Sri Lanka ja norsut

näkeekö niitä?

Olen suunnittelemassa matkaa ensi talveksi Sri Lankaan. Valitsin kohteen osittain siksi, että haluan paikkaan missä on norsuja. Kertoisitteko, kokeneemmat kävijät, näkeekö tavallinen lomalainen norsuja paikan päällä? Luin jostain, että viidakossa niitä ainakin elää, mutta onko niitä mahdollista nähdä/päästä silittelemään ihan kunnolla? Norsujen orpokodista olen tietoinen. Siellä taitaa vaan jäädä katseluetäisyydelle näistä hellyyttävistä otuksista...

5

833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainakin maan kaakkoisosassa on Yalan kansallispuisto,jonne jeeppisafareja.Siellä mahdollista nähdä villinorsuja.SILITTÄMISTÄ en suosittele.

    • Hoikkaduwa fan

      Heips:

      Mene ihmeessä Sri Lankaan, siellä on paljon muutakin nähtävää kuin elefantit.

      Elefanttien orpokodissa pääsee kyllä hyvin näkemään kaikenkokoisia elefantteja hyvinkin läheltä. Elefantit "ajetaan" tiettyyn aikaan päivästä läheiselle joelle kylpemään.
      Päivittäin tiettyyn kellonaikaan siellä ruokitaan pientä elefanttia "tuttipullolla" jota pääsee seuraamaan ja jopa silittämään.Muuten en suosittele niiden silittelyä :-))
      Kunten pissu jussi sanoikin jo , elefantteja pääsee näkemään myös Yalan luonnonpuistossa jos käy hyvä tuuri. Joskun siellä joudutaan ajelemaan ristiin rastiin ennenkuin onnistutaan löytämään elefantti tai elefantteja.
      Viime reissullani näin lauman aivan luonnonvaraisia villejä elefantteja Batticaloan ja Polonaruwan välisellä tieosuudella.

      terv. Hikkaduwa fan

      • tyttö

        Kiitos tiedoista hullu-jussi ja Hikkaduwa fan!
        Elämäni suurin haave on ollut päästä katsomaan ihkaeläviä norsuja ja nyt tuntuu siltä, että taidan tosiaan suunnata Sri Lankaan :)


      • H-J
        tyttö kirjoitti:

        Kiitos tiedoista hullu-jussi ja Hikkaduwa fan!
        Elämäni suurin haave on ollut päästä katsomaan ihkaeläviä norsuja ja nyt tuntuu siltä, että taidan tosiaan suunnata Sri Lankaan :)

        Vastaan parhaan kykyni ja 17 vuoden kokemukseni mukaan jos sinulla kysyttävää[email protected]
        ITSE LÄHDEN TAAS LOKAKUUN PUOLIVÄLISSÄ JA PALAAN SUOMEEN MAALISKUUN PUOLIVÄLISSÄ.Autan KAIKKIA Sri-Lankan ystäviä jos vaan pystyn ja kykenen.


    • on ympäri SriLankaa. Jos käyt esim. Kandyssa, niin muutamia kymmeniä kilometrejä Colomboon päin on Pinnawelan elefanttikoti.
      Siellä on sellaisiakin elefantteja jotka ovat sotainvaliideja. Jotkut ovat kävelleet miinaan ja menettäneet jalan, joltakin on ammuttu korvat pois :/
      Merikilpikonnat ovat sukupuuttoon kuolemassa ja niitä yritetään auttaa lisääntymään erikoisissa farmeissa.

      SriLankalla tunnet, että olet kaukana kotoa!
      Hyvää matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      23
      4113
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      223
      3744
    3. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      24
      2689
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      33
      2686
    5. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      99
      2681
    6. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      9
      2599
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2406
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      40
      2374
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2306
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe