MIKSI REISJÄRVI LIITTYISI?

Anonyymi-ap

Ei siitä iloa irtoaisi, jos kaksi velkaista kuntaa yhdistyisi. Pinta-ala kyllä kasvaisi. Entä sitten? Kumpikaan ei ole kovin hyvässä vireessä. Tosin Haapajärven kannalta on hyvä, että vieressä on kunta, joka voisi liittyä. Aika harvinaista. Molemmat voisivat liittyä johonkin voimakkaampaan kuntaan. Mutta mihin? Ei ole paljon vaihtoehtoja. Ainoa, johon Haapajärvi voisi liittyä on Nivala. Siinä samalla tulisi ulkopaikaksi Reisjärvikin, jos ei haluaisi liittyä Pihtiputaaseen tai Viitasaareen. Eivät nekjään ole kovin voimissaan, vaikka järvimaisemia riittääkin. Mitä niillä tekee talouydellisesti?

3

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      siinä piilee se vaara, että ne vähäisetkin palvelut Reisjärveltä häviää saman tien, kun yhdistyminen on viety loppuun; niin monessa tapauksessa on käynytkin, että pienemmän palvelut lähtee isompaan keskukseen.
      toki Reisjärveltä vois esim. lukion lopettaa heti, sivukyliltä taitaa koulut olla jo lakkautettu, olettama, että kaikki asuu niin lähellä kuntakeskusta ja loput kuskataan takseilla! se on kallista lystiä.
      vanhoja ja sairaita alkaa olla niin paljon, että se huoltosuhde on hurjaa vauhtia kapenemassa ja kantokyky tulevien leikkausten myötä romahtaa hyvinkin nopeasti.
      voi voi kenpä tietäis, mutta pikaista apua tarvitaan, kauanko se yhteiskunta tulee apuun? hätä on suuri ja kasvaa vaan.

    • Anonyymi

      kyllä se niinkin on, eikä siinä ole sen kummempaa syytä eikä syyllistä kuin väestörakenteen muutos;
      lapsia ei synny(tetä) enää riittävästi, perheitä ei perusteta enää ja saada lapsia, joille tulevaisuutta rakennettais niinkuin lähtökohtaisesti pitäis terveessä yhteiskunnassa;
      nyt ollaan vapauden- ja nautinnonhaluisia, ja se vie voitonjanon.
      ja taas tullaan siihen samaan: perusturva on tappanut luovuuden kansasta, eli kaikki vastikkeettomat etuudet, ansiosidonnainen työttömyysturva, asumistuet, sosiaalituet, kelakorvaukset, ja siinä luvussa pakolaiset ja ennen kaikkea elintasopakolaiset vievät valtavat summat verorahoista.
      lainarahalla ei voida ylläpitää sitä ns. saavutettua elintasoa.

    • Anonyymi

      Kukkaa liity homeiseen ja velkaiseen haapajärveen.....kuihtuva kylä!!! Lujaki lähössä....investoi kaikki muualle...kuten kärsämäkeen uutta hallia tekevät nytki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3305
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2935
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2819
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2169
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe