Voittoon kauniin Riikka Purran johdolla,ääni heille?
Peepersut to go
17
1037
Vastaukset
- Anonyymi
Ei voittoa, ei kaunis, ei ääntä
- Anonyymi
Kaunis on,hieman sexykin?ääni heille?
- Anonyymi
Riikkaa ei voi Keski-Suomessa äänestää, mutta onhan meillä kelpo ehdokkaita.
Ehdotan numeroa 64.- Anonyymi
Ääni meni ennakkoon 67!! Parhaat jutut, parhaat tarjoilut
- Anonyymi
Persuilla julkisen sektorin pienentäminen ja menojen priorisointi sekä laittoman maahanmuuton ja perheen yhdistämisen vaikeuttaminen. Tämä ihan ok ja taitaa olla ainoa puolue jolla edes yritystä suitsia verokurjuuden kasvua. Jos Suomessa jatkaisi jonkinlainen Marin-2 tai muu vasemmistohallitus, laittaisi useampikin toimiala pillit pussiin.
Onko vihervasemmistolaisen virkamiesarmeijan raivoisasti vastustama julkisen sektorin pienentäminen kuinka tarkasti suunniteltu? Pitäisikö olla realistinen ohjelma, jolla julkisen sektorin menoja leikataan vaikkapa 2 % vuodessa, lisäksi kohdentaen menoja yhteiskunnan yövartijatoiminteisiin, muualta leikaten ja inflaatio hoitamaan loput? Koko verorasitteella rahoitettu julkinen sektori tulee asettaa kokemaan niukkuutta. Eli ideaalitilanteessa edellisten lisäksi valtionlainojen hoitokulujen noustessa julkisen sektorin rahoitus pienisi samassa suhteessa. Siis ensisijaisesti lainanhoitokulujen kasvanut osuus otetaan julkiselta sektorilta, eikä suinkaan veronmaksajien kukkarolta. Tähän ei vasemmisto-orientoituneessa Suomessa PS kaiketi kykene?
Ellei tämä käy, onko edelleen suunnitelmissa Ylen toiminnan supistaminen järjellisiin mittasuhteisiin? Siis lain vaatiman minimipalvelun tuottaminen, eikä suinkaan kilpailu kaupallisen median kanssa. Yhtiö voidaan täällä S24 esitetyn mallin mukaisesti aivan hyvin laittaa toimimaan yhdellä valtakunnallisella radio- ja TV-kanavalla sekä nettiportaalillaan. Näinhan kaupallisetkin yhtiöt toimivat ja aikanaan Ylellä on ollut vain yksi radio- ja TV-kanava. Tulevaisuudessa kaikki media näkyy menevän nettiin, esimerkkinä uutisähetykset joissa viitataan otsikolla nettiosoitteeseen. Poiketen mainitusta S24-mallista leikkausta ei kerralla, vaan hallituskauden aikana 6 % vuodessa, inflaation hoitaessa loput. Edelleen kaupallisten toimijoiden tulee myydä Ylelle kapasiteettia markkinahinnalla, mikäli Yle haluaa sitä ostaa. Sinänsä Yle on paisutettu noin nelinkertaiseksi mitä sen lakisääteiset tehtävät edellyttäisivät, mutta sen palauttaminen oikealle tasolle on mahdoton tehtävä yhden tai edes kahden vaalikauden aikana. Eräs ratkaisu voisi olla koko yhtiön lakkauttaminen ja uuden, järjellisen kokoisen Ylen perustaminen.
Energiapolitiikka vaatisi täyskäännöksen pois kaiken verottamisesta. On ymmärrettävä miksi tarvitaan energiaa ja miksi sen hintaa ei pidä lähteä ylimääräisillä, ideologisilla veroilla nostamaan (=sabotoimaan yhteiskuntaa erilaisilla punavihreän ideologian projekteilla), toiminta menee energia edellä ja ilmastoasiat tulevat vasta kaukana perässä. Pelkällä ilmastonsuojelulla ja muilla punaviherprojekteilla ei yhteiskunta pyöri.
Kysymys kuuluu, paljonko Persut ovat valmiita antaman periksi Suomen yhdistyneelle vihervasemmistokonsensukselle? Ja nykyisellään Kokoomuskin lukeutuu vihervasemmistoon, katsotaanpa vaikka Ville Rydmanin kohtelua puolueessa.
On tässä vielä aikaa valita puolue ja ehdokas, mikäli varsinaisena vaalipäivänä aikoo äänestää. - Anonyymi
Mistään kauneuskilpailustahan tässä ei liene kyse. Purralla kuitenkin toimii hoksottimet, toisin suurimmalla osalla näistä naisjohtajista. Marin lie kuvitellut pääsevänsä pitkälle pelkällä ulkonäöllä. Ei se nyt kuitenkaan aivan niin mene. Jos Sdp arvostaa ulkonäköä pidemmälle, kuin itse politiikkaa tai tekoja se heille suotakoon. Turha vain sitten nurista, kun kaikki meneekin päin helvettiä. Rinne joutui nuhteisiin ja erotettiin tehtävästään kun tuli töppäiltyä. Sannalle ei voida tietenkään suoda samaista kohtaloa, on sentään naisoletettu henkilö. Marin olisi hyödykseen puolueelleen ennemmin vaikka mediavastaavana tai jonain, ei pääministerinä. Kyllä se on nyt nähty. Puolueelle tärkeä ääniharava, mutta kovissa paikoissa aivan sekaisin.
- Anonyymi
Tarja Halonen on kaunis.onko hän perus suomalainen?
- Anonyymi
Toivotaan ettei uuteen eduskuntaan pääse,yli viittaavia puroja,eikä eläke ikäisiä pappeja ??
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarja Halonen on kaunis.onko hän perus suomalainen?
Kauneus on katsojan silmissä ja sinä vahvistit sen tuolla kommentilla.
- Anonyymi
Eipä riittävän hyvä ääniharava kuitenkaan. Purra oli vaalien äänikuningatar
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä riittävän hyvä ääniharava kuitenkaan. Purra oli vaalien äänikuningatar
Eli Purra ei ollut 79,9 prosenttisesti suomalaisten mieleen. Aikamoinen vastustus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toivotaan ettei uuteen eduskuntaan pääse,yli viittaavia puroja,eikä eläke ikäisiä pappeja ??
Keskusta puolueen pitää lopettaa heti?,sen tuhosivat esim. Jäätteenmäki.kiviniemi.saarikka.sekä Sipilän juha.rehellistä porukkaa.kuten Lintilä??
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli Purra ei ollut 79,9 prosenttisesti suomalaisten mieleen. Aikamoinen vastustus.
Purraa kun valitettavasti ei voinut äänestää maakunnissa, vaikka kuinka olisit halunnutkin. Jollekin tämä menestys taisi mennä ihonalle.
- Anonyymi
Laura Huhtasaari on eduskunnan kaunein nainen.10 rouva!.jos ei vähän ylikin!
- Anonyymi
Laura on kyllä timmissä kuosissa!!
- Anonyymi
LÄÄKÄRIN rva. Laura taitaa olla kotoisin vilppulasta. Nyt taitaa asua Porissa.komia on.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️672515Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1842182Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.472103Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1242034Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣331845Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1941565Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2201505Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod171331Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬261265Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä
Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva1971045