Posso Pasanen on tavallaan hieno kristitty.
Jeesuskin inhosi rahaa ja kauppiaita, niin tekee myös Posso pitäessään Excel-taulukkoa kuukauden ostoksista.
Nöyrä ja hurskas järjestyksen mies. Posso ei harjoita avioliiton ulkopuoleisia suhteita, eikä myöskään avioliiton sisäisiä suhteita, koska ei harjoita syntiä ja saastaa hartaana kristittynä.
Posso Pasanen ei käytä rikkaiden palveluja, ei käy kalliissa kaupoissa, ei osta kalliita vaatteita, ei kelloja, ei autoja eikä mitään kallista. Posso ei lennä ja torjuu siten ilmastonmuutosta. Luonto kiittää ja kumartaa.
Posso käy halvimmissa kansan ravintoloissa ja auttaa näin köyhiä kuponkiruokalan omistajia, kuin Kristus konsanaan. Halvalla saa parasta. Maailman parasta.
Tämä Posson harjoittama kristillisyys ei kylläkään johdu hänen kristillisistä arvoista, vaan pienestä sairaseläkkeestä ja impotenssista, eikä ole rahaa lennellä.
Myöskään Village Marketin kuponkiruokalaan viemänsä rahat eivät mene erityisesti köyhille, vaan sen omistajalle Charoen Sirivadhanabhakdille, jonka netto-omaisuus on noin 15.9 miljardia dollaria.
Naisten putkenpätkä ei vaan kiinnosta, mutta silti pitää vahdata porttikongista kuikkien kun vaimo myy vohvelia illan hämärässä. Se on se kristillinen rakkaus joka kaiken kestää ja kaiken se kärsii, vaimo kaiken uskoo ja paljon toivoo, vähän saa jos ollenkaan.
Jeesuskin inhosi rahaa ja kauppiaita, niin tekee myös Posso pitäessään Excel-taulukkoa kuukauden ostoksista.
Nöyrä ja hurskas järjestyksen mies. Posso ei harjoita avioliiton ulkopuoleisia suhteita, eikä myöskään avioliiton sisäisiä suhteita, koska ei harjoita syntiä ja saastaa hartaana kristittynä.
Posso Pasanen ei käytä rikkaiden palveluja, ei käy kalliissa kaupoissa, ei osta kalliita vaatteita, ei kelloja, ei autoja eikä mitään kallista. Posso ei lennä ja torjuu siten ilmastonmuutosta. Luonto kiittää ja kumartaa.
Posso käy halvimmissa kansan ravintoloissa ja auttaa näin köyhiä kuponkiruokalan omistajia, kuin Kristus konsanaan. Halvalla saa parasta. Maailman parasta.
Tämä Posson harjoittama kristillisyys ei kylläkään johdu hänen kristillisistä arvoista, vaan pienestä sairaseläkkeestä ja impotenssista, eikä ole rahaa lennellä.
Myöskään Village Marketin kuponkiruokalaan viemänsä rahat eivät mene erityisesti köyhille, vaan sen omistajalle Charoen Sirivadhanabhakdille, jonka netto-omaisuus on noin 15.9 miljardia dollaria.
Naisten putkenpätkä ei vaan kiinnosta, mutta silti pitää vahdata porttikongista kuikkien kun vaimo myy vohvelia illan hämärässä. Se on se kristillinen rakkaus joka kaiken kestää ja kaiken se kärsii, vaimo kaiken uskoo ja paljon toivoo, vähän saa jos ollenkaan.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Samasta syystä ladamiehet vannoivat itselleen ja toisilleen aikoinaan että Lada on paras auto. Totuushan oli että ei ollut varaa parempaan.
Laiffila ota rauhallisesti kyllä sinunkin vuorosi tulee, kunhan äitisi maksaa, ja saat kuntouttavan päätökseen.
Varaa parempaan olet oikeassa, 80 luvulla ei ollut kuin kolme halvempaa skoda ja warttikilonpurkki, ja mosse, näistä ladalla oli paras hintalaatusuhde, miten ikäiseni muistavat ladaa suurella rakkaudella, eikä lada ollut edes ensimmäinen autoni, eka oli opel kadett, sitten mitsu lancer, sitten ex-vaimolle lada.
Posso oli poissa tovin, kunnes palasi palstalle käsikynkkää pikkupossonsa kanssa.
Mies voi lähteä Ladasta mutta Lada ei lähde miehestä.
Se on totta mutta oli oma ja maksettu, toisin kuin erään mielikuvitus meba, muuten eräs maailman rikkaimmista Waltonin perheeseen kuuluva ei tarvitse mielikuvitusautoja hän on nainen ja maailman toiseksi rikkain sellainen, omaisuus noin 60 miljardia, ei ajele meballa vaan vuoden 2008, ford f150 pickup... usassa valmistettu, noin niin kuin kuittauksena.
Omalta osaltani voin kertoa että minut pitäisi laittaa väkivalloin Ladan rattiin, jotta minut sellaisen kapistuksen ratissa nähtäisiin. Ennemmin ajan vaikka varastetulla Datsunilla kuin maksetulla Ladalla. Se oli vitsi jo 70 luvulla ja köyhyyden sekä kommunismin symboli, 80 luvulla niillä ajoi enää vannoutuneimmat kommarit, 90 luvulla vain kaikkein köyhimmät romuautoilijat ja 2000 luvulla tarvi jo olla aivan sekaisin sellaisen ostaakseen.
Suomessa myytiin tasan yksi Lada vuonna 2021. Ihmiset ovat vaurastuneet ja elintaso on noussut.
Posson tarinan mukaan se Lada ei ollut Posson vaan anoppi oli ostanut tyttärelleen sen. Se kertookin kaiken Posson silloisesta työpaikasta ja palkasta. Ei sitten ollutkaan 38000 markan kuukausipalkkaa, kuten Posso väitti. Vitsillä voi joku ajaa Ladalla jossakin komediassa, muutoin ei. Menee ihmisarvo ja kaikki.
Unohdit taas Saarijänkä että minulla on maksettu uudehko Fortuner, vaimon MG ostettiin uutena ja Suomessa on kaksi Mersua lasten käytössä polttoainekortteineen.
Minulla on myös pari vuotta vanha moottoripyörä, vanha traktori ja PCX, sekä kalliimpi fillari kuin se vaimosi Navara.
Kawasakin myin jo tarpeettomana liikkeeseen, jonka ostin rahapulassa olevalta kylänmieheltä.
Mebaa on ostoleasingin yhteydessä lyhennetty yli 20 tuhatta euroa. Kulkuneuvojeni nettoarvo on yhteensä tällä hetkellä noin 185 tuhatta euroa. Paljonko sinulla?
Seuraavat projektit on vaihtaa Meba Teslaan ja Multistrada VR4 Ducatiin.
https://www.ducati.com/ww/en/bikes/panigale/panigale-v4-r
Linkistä voi kattilassasi asuva sihteeri katsella millaisesta pyörästä on kyse. Ratapäiviä on Chang Circuitilla runsaasti tarjolla siviileille. Mene sinä sillä välin Aeroxilla Asikaisen kanssa kahdestaan kuponkikahvilaan. 8)
2010
Ei kyllä oli pääsin parempi palkkaisiin hommiin vasta 80 luvun lopussa, 90 alussa asuin nuottaniemessa katsos kun ex väänsi pennut naistensairaalassa ja toisen jorvissa, oma asunto, olin tuolloin töissä kun faija osti latukan, joka on sen hellittelynimi, kun ex kävi summassa töissä ja minä kotkan nuorisokeskuksessa, nuoriso-ohjaajana, palkka ei ollut hööppönen mutta silläkin tuli toimeen kun kovasti yritti.
Siksi juuri vaihdoin alaa, ex-vaimoni totesi ensimmäisen kunnollisen palkat tilille tullessa, että kauanko tuo lafka pysyy pystyssä, Se oli digital joka myytiin vuosia sitten hp:lle, toimisto oli niittykummussa... josta oli kuvia täällä..
Sehän on aivan sama millä sinä ajat, sillä ei ole mitään vaikutusta tänne hua hiniin...
Tuossa eilinen ruokamme, market villagessa, https://aijaa.com/xrJiVx, huomaa vaimoni sormus, ostin hänelle sen 20 vuotishääpäivä lahjaksi, bangkokista, sormuksessa tavallista isompi jalokivi, sitä josta sanotaan että ikuisia ovat.
By NumBall HHN 62v,
Tarkoitatko sinä kommunismia vaiko sosialismia ne eivät ole sama asia, tiedätkö miksi no et taida. Kotkassa on paljon ladoja, kun oli työläiskaupunki, eikä silloin ollut ihmisillä länsiautoihin varaa, olivat liian kalliita, mutta kuten sanoin ensimmäinen 100% oma auto oli opel kadett saksan pelejä vuosimalla oli 67, ja auto oli kadett B, ostin sen vähän käytettynä vuonna 1976 kun olin 16 vuotias, ilman korttia tai kaveri ajoi.. olin tuolloin jo työssä kotkan nuorisokeskuksessa, koulun jälkeen, arvaan muuten mikä motivoi minut sinne duuniin, naiset tai paremmin tytöt, olin kuumaa valuttaa kun minulla oli avain oviin ja päätin ketkä pääsevät sisälle ja ketkä jäävät ulos pakkasella, tyttöystäviä tuli ja meni, ai sitä ihanaa nuoruusaikaa... iltaisin kun ei ollut duunia kävin tuon ikäisenä luistelemassa, ja olin hyvä oikeastaan hokkareilla meni piruetit, ei minua kiinnostanut jääkiekko paskaakaan mutta taitoluistelija tytöt, joita minulla oli muutama pitkässä suhteessa.
Sinulla ei ole muuta kuin massiiviset velat, meillä ei ole velkaa kummallakaan, ja vielä omat mopot, minulla aerox ja vaimolla pcx... mopot on noin 2000 euroa kipale, ja auto 10.000 euroa, vaimo on kyllä kinunnut uutta rangeria mutta enpä tiedä kun tuolla navaralla on ajettu vasta 160.000 tuolla motilla menee puolimiljoonaa tekemättä mitään, joten ei kannata vaihtaa... mutta tosiaan että sinulla on, muitakin kun velkaa... ja mielenterveysongelmia, vai oikein bensakortitkin ettei vaan teboilin.
Olet sinä hauska mies, jos nyt mieheksi voi edes kutsua.
Olet ostanut aeroxin käytettynä ja sen hinta on uutena juuri ja juuri 2000 egeä joten älä taas puhu sitä itseään.
Vanha aerox, arvo 500-700 euroa.
Jep ostin kummatkin käytettynä, en muista tarkkaa hintaa, aeroxia ei vielä tarvitse katsastaa, luulen että se on neljä vuotta vanha, tuo pcx on vuoden parin vanhempi, jos en väärin muista tuo pcx maksoi 78.000 ja aerox 66.000 bahtia, minä vain maksan en tee niistä numeroa, ne on pikku summia.
Ja vanha Navaranromu pari tonnia.
Posso ja taitoluistelijatytöt, all right ja pitkät suhteet. Mutta senssulla ui miljoonajahtia ympäri yläosattomat sukelluksen opettajat ja senssu juo kannella kuksasta, nauraa ja polttaa sikaria. Kaikkien aikojen naistenmiehet! Arska ja Jorkki suurkaupungin yössä.
2010 mallin Navara ei maksa enää kuin max 4000 euroa siinä kunnossa kuin se vaimosi veljen auto on. Sinähän et ole ajanut enää vuosiin koska sinua pelottaa vasemmanpuoleinen liikenne, vai joko lääkärisetä otti ajokortin pois?
https://www.khmer24.com/en/cars/navara-2010-for-sale-adid-6432646.html
Mitä sinä autolla tekisit muutenkaan kun liikut bussilla Bangkokiin ja Pattayalle ja vaimoa ei näy missään?
Velkaa ei saa kun ei ole luottotietoja. Elät kädestä suuhun yksin kotona eikä ole varaa edes mennä puistoon tai temppeliin, joihin on muutaman euron sisäänpääsymaksu.
Hohhaoijaa, luottotiedot, onpa sinulla poika ongelma, minulla ei ole koskaan ollut mitään ongelmia niiden kanssa, osaan erinomaisesti hoitaa talouttani, osannut aina, täällä saa kuva vaan luottokortin ja ostaa auton tai minkä tahansa pätkissä jos on pysyvät tilit ja ollut muutaman vuoden pankkisi asiakas.
"ikäiseni muistavat" hahaa olen sinua kaksi vuotta vanhempi ja en tosiaankaan muista laatokkaa rakkaudella. Sitäpaitsi valehtelit että sinulla ei ollut ladaa ja nyt sitten onkin ollut.
Vanhat miehet riitelee muistoistaan ja mielipiteistään Ladasta PATTAYAN MATKAILUPALSTALLA.
Tarkalleen ottaen ei olekaan ollut faijani osti sen ex-vaimolleni, taisi olla 86 vuonna tosin en muista tarkkaan, kerro vaan rohkeasti oma auto historiasi...
Ratapäivillä voi harjoitella naarmuttamaan polvitoppauksia, koska mikäli jänistää mutkassa, niin on vain osaavien ajajien ohitettavana.
Linkistä voi myös kuivaharjoitella vahingossa hoksaten vastaohjauksen katsahtaen nokkapyörän suuntaa.
Tämän meille keryoi ajokuluttaja 04:32 klo aamuyöllä Chiang Main yösyä ja tämän tueksi hänellä on nolla valokuvaa kun feikiksi kutsumallaan on satoja vlokuvia.
Ei meillä perheessä niin montaa ladaa ollut että siitä olisi kummiakaan muistoja, mutta sen muistan että se lähti käyntiin pakkasella kuin pakkasella, kun akku oli kunnossa, ovat paukkuivat kun kiinni veti, tai kolisi, ihan hyvä peli oli, meillä oli 2107 1.500cc olihan se raskas ohjattava ja iso kääntösäde, tuulettaja huusi, mutta perille ja takaisin pääsi.
By NumBall HHN 62.
Ducati on aina ollut edistyksellinen mopo. Ei venttiilin jousia :-)
https://en.wikipedia.org/wiki/Desmodromic_valve
Menee nokka-akseli vaikeaksi....
Suvivirsi soikoon Suomen koulujen kevätjuhlassa.