Ei siitä iloa irtoaisi, jos kaksi velkaista kuntaa yhdistyisi. Pinta-ala kyllä kasvaisi. Entä sitten? Kumpikaan ei ole kovin hyvässä vireessä. Tosin Haapajärven kannalta on hyvä, että vieressä on kunta, joka voisi liittyä. Aika harvinaista. Molemmat voisivat liittyä johonkin voimakkaampaan kuntaan. Mutta mihin? Ei ole paljon vaihtoehtoja. Ainoa, johon Haapajärvi voisi liittyä on Nivala. Siinä samalla tulisi ulkopaikaksi Reisjärvikin, jos ei haluaisi liittyä Pihtiputaaseen tai Viitasaareen. Eivät nekjään ole kovin voimissaan, vaikka järvimaisemia riittääkin. Mitä niillä tekee talouydellisesti?
MIKSI REISJÄRVI LIITTYISI?
3
261
Vastaukset
- Anonyymi
siinä piilee se vaara, että ne vähäisetkin palvelut Reisjärveltä häviää saman tien, kun yhdistyminen on viety loppuun; niin monessa tapauksessa on käynytkin, että pienemmän palvelut lähtee isompaan keskukseen.
toki Reisjärveltä vois esim. lukion lopettaa heti, sivukyliltä taitaa koulut olla jo lakkautettu, olettama, että kaikki asuu niin lähellä kuntakeskusta ja loput kuskataan takseilla! se on kallista lystiä.
vanhoja ja sairaita alkaa olla niin paljon, että se huoltosuhde on hurjaa vauhtia kapenemassa ja kantokyky tulevien leikkausten myötä romahtaa hyvinkin nopeasti.
voi voi kenpä tietäis, mutta pikaista apua tarvitaan, kauanko se yhteiskunta tulee apuun? hätä on suuri ja kasvaa vaan. - Anonyymi
kyllä se niinkin on, eikä siinä ole sen kummempaa syytä eikä syyllistä kuin väestörakenteen muutos;
lapsia ei synny(tetä) enää riittävästi, perheitä ei perusteta enää ja saada lapsia, joille tulevaisuutta rakennettais niinkuin lähtökohtaisesti pitäis terveessä yhteiskunnassa;
nyt ollaan vapauden- ja nautinnonhaluisia, ja se vie voitonjanon.
ja taas tullaan siihen samaan: perusturva on tappanut luovuuden kansasta, eli kaikki vastikkeettomat etuudet, ansiosidonnainen työttömyysturva, asumistuet, sosiaalituet, kelakorvaukset, ja siinä luvussa pakolaiset ja ennen kaikkea elintasopakolaiset vievät valtavat summat verorahoista.
lainarahalla ei voida ylläpitää sitä ns. saavutettua elintasoa. - Anonyymi
Kukkaa liity homeiseen ja velkaiseen haapajärveen.....kuihtuva kylä!!! Lujaki lähössä....investoi kaikki muualle...kuten kärsämäkeen uutta hallia tekevät nytki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672405- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww741185EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79845
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19790- 43678
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82670Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30636