Nyt on aloitettu diabetes lääkitys

Anonyymi-ap

Metforem 500mg 1 pilleri aamuisin verensokerin ovat vähän laskeneet huippulukemista jotka oli yli 21hb lääkitystä tullaan lisäämään vielä 1 pilleri iltaisin.Oireet ovat vähentyneet ei tule enään jalkakrappeja,ien tulehdusta aina langalla rapsuttaa joka syönin jälkeen,tissi kipu k.anssa oli asteikolla 1-10 ennen oli 9-10 kipu nyt vain 5-6 kyllä sen kanssa pärjää.Ja migreeni sekin on vähentynyt joka viikko 6pv nyt 1viikko ei migreeniä ja seuraavalla viikolla vain 3pv lääkitys auttaa ei toiminut ollenkaan jatkuu joskus.

6

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Johan on tehokas lääkitys kun vaikuttaa noin hyvin erilaisiin oireisiin jotka eivät liity mitenkään diabetekseen.

      • Anonyymi

        Diabeteksella on moninaiset oireet, joten jos lääke auttaa, oireetkin saattavat poistua.


    • Anonyymi

      Vertavuotavat ikenet ovat yksi diabeteksen oire.
      Kiinnostsisi tietää, kuinka paljon aloittajan verensokeri laski yhdellä metforemilla?
      Millaisia annoksia käytätte insuliinia ja metforemia jos lähtö oli noin vs 20.

    • Anonyymi

      Verensokeri (paasto) 21 ei tokene yhdellä 500 mg Metforemilla aamuisin. Tuossa tilanteessa alkaa heti insuliinihoito. Jotain kummallista aloittajan tapauksessa.

      Hyvin korkea vs ylläpitää ientulehdusta ja muita tulehduksia.

    • Anonyymi

      Aika pienellä annostuksella olet. Itsellä alkoi 1 tabu per vuorokausi 1. Viikolla. Sitten 1 tabl kaksi kertaa vuorokaudessa 2. Viikko. Ensi viikolla otan 3 tabl per vrk ja lopulta 4. viikolla 4 tabl per vuorokausi.

      • Anonyymi

        Hieno aloitus!
        Itselläni aloitettiin aikoinaan heti 3 tabl / vrk. Vuosien kuluttua vs nousi lähelle 20, silloin alkoi lisäksi insuliinin pistäminen. Ja pian lisäksi Ozempic. Rankan laihtumisen jälkeen sain lopettaa insuliinipistokset. Nykyään käytössä Metforem 1 tabl aamuin illoin ja kerran viikossa Ozempic 1 mg. Vs 5 - 7.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      22
      3914
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      90
      1924
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      90
      1319
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      168
      1291
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      56
      1149
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      55
      1052
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      194
      1030
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      932
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      896
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      143
      859
    Aihe