Oottepa negatiivisia täällä

Nyt kiitollisuusketju. Tähän mistä ootte kiitollisia omassa elämässänne!
24126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Siitä ettei tarvitse osallistua kiitollisuusketjuihin.

Äänestä

Se että aion lähteä.

Äänestä
  • 😿😿💔

    Äänestä

Olen kiitollinen kaikista hyvistä asioista, joita on elämässäni.

Äänestä

mm hänen olemassa olostaan ❤️

Äänestä

Siintä et kuolema tulee sitten joskus, loppuupahan tää paska kaikilta osin.

Äänestä
  • Samaa mieltä.

    Äänestä

  • Näin on. Alkaa tää työnteko jo tökkiin. Nykin nukuin viimeyönä 15 tuntia. Ei oikein muuhun energiat riitä. Ennen oli kiva, kun mulla on työpaikka missä tulokset näkyy heti, ja periaatteessa vieläkin pidän työstäni. Mutta kun ei jaksa enää mitään muuta.

    Äänestä

tunteettomuus

Äänestä

Tuttavani haasteita työssä jaksamisen kanssa seuratessa olen alkanut tajuaan miten huomaamatta mä itse olen toipunut 12 vuoden vakavasta syvästä ja vaikeasta työkykyni täysin lamauttaneesta depressiosta.

En voi enää kiitollisempi olla hämmästellessä kuinka ympärilläni muut samalla alalla olevat kokee alamme liian kuormittavana sekä henkisesti että fyysisesti ja vaihtaa alaa ja mä tämmösellä historialla että mun ennuste oli heti ammattiin valmistumisen jälkeen alkava työkyvyttömyyseläkkeelle suoraa siirtyminen vakavan masennuksen takia, niin mä vedän raskasta työtä väsymättä siihen niin että mielenterveys pamahtaa paskaks uudelleen.

12 vuotta alkaen yläasteelta mä sain terapiaa joka koulutti ja valmensi mua oppiin stressin ja paineen sietokykyä. kestään epämukavaa oloa hetkittäin ja vaikeiden asioiden edessä oppia antaa niiden olla ja lopettaa niissä märehtiminen. Ja tässä sitä ollaan kiitollisena siitä että en kuollut itsemurhayrityksiini ja kiitollisena siitä että hoito tuotti tulosta. Opin käyttäytymisen ja ajattelun kaavani joilla ylläpidän tai synnytän depression ja opin myös miten pitää toimia etten aiheuta sellasta itselleni uudelleen.

Olen sivusta seuranneena toisen työssä jaksamista tajunnu, miten paljon itse olen mennyt eteenpäin. Mun piti olla 20 vuotias työkyvyttömyyseläkkeelle siirtyvä nuori joka valmistumisen jälkeen ei pysty päivääkään tekeen töitä kun uupuu siihen työn rasittavuuteen eikä pää kestä. 1, 5 v tais olla mun yhtä mittainen pisin sairaslomajaksonikin, vakavaan masennukseen.

Nyt voin vaan huokasta ja sanoo: Kiitos! Olen täysin toipunu ja työ ja toimintakykyni on täysin elpynyt. Se kaikki on ohi kokonaan,


T: Karoliina

Äänestä
  • Todellinen testi olisi varmaan, jos eimia tulisi työkaveriksesi, että saisitko silloinkin pysymään pasmat kasassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Todellinen testi olisi varmaan, jos eimia tulisi työkaveriksesi, että saisitko silloinkin pysymään pasmat kasassa.

    Eimia on joku toimistotäti. Se ei pystys tekeen mun työtä. Fyysinen kunto ei istumatyötä tekevällä kestäs kun mun työssä seistään, kävellään kannetaan ja nostellaan koko päivän ja meillä on usein myös kova kiire ja aikataulut missä pitää suoriutua.

    Eimia ei jaksas työtäni

    Äänestä

Siitä että minulla on neljä ihanaa lasta.

Äänestä
  • ja viides kurja kauhukakara?

    Äänestä

Mä oon kiitollinen, et mä kohtasin sen miehen. Hän sai mut ymmärtämään mitä on rakkaus. Hän sai myös mut rakastamaan itseäni. Hitaasti, mutta varmasti. Kiitos siitä. Rakasta sua aina. En vaan pysty käyttämään miedompaa ilmaisua tästä tunteesta suhun. Tiesin sen heti.

Äänestä

Omasta kunnostani ja terveydestäni. Lapsistani, vanhemmistani, kavereista ja harrastuksistani, työstäni.

Äänestä

Ystävistä, läheisistä, terveydestä, asunnosta, toimeentulosta, lämpimästä sängystä, ruuasta ja juomasta olen kiitollinen. Ja siitä, että asiat eivät ole aina niin synkkiä, miltä ne alkuun näyttää. Et ole yksin.

Äänestä
  • Mistähän mahdat puhua

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Mistähän mahdat puhua

    Vastasin aloituksessa olleeseen kysymykseen.

    Äänestä

Siitä, että olen vielä hengissä.

Äänestä

No siitä että olen saanut tämän elämän sekä siitä että tää tulee päättymäänkin.

Äänestä

Siitä olen kiitollinen, että elämä on pääosin hyvää. Että olen saanut kokea olevani rakastettu ja että olen saanut rakastaa.

Äänestä

Siitä ettei elämässä saa kaikkea

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt kiitollisuusketju. Tähän mistä ootte kiitollisia omassa elämässänne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu