Sitkeä riesa harsosääski - munii hiekkaan?

Anonyymi-ap

Nyt en kerta kaikkiaan ymmärrä tätä tilannetta enää. Olen yrittänyt pitkään päästä huoneistossa pörräävistä harsosääskistä eroon, käyttänyt aikaa erilaisten ratkaisujen kehittämiseen kuten kelta-ansojen virittämiseen, hiekkakerroksen laittamiseen mullan päälle ja mäntysuovalla ruiskuttamiseen. Mutta tämä on käytännössä yhtä tyhjän kanssa. Missä muualla harsosääski siis voi lisääntyä kuin mullassa? Tuleeko niitä viemäristä?

Kun aluksi peitin kaikkien kasvien mullat noin reilun sentin hiekkakerroksella, tuntui että nuo pörriäiset katosi hetkeksi. Nyt noin kahden kuukauden päästä yhtäkkiä tilanne on taas räjähtänyt käsiin, enkä ymmärrä miksi? Kaiken järjen mukaan noita pitäisi olla paljon vähemmän nyt, koska kelta-ansat ja hiekka. Mutta ei. Tilanne on taas lähes yhtä paha kuin alussa.

Onko harsosääski sitten oppinut munimaan myös hienoon hiekkaan ja noussut evoluutiossa yhden pykälän ylös päin?

Hyviä vinkkejä ja tietoa otetaan vastaan avosylin, kiitos!

3

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oli sama tilanne ja olin yhtä epätoivoinen asian suhteen. Laitoin hienoa hiekkaa mullan päälle, erilaisia ansoja yms. Ei auttanut. Mutta selvitin sen lopulta.
      Itselläni ainakin aluslautasissa on pienet rannut, jotka estävät purkkia painautumasta tiiviisti aluslautaseen. Lisäksi purkeissanikin on pohjassa sellaisia korokkeita. Näiden johdosta purkin alle jää oikein mukava kulkutie, josta kuoriutuvat harsosääsket pääsevät ulos, sieltä purkkien pohjan reikien kautta.
      Harsosääsken toukat elävät vain ja ainoastaan mullassa. Syövät sieltä mullan eloperäisen aineksen lahoamistuotteita, levää yms.
      Ruiskutin purkin pohjiin Baygon-hyönteissumutetta ja lisäksi aluslautasille oikein reilusti. Sitten purkki aluslautaselle ja nämä muovipussiin, jonka suuaukkoa sidoin kiinni pienemmäksi, että aineiden vaikutus kestää pitempään, eivätkä heti haihdu sieltä. Olivat sitten aika monta päivää pussitettuina.
      Enään ei ole harsosääskiä ja kaikki hyvin.

      • Anonyymi

        Tämä olikin hyvä vinkki, kiitos sinulle siitä! Nyt kun ruukkujen alaosat on olleet suojattuina niin on harsosääsket vähentyneet roimasti, tällä oli selvä vaikutus siis. :)

        T. Ap


    • Anonyymi

      Täälläkin on harsosääskivitsaus. Kasvatan basilikaa ruukussa ja toukat söivät basilikan hennot juuret. Minulla basilika näytti säilyvän, kun levitin hiekkaa siementen päälle. Tilasin Biotus Oy:ltä sukkulamatoja ja levitin niitä kaikkiin kukkaruukkuihin. Katsotaan miten käy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe