HS-Callup sen kertoo, onneksi olkoon herra pääministeri Orpo.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009466017.html
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009466017.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
No joo, aika lähellä Ylen mittaus alkukuusta.
https://yle.fi/a/74-20020367
Hieman tuoreempi....
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009384628.html
Hupsista, väärä linkki, piti olla tämä....
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009466017.html
Sinun kannattaa äänestää Kalle Saarelaa poliisien luottamusmiestä
uskallatko lappeenrantalaista ? Tämä voi päästä
https://twitter.com/kvsaarela
HIenoa, nyt päästään hoitamaan ihmisten asioita osakkeenomistajien valtuutuksella. Ihan sama mitä muut ajattelevat kunhan voitto on maksimaalinen ja valuu ulos Suomesta! SUomessa ei tarvitse rikkaiden osallistua muuhun kuin osinkojen keräämiseen!
Sosiaaliturva alas! Me ei elätetä ketään, ei huolehdita sairaista eikä muuten makseta yhdenkään autoilijan ajeluja julkisilla varoilla ylläpidetyillä teillä. Vain rikkailla on oikeus opiskeluun ja lääkkeisiin!!
Hyvä Orpo!
...ja vielä me ei oteta velkaa, ainoastaan miljardeja yritystukiin ja kohtuullisiin toimareitten palkkoihin. Duunarit ei palkkaa tarvitse enempää kun ne saa jo nyt liikaa ja se kaikkki on poissa osakkailta!!
Duunarille ei kuulu voitot ellei hän omista osakkeita
Jos ajatellaan että on porilainen putkimies PoPu
ja Nokia vuoden sisällä nousee ei ole vielä lähtenyt minulla on iso riskisijoitus
siinä
niin
MITEN PoPu voi ansaita Nokialla jos ei sijoita koska Nokia ei ota häntä töihin eikä hän saa sieltä palkkaa?
Eli PoPu saa palkkaa Huberilta mutta sijoittaa jolloin taas USA-Japani-Englanti -Cayman.-saaret - Kanaalisaaret - Luemburg ....
eivät vie voittoa pois Suomesta
sossussa makaavat ja työkkäriläiset syövät pöydästäsi ja vetävät lonkkaa ja kinuavat apua pua ua a ja voi vot televat kohtaloaan
MIKSI ANNOITTE CARUNAN VOITOT AUSTRALIAN JA KANADAN ELÄKELÄISILLE ETTEKÄ OTTANEET NIITÄ HALLINTAANNE
haluatteko että Cisco ostaa Nokian (siinä on kova alennusmyynti koska Nokialla on rahaa vähän alle euro jokaista osaketta johden nurkassa pussissa) ja vie pääkonttorin Dallasiin
tämä ei ole sijoituskehotus vaan pirkka-niksejä osaamattomille
Vaaleja ei käydä pörssissä.
Salkuton
Keskusta nostaa vaaleissa kannatusta vielä monta prosenttia, se on joltain pois. Silti jää kauas hyvistä ajoista, keskusta ei ole populistinen puolue.
Mitä?
Eikö Ukraina sitten tule saamaakaan Suomen Horneteja ja Allegroja?
Eikö puolalaiset naiset tulekaan saamaan ilmaisia abortteja Suomessa, joilla Marin on nostanut suosiotaan ulkomailla?
Korkki kiinni....NYT
Kaikki meille heti, haluaa Orpo. Köyhät kyykkyyn ja katuojaan.
SDP:n on mahdollista saada tarvittavia lisä ääniä vasemmistolta ja vihreiltä, siksi kun heillä olisi mahdollisuus päästä hallitukseen ennen kuin joutua oppositioon. Näin varmaan voi olla, kokoomus ei voi saada lisäapua mistään, eikä persutkaan.
Politiikka radiossa Joki-Sipilä ja toimittaja mietti vasemmiston yhteisehdokkaasta, tällä konstilla mahdollisuus saada jopa 5 % äänen lisäys.
Tiedä mitä säpinää käydään.
Pirkanmaalla ja Satakunnassa SDP virtaa PS-puolueeseen
siellä on Purra-jytky
samoin Uusimaa ja Stadi asetelmasta johtuen
TYNKKYNEN TUUTTAA
EDUSKUNTAVAALIT ON JO PIDETTY
LEIKISTI
NUORISOLLE, TULOS
Purra-Jytky
https://twitter.com/SebastianTyne/status/1638119104522473472
Voimistuva nuorisokannatus lupaa hyvää tulevaisuutta PS-politiikalle
Kokoomuksen Valtonen on asialinjalla; kehitysapurahojen jaossa, poistaisi Venäjää tukevilta mailta, sekä sossurahasta kantikset etusijalla.
Selvät merkit ovat ilmassa , persut ja kokoomus aikovat yhteishallitukseen, kenestä apupyörä kolmanneksi.
Purra osaa hämätä kansaa antamalla tilastotietoa poimimalla kohtia niin että todellisuus näyttää Purran tahtomalla tavalla.
Eilen ylen vaalitentissä vetosi nasan sateliittin ottamiin mittaus tuloksiin, äkikseltään ne näyttävät suomen omien mittausten rajoihin hyväksytyiltä.
Tosia asiassa sateliitti mittaus antaa hyvin suuripiirtein tuloksen, sateliitti ei erota esim. ojitettua ja ojittamatonta suota, ensimmäinen virhe luonnontilainen suo sitoo päästöjä, kun ojitettu on päästön lähde. Samoja virheitä löytyy vakka kuinka eli Purra yritti hämätä katsojia tarkoituksella ettei suomen tarvitsi tehdä ilmastotoimia.
Politiikkojen jos haluavat voivat esittää asian omien tarkoitusperien mukaisesti näyttämään toisin mitä todellisuudessa on, esim. talousluvuissa poimimalla tiettyjä kohtia. Orpon kokoomus syyllistyy tähän, oppositiossa tämä käy helpommin. Hallitus vastuussa oleva ei uskalla ns. luoda valhellista kuvaa, ministerin jääminen kiinni valheesta tietää potkuja, opposiossa ei saa potkuja valheesta.
Populismi on kylmää laskelmointia, räikein oli Brittien sumutus pois eeuusta mutta mitäpä populisti siitä välittää, päämäärä pyhittää keinot.
pe