Kuinka päästä narsistista yli?

Anonyymi-ap

Mulla oli tosi hyvä ystävä, joka oli narsisti. Meidän välit katkesi muutama kuukausi sitten, enkä tunnu millään unohtavan tätä ihmistä. Hän oli mulle älyttömän tärkeä ihminen ja välitin siitä ihan hirveästi, mutta hän katkasi meidän kaverisuhteen syyttäen siitä mua (vaikka en ollut tehnyt mitään väärää) Hän käyttäytyi mua kohtaan todella huonosti, mutta oon jäänyt muistelemaan vaan niitä hyviä puolia. Mun ylipääsemistä vaikeuttaa myös se, että olin tosi ihastunut kyseiseen henkilöön todella pitkään. Mua suututtaa ja surettaa niin paljon se, että se ihminen ei tule koskaan katumaan sitä, mitä se mulle teki, saatika ymmärtämään sitä kuinka paljon pahaa oloa hän mulle aiheutti. En tule koskaan saamaan ansaittua anteeksi pyyntöä tai selitystä häneltä ja se tuntuu niin pahalta. Emme ole olleet minkäänlaisissa yhteyksissä muutamaan kuukauteen, joten sitä ongelmaa ei siis ole. Osaisiko joku auttaa tai antaa vinkkeä, kuinka pääsisin yli mahdollisimman pian ja miten voin ymmärtää sen, että hän oli paha ihminen.

8

523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ajan kanssa

    • Anonyymi

      Paha ei ole kenkään ihminen
      vaan toinen on heikompi toista.

      Nyt olisi hyvä löytää elämääsi jotain uutta ja kivaa. Siinä mennyt unohtuu helposti. Mutta älä kuitenkaan lankea samaan ansaan toistamiseen!

    • Anonyymi

      Mulla meni ystävyyssuhde narsistin kanssa pieleen hänen suuttuessaan mulle.
      Olen oikeastaan ajatellut vain, että eläminen on helpompaa itselleni ilman sellaista ihmissuhdetta.
      Monesti kun hänen kanssaan olin tekemisissä, oli jotenkin paha mieli ja ikävä olotila tapaamisten jälkeen.
      Eipä tarvitse niistä enää kärsiä, ja on paljon muita kavereita ja ystäviä, joiden kanssa on mukava viettää aikaa.
      Aloittajalle vinkiksi, että kannattaa miettiä omaa hyvinvointia, etenkin sitä henkistä.
      Helpommalla pääsee, kun ei ole rasittavassa ihmissuhteessa.

    • Anonyymi

      Aika vaikea yksin päästä tunnetasolla yli narsistista jos traumaside uhrille on jo syntynyt. Itse tarvitsen traumaterapiaa koska en vaan pääse yli.

    • Anonyymi

      Minä pääsin narsisti kaverista harjoittamalla tervettä narsismia. Saan pitää omasta elämästäni niin paljon, että siihen ei tarvi ottaa mukaan feikki ystäviä. Kyseinen ystävä katosi elämäni pahimmalla hetkellä ja tuli muina naisina takaisin heti kun aloin voimaan hyvin. Hän ei ollut muuttunut ollenkaan ja vaati, että minun pitäisi olla taas sellainen kuin hän haluaa. Yritti päästä heti hallitsemaan ja kontrolloimaan, joten enemmänkin tunnen nyt rauhaa ja vähemmän stressiä kun kyseinen ihminen ei ole enää elämässäni. Yritti vedota vanhoihin hyviin aikoihin. Sen ihmisen moraali ja eeetiset arvot eivät vain käy yhteen omieni kanssa. Makaaminen tyyliin lähes kaikkien miesten kanssa, jopa oman aviomiehen veljeä ei jättänyt rauhaan. Ja miehet hänestä tykkää. En tiedä onko tässä koko kaupungissa yhtään miestä joka ei sen ihmisen kanssa olisi sängyssä ollut. Ei niin mitään moraalia. Hän ei minua saa vedettyä tuohon mukaan enkä jaksa katsella sitä touhua enää yhtään. Yhteen väliin hän ihan tietoisesti makasi varattujen miesten kanssa. Ei edes siten, että olisi jotenkin houkuteltu ja johdettu harhaan vaan ihan tietoisesti. Ja se ihminen oli sitä mieltä, että minä olen meistä kahdesta se avun tarvija, jota hän vain yrittää auttaa. Heh...miten se voikin olla noin, että ei ihminen näe, että se on hän joka sitä apua tarvitsee ja paljon. Saati mikä oli noiden miestenkään moraali. Hyppäävät sänkyyn kenen kanssa vaan vaikka olisivat varattujakin. Totuuden sanominen voi olla kurjaa, mutta hän on ehkä niitä ketä ei ole koskaan petetty, joten hän pelleilee niin kauan kunnes polttaa kunnolla näppinsä ja ei hän ansaitse minua ystäväkseen kun itse lähti pois silloin kun olin hänestä ärsyttävä ja vaikea. Odotti, että miellytän häntä ja olen aina pelkästään parhaimmillani vain häntä varten hänen tavallaan.

    • Anonyymi

      Onneksi voi itse valita seuransa, kaverinsa.
      Jos joku ihmissuhde ei tunnu hyvältä, niin parempi pysyä erossa, ihan omaa itseään suojellakseen.

    • Anonyymi

      Yritä unohtaa , sillä narsisti persoona ei koskaan edes ajattele miten toinen saattaa voida , kun syytellään ja ihan tavallista heille etteivät pyytele anteeksi mitenkään tekojaan, kääntävät päässään kaiken toisten syyksi.
      Ovat tavallisesti scharmikkaita ja mieleen painuvia ihmisiä, ja vaikea heitä on unohtaa.
      Mutta oman itsesi vuoksi on paras että yrität päästä eroon ajatuksistasi mitkä koskevat häntä.
      He tietävät sen että ihmiset kiintyvät heihin ja pelaavat peliään taitavasti.
      Mutta eivät pysty tunteisiin joita normaalilla ihmisellä on.
      Etsi seuraa normaalien ihmisten parista , silloin sinuakin arvostetaan ihmisenä

    • Anonyymi

      Vuodet auttaa aika parantaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      51
      1409
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      169
      1224
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1057
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      982
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      201
      912
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      12
      882
    7. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      54
      828
    8. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      796
    9. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      792
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      775
    Aihe