetoaa. Rikkooko asunnon testamenttaus lakiosaanne, jota te ilmeisesti vaaditte?
Lakiosa on puolet velattomasta perintöosasta. Lakiosan voi maksaa myös rahassa.- Anonyymi
Emme tavallaan vaadi mitään, mutta monet ihmiset ovat sanoneet, että yhdelle sisarukselle testamentatusta asunnosta kuuluu meille muille maksaa 1/8 rahana. Olemme siinä käsityksessä, että testamentattu asunto, sekä tontti, joka on liitetty Asunto Oylle kuuluu molemmat asunnot, jättävät meidät toiset perinnöttä, koska tontissa on Asunto Oyn 50v hallintaoikeus.
- Anonyymi
Onko äitinne jälkeen tehty perunkirjoitus? Siihen listattu äitinne omaisuus? Sitä omaisuutta te perilliset olette jakamassa.
Neuvoisin ottamaan yhteyttä juristiin. Hän kertoo mitä tässä tilanteessa on järkevää tehdä. Kannattaako vaatia lakiosaa. Jos äidin peruskirjassa listattu omaisuus jaetaan neljään osaan, se on se määrä, jota normaalisti saisit. Lakiosa on tästä puolet eli 1/8 osa. Jos tuo 1/8 osa ei testamentin takia täyty, kannattaa sinun vaatia lakiosaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 801239
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K151046En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o61980- 65878
- 60760
- 59754
- 62681
- 69662
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.24660Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49637Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.39628- 133616
- 50569
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk36555- 33520
- 19517
- 29515
- 72486
- 42474
- 40467