Nyt en kerta kaikkiaan ymmärrä tätä tilannetta enää. Olen yrittänyt pitkään päästä huoneistossa pörräävistä harsosääskistä eroon, käyttänyt aikaa erilaisten ratkaisujen kehittämiseen kuten kelta-ansojen virittämiseen, hiekkakerroksen laittamiseen mullan päälle ja mäntysuovalla ruiskuttamiseen. Mutta tämä on käytännössä yhtä tyhjän kanssa. Missä muualla harsosääski siis voi lisääntyä kuin mullassa? Tuleeko niitä viemäristä?
Kun aluksi peitin kaikkien kasvien mullat noin reilun sentin hiekkakerroksella, tuntui että nuo pörriäiset katosi hetkeksi. Nyt noin kahden kuukauden päästä yhtäkkiä tilanne on taas räjähtänyt käsiin, enkä ymmärrä miksi? Kaiken järjen mukaan noita pitäisi olla paljon vähemmän nyt, koska kelta-ansat ja hiekka. Mutta ei. Tilanne on taas lähes yhtä paha kuin alussa.
Onko harsosääski sitten oppinut munimaan myös hienoon hiekkaan ja noussut evoluutiossa yhden pykälän ylös päin?
Hyviä vinkkejä ja tietoa otetaan vastaan avosylin, kiitos!
Sitkeä riesa harsosääski - munii hiekkaan?
3
219
Vastaukset
- Anonyymi
Oli sama tilanne ja olin yhtä epätoivoinen asian suhteen. Laitoin hienoa hiekkaa mullan päälle, erilaisia ansoja yms. Ei auttanut. Mutta selvitin sen lopulta.
Itselläni ainakin aluslautasissa on pienet rannut, jotka estävät purkkia painautumasta tiiviisti aluslautaseen. Lisäksi purkeissanikin on pohjassa sellaisia korokkeita. Näiden johdosta purkin alle jää oikein mukava kulkutie, josta kuoriutuvat harsosääsket pääsevät ulos, sieltä purkkien pohjan reikien kautta.
Harsosääsken toukat elävät vain ja ainoastaan mullassa. Syövät sieltä mullan eloperäisen aineksen lahoamistuotteita, levää yms.
Ruiskutin purkin pohjiin Baygon-hyönteissumutetta ja lisäksi aluslautasille oikein reilusti. Sitten purkki aluslautaselle ja nämä muovipussiin, jonka suuaukkoa sidoin kiinni pienemmäksi, että aineiden vaikutus kestää pitempään, eivätkä heti haihdu sieltä. Olivat sitten aika monta päivää pussitettuina.
Enään ei ole harsosääskiä ja kaikki hyvin.- Anonyymi
Tämä olikin hyvä vinkki, kiitos sinulle siitä! Nyt kun ruukkujen alaosat on olleet suojattuina niin on harsosääsket vähentyneet roimasti, tällä oli selvä vaikutus siis. :)
T. Ap
- Anonyymi
Täälläkin on harsosääskivitsaus. Kasvatan basilikaa ruukussa ja toukat söivät basilikan hennot juuret. Minulla basilika näytti säilyvän, kun levitin hiekkaa siementen päälle. Tilasin Biotus Oy:ltä sukkulamatoja ja levitin niitä kaikkiin kukkaruukkuihin. Katsotaan miten käy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️881904Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1661385YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä711182- 661037
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan82967Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.132879Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli87862Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.195853Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029846Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.48843