Uusi ilmiö - ei kestä kantti korottaa vastikkeita!

Anonyymi-ap

Tältä keväältä tuorenaa huomiona: hallitusten kantti ei kestä korottaa hoitovastikkeita. Yksi hallituksen kokous toisensa jälkeen hallitus ampuu alas tekemäni talousarvion. Joka kerta taustalla on yksi syy: ehdotan hallituksen mielestä liian suurta korotusta hoitovastikkeeseen.

On se noloa, jos vastikkeen korotuksesta päättää hallituksen jäsenen oma lompakko eikä se, mikä on todellinen tarve korottaa vastiketta ja pitää korjausbudjetti riittävänä. Olaan menossa ojasta allikkoon.

Pelkästään tällä viikolla kaksi hallitusta leikkaisivat 50 % pois ehdottamastani korotuksesta hoitovastikkeeseen. Enkä edes ehdottanut rajua korotusta, kun korotustarve kuitenkin on tiedostettu tiedotusvälineitä myöden: Toiselle yhtiölle ehdotin 10 %:n korotusta hoitovastikkeeseen. He muuttivat korotuksen 5 %:iin.

Toisen yhtiön hallitus veti herneen nenään 20 %:n korotusehdotuksesta hoitovastikkeeseen. Kyseessä on pieni taloyhtiö, jossa on sinnitelty kroonisen pienellä vastikkeella. Vuosikorjausbudjetin suuruus on huimat 3000 euroa. Nyt inflaatio löi näpeille. Hallitus leikkasi ehdottamani korotuksen puolta pienemmäksi. 10 % riittää hoitovastikkeen korotukeksi, he tiesivät.

Eli kyllä isännöitsijä on renkipoika, jonka ammattilaisuutta ei juuri arvosteta. Moniko potilas puolittaa lääkärin määräämän reseptin? Sanoo suoraan lääkärille, että alan muuten vetää puolta pienempää annostusta kuin sinä määräät? Niin, ei varmaan kukaan. Isännöitsijälle on helppo sanoa, että sinä et meidän vastikkeistamme päätä, kuten asia onkin. Sitten revitään isännöitsijän ehdotuksesta puolet pois ja esitetään sitä yhtiökokoukselle, joka leimaa kritiikittömästi hallituksen esityksen.

Sitten ihmetellään, kun kassa on aina tyhjä. Huono isännöitsijä, varmasti syynä!

5

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ei kai siinä kuin kirjaa pöytäkirjaan oman esityksensä tai eriävän mielipiteen. Tai pistää asiakkaan mapit noutokuntoon ja oven ulkopuolelle.

      • Anonyymi

        Ei tässä mitään kärhämää ole. Huolestuttaa vain, jos taloyhtiöissä hoitovastikkeen suuruus valitaan koko taloyhtiön pienituloisimman yksinhuoltajan tai työttömyyspäivärahalla elävän rahatilanteen mukaisesti.

        Eihän siinä ole järkeä, että osakkaan oma lompakko ohjaa sitä, millainen vastike päätetään. Olen tietysti pahoillani, että KAIKKI hinnat ovat nousseet viimeisen vuoden aikana ja kukaan ei halua sen lisäksi hoitovastikkeen nousevan 10-20 %. Se sattuu ja lujaa omaan lompakkoon, mutta minkäs teet. Hankala olla nostamatta vastiketta, vaikka jonkun pankkitili olisikin tyhjä.

        Vastike joudutaan päättämään sen mukaisesti, että kohonneiden remonttikustannustenkin aikaan talo saadaan pidettyä kunnossa ja korjauksia tehtyä suunnitelmallisesti. Ei nyt voi leikata vuosikorjausbudjettia, ettei vastike nousisi niin paljon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tässä mitään kärhämää ole. Huolestuttaa vain, jos taloyhtiöissä hoitovastikkeen suuruus valitaan koko taloyhtiön pienituloisimman yksinhuoltajan tai työttömyyspäivärahalla elävän rahatilanteen mukaisesti.

        Eihän siinä ole järkeä, että osakkaan oma lompakko ohjaa sitä, millainen vastike päätetään. Olen tietysti pahoillani, että KAIKKI hinnat ovat nousseet viimeisen vuoden aikana ja kukaan ei halua sen lisäksi hoitovastikkeen nousevan 10-20 %. Se sattuu ja lujaa omaan lompakkoon, mutta minkäs teet. Hankala olla nostamatta vastiketta, vaikka jonkun pankkitili olisikin tyhjä.

        Vastike joudutaan päättämään sen mukaisesti, että kohonneiden remonttikustannustenkin aikaan talo saadaan pidettyä kunnossa ja korjauksia tehtyä suunnitelmallisesti. Ei nyt voi leikata vuosikorjausbudjettia, ettei vastike nousisi niin paljon.

        Et ymmärrä lainkaan. Halpa vastike on Saavutettu Etu.

        Saavutettu Etu on Suomessa pyhä asia, jota ei saa keneltäkään ottaa pois.

        Erityisen pyhiä ovat Alkuperäisasukkaiden Saavutetut Edut. Siis talossa sen rakentamisesta lähtien asuneen huru-ukkokerhon edut, tyyliin 10 m² varasto ollut vuokrattuna 30 vuotta hintaa 10 €/kk jne.

        Ei tämä rajoitu kerrostaloihin. Esim. 150 m² omakotitalossa elävä eläkeläisparinkunta / leski on ihan refleksinomaisesti työntämässä sähkö- ja remonttilaskunsa Jonkun Muun hoidettavaksi, koska tarpeettoman suuri talo on Saavutettu Etu. Ja näinhän se menee, Sanna rientää oitis apuun lupaamalla maksaa ainakin sähkölaskut...


      • Anonyymi

        Päättäjä voi kirjata pöytäkirjaan eriävän mielipiteen, isännöitsijä ei päätä mitään eli turha kirjaus. Pitää pyrkiä saamaan aikaan päätös joka antaa hallitukselle tarvittaessa valtuudet esim. kahden ylimääräisen vastikkeen perimiseen.


    • Anonyymi

      Höpö höpö. Kyllä meidän taloyhtiöissä nostetaan vastikkeita 20%. Ei tullut sora ääniä. Kaikki sen tietää että pakko on nostaa muuten on taloyhtiöt kusessa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      398
      4460
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      1732
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      135
      1504
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      73
      1263
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      15
      1076
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      72
      1067
    7. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1009
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      64
      956
    9. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      950
    10. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      65
      931
    Aihe