Minkälainen hoitaja pitää olla..

Anonyymi-ap

Helvetin helvetti en muuta sano. Seurannut pidemmän aikaa jo miten eräs tuttava näyttää työaikana olevan somessa ja whatsappissa. Työskentelee vanhusten parissa. En jaksa ymmärtää mikä pitää olla että ei voi työaikana olla pois omalta puhelimelta.. Eikö pomo mitenkään puutu tälläiseen työntekijäänsä.. Kohta on kengän kuva perseessä ja kai sen vakituisenkin voi heivata helvettiin työstään.

5

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jospa ehtoopuolen vanhukset haluavat vaan pötkötellä kiikkustuoleissansa. Eivät innostu aktiviteeteista ja turhista hömpötyksistä. Aika käy hoitajalla silloin kovin kovin pitkäksi. Hoidettavien toiveiden mukaan mennään. Välillä kohennellaan lattialle valahtanutta filttiä. Kärrätään vaihtelun vuoksi Tuomo papan tuoli ikkunan viereen. Ikkunan takana on tammi jossa oravat hyppivät ja varikset pitävät konserttiansa. Hyvällä tuurilla voi nähdä harakankin. Voihan yli-innokas hoitaja niin halutessansa käydä ravistelemassa tuon tuostakin hoidettaviansa hereille. "No niin Martta simmut pikkuhiljaa appoisen auki. Meillä on iltapäiväteen aika. Pidetään kuntouttava tuolijumppa. Tipe-tipe-tiptaa. Näin tanssii tontut. Otetaan samalla lääkärin määräämät verenpainelääkkeet ja muistipillerit." Siihen Martta mummeli "taasko mun pittää herätä. Eikö teillä hoitajilla ou muuta tekemistä. Alvariinsa häiriköimässä ja herättelemässä . Antakaa vanhain ihmisten olla ja nukkua"

    • Anonyymi

      "näyttää olevan työaikana"... Mistäs sinä tuttavasi työvuorot tiedät? Onko ne jossain yleisesti näkyvissä? Ja saanen huomauttaa, että hoitajillakin on ne ihan LAKISÄÄTEISET ruoka- ja kahvipaussit. Et voi tietää, milloin hän ne pitää, joten voi hyvinkin olla, että olet vain sattunut siihen aikaan linjoille ja nyt kuvittelet, että hän roikkuu somessa koko päivän. Vai onko sinulla jotain muita todisteita asiasta? Toimin itse kotihoidossa ja kyllä, myös minä saatan asiakkaiden välissä käydä vilkaisemassa somessa jotakin. Seuraan useinkin esim facessa keskusteluja omaan alaan / työhön liittyen. Mutta ei minulla ole koskaan puhelinta asiakkaalla, jos en odota jotain tärkeää soittoa tms. Saattaahan sekin näyttäytyä jollekin, että roikun koko päivän somessa. Ruoka- / kahvitauolla meillä saa kyllä selata omaa puhelinta ihan luvan kanssa.

      Ja kyllä, työntekijän voi irtisanoa, mutta ei aivan heppoisin perustein. Eikä ne tee sitä mielellään aikana, jolloin muutenkin on hoitajapula.

      • Anonyymi

        >> Seurannut pidemmän aikaa jo miten eräs tuttava näyttää työaikana olevan somessa ja whatsappissa. <<

        Juu, vuorotyössä voi olla somessa mihin kellonaikaan vaan, riippuen milloin on vapaalla ja milloin työvuorossa. Ja tauoillakin taitaa olla oikeus somen käyttöön työaikana.

        Sitä en tiedä, mitäpä oikein ajattelisin siitä, että olet jo pidemmän aikaa seurannut tuttavaasi.


    • Anonyymi

      Aina on työntekijöissä vapaamatkustajia.

    • Anonyymi

      Sellainen, joka osaa sanoa myös mielipiteensä julki oikeassa paikassa. Nythän näitä kannanottoja nähtiin mm. eduskuntavaalipukkeissa, joissa mielipiteen kertominen on kyllä turkasen yhdentekevää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      140
      2806
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      269
      2473
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      35
      1452
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1182
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1143
    7. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1043
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      1012
    9. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      59
      906
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      877
    Aihe