Kuka oli Gunilla Bese

Anonyymi-ap

Hyvää iltaa!
Tämä tietoisku on osa ns. esittelykierrostani
Tapani tulette tuntemaan.
"Gunilla Bese (n. 1475–1552 tai 1553 Benhamra, Vadan pitäjä, Ruotsi) oli Viipurin linnanpäällikkö 1511–1513. Besen vanhemmat olivat valtaneuvos Juhana Bese ja Karin Gädda. Hän saapui Viipuriin 1499 miehensä Eerik Tuurenpoika Bielken mukana, joka oli saanut läänityksekseen Viipurin ja Savonlinnan."

Kerron lisää Gunillasta - ehkä.

5

541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Omapäinen Gunilla-rouva hallitsi Viipurin linnaa
      Viipurin linnan päällikönä oli nainen jo keskiajan lopulla, ennen Svetlana Abdullinaa
      Viipurin linnassa tapahtuu yhä:
      Aikanaan Suomelle kuuluneilla mailla Karjalankannaksella muhii valtava skandaali, kun paikallisten viranhaltijoiden epäillään keplotelleen itselleen laittomasti Viipurin piirin remonttirahoja peräti kaksi kertaa Viipurin kaupungin vuosibudjetin verran.

      Kurjen suku on ollut Viipurin linnassa toimien Suomen käskynhaltijoina.
      Minäkin satun olemaan Kurjen sukua. :)

    • Anonyymi

      Heikolla itsetunnolla varustetun pitää aina ratsastaa muiden vahvojen meriiteillä

    • Anonyymi

      Heikko itsetunto yrittää alentaa toisten anonyymeja nimimerkkejä, jopa loistaakseen toisten valitsemilla nikeillä ja niiden taustoilla.

    • Anonyymi

      Tiesitkö? Viipurin linnan päällikkönä on toiminut nainen
      Gunilla Besen nimi ei välttämättä ole monelle tuttu. Vahvalla naisella on kuitenkin tärkeä osansa Suomen historiassa.

      Viipurin linnan historiasta löytyy oikea voimanainen.

      1400- ja 1500-lukujen vaihteessa Viipurissa vaikuttanut Bese oli ensin linnanrouva, ja puolisonsa kuoltua kahdeksan lapsen äiti toimi linnan päällikkönä. Vuoren mukaan näin oli tapana, kunnes linnaan nimitettiin uusi päällikkö.

      Linnan johtaja oli käytännössä myös koko Viipurin johtaja. Viipurin linnan lisäksi hänen hallintaansa kuului myös Olavinlinna.

      Omatoimiset rauhanneuvottelut

      Gunilla Besen pesti Viipurin valtiattarena venähti kahden vuoden mittaiseksi. Eikä se ollut mitenkään helppo: valtakunnan yllä leijui sodan vaara, koska Venäjä oli uhannut rikkoa silloisen välirauhan. Bese ryhtyi omatoimisesti rauhanneuvotteluihin venäläisten kanssa, ja sodan uhka väistyi.

      Hankalan poliittisen tilanteen vuoksi uuden linnanpäällikön nimittämiseen upposi aikaa, eikä tarmokas Bese hyväksynyt seuraajakseen nimettyä Nils Bonpoika Gripiä. Niinpä hän yksinkertaisesti kieltäytyi päästämästä tätä linnaan ja piti portit lukittuina. Tilanne ratkesi vasta kun Beselle luvattiin hyvät tilukset Ruotsista ja Viipurin linnanherraksi nimettiin Gripin sijaan Besen vävypoika Tönne Erikinpoika Tott.

      Tammen uutuusromaani kertoo Gunilla Besestä. Kirjan rakkaustarina on fiktiivinen. Kannattaa lukea.

      Gunilla Besen saavutuksista voi kuitenkin päätellä, että kyseessä on ollut aikaansaava ja lujatahtoinen johtaja, joka myös toimi esimerkkinä lapsilleenkin. Myös hänen tyttärensä Anna toimi aikanaan linnan päällikkönä puolisonsa kuoltua. Annan jälkeläisestä Gunilla Johanintytär Bielkestä tuli puolestaan Ruotsin kuningatar.

    • Anonyymi00005

      Hei!

      Gunilla Johansdotter Bese (1473 - 1553) aatelisnainen ja Viipurin linnanpäällikkö. Hänen puolisonsa oli Erik Turesson Bielke, till Benhamra. Molemmat ovat esivanhempiani. He syntyivät Ruotsissa. Heillä monta lasta.

      Gunillan vanhemmat ovat Johan Stensson Bese, till Herrsäter ja Katarina Johansdotter Gädda.

      Historia kertoo heistä kyllä lisää, jos sinua kiinnostaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      179
      1492
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1091
    3. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      195
      1070
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      765
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      690
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      681
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      680
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      673
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      18
      610
    Aihe