Natal vai Fortaleza

Olemme ehkä lähdössä talvella Brasiliaan. Olisi rantalomailun ja kaupunkimatkailun lisäksi mukava tutustua myös luontoon. Tehdäänkö Natalista tai Fortalezasta retkiä sademetsään? Ja kuinka kaukana sademetsät ovat näistä paikoista? Millainen kaupunkien lähiympäristön luonto on?
2811
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Älkää lähtekö pakettimatkalle, näin suosittelen. Itse olen käynyt sekä pakettimatkalla Natalissa ja viime vuonna halusin lähteä uudestaan brasseihin ja otin ainoastaan lennot Rio de Janeiroon. Majoituksen järjestin netissä ebookersin kautta, löytyy majoitusta 5 euron hostellista aina luksusluokan huoneisiin.
Ja mikä parasta mahdollisuus lomailla oman mielen mukaan ja vaikka Natalkin hieno paikka niin esim Riossa pystyy yhdistämään rantaloman ja kaupunkiloman. Lisäksi suosittelisin yhtenä vaihtoehtona suuntaamaan Riosta parin sadan kilometrin päässä sijaitsevalle Ilha Granden saarelle. Itse vietin viikon tällä upealla paratiisisaarella ja voin todella suositella hyväksi vastapainoksi Rion lomailun suhteen.

Tuomas

Äänestä
  • hei
    itse olen kierrellyt ympari brasiliaa...fortaleza on taynna turisteja, loytyy kauniit rannat mutta verrattuna muihin kaupunkeihin itse kaupunki ei ole mitenkaan nahtavan arvoinen...tottakai siellakin hauskaa oli! natalista itse pidin paljon enemman vaikka turisteja liikkuu kanssa vahan joka kadun kulmalla... ja jos sademetsaan aioitte niin saatte sitte menna amazoniin tai pantanal-bonitoon...eivat nyt siina ihan lahimain ole...suosittelen riosta angra dos reis, kauniita rantoja, saaria missa ei ole ketaan ja voi viettaa koko paivan...mmm...mutta brasiliassa on kylla niin paljon nahtavaa etta en kylla oikein osaa sanoa etta mista se kannattaisi aloittaa...mutta muistakaa olla varovaisia...ei muuta kuin etta toivottavasti loydatte oikean kohteen ja lykkya tyko!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


HLA kirjoitti:

Olemme ehkä lähdössä talvella Brasiliaan. Olisi rantalomailun ja kaupunkimatkailun lisäksi mukava tutustua myös luontoon. Tehdäänkö Natalista tai Fortalezasta retkiä sademetsään? Ja kuinka kaukana sademetsät ovat näistä paikoista? Millainen kaupunkien lähiympäristön luonto on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu