B-ruotsin just läpässeitä

Onko joku saanut b-ruotsin just ja just läpi? Mikä on rajana
151245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

sori, ei liity aiheeseen.
mut ite pääsin enkust yhden pisteen turvin läpi!! :):):)

Äänestä
  • Onneea sinulle! Olisiko b-ruotsin a kellään?

    Äänestä

  • Oliko tosiaan 121? (englannissa)

    Äänestä

  • se raja? kirjoitti:

    Oliko tosiaan 121? (englannissa)

    Kyllä vaan, sain 122p kun raja oli 121. Enkussa siis.

    Äänestä

A:an raja oli tuo 110 pistettä ja minä sain 130 pistettä... JEEJEE oli kolmas kerta kun yritin ja nyt pääsin läpi... Olen todella iloinen..

Äänestä
  • Mullakin oli 3 kerta sain 126 pistettä. Toivon että ei olisi taas laskenut pisteet reippaasti

    Äänestä

Oon aina ihmetellyt, miten joillekin ruotsi on niin vaikeeta. Ruotsihan on tosi helppoo, varsinkin kielioppi, koska se on niin loogista. Jos osaa laskea 2 2, niin sitten pitäisi kyllä oppia ruotsin kieliopistakin vähintään perusasiat. Ja kaksikielisessä maassa näkee joka paikassa ruotsinkielisiä kylttejä ja kuulee ruotsia. Onko teillä joku asenneongelma, että tahallaan pääsette niukin naukin läpi? En voisi kuvitellakaan, että omalla kohdallani tarvitsisi pelätä, että pääseekö läpi ruotsista. Vain, jos en olisi tehnyt koskaan yksiäkään läksyjä tai lukenut yhtään kokeisiin, olisi pieni mahdollisuus, etten pääsisi läpi. Onko teiltä poistettu aivoista joku ruotsinkielen alue? Vielä ihmeempää on, kun jotkut saa esim. englannista tosi hyvän arvosanan, mutta ruotsista eivät pääse läpi. Teette sen tahallaan, olen ihan varma siitä!

P.S. Olen suomenkielinen enkä erityisemmin kannata pakkoruotsia. Ihmettelen vaan...

Äänestä
  • tyhmää tulla väittämään noin jos itse osaatkin hienosti ruotsia. Vaikka Suomi onkin kaksikielinen maa ei täällä pohjoisessa kuitenkaan niitä kylttejä nää, ja venäjää puhuvaan ihmiseen törmää suuremmalla varmuudella kuin ruotsia. Täälläkin missä minä asun olen kuullut ruotsia puhuttavan ehkä vain kerran koulun ulkopuolella. Ja minkäs sille tekee jos ei jotain osaa, ei kaikki voi olla hyviä kaikessa.

    Äänestä

  • Tulin nyt vaan ilmottelemaan tänne palstoille että mä olen hyvä ruotsin kielessä, eikä tarvi edes läksyjä tehdä ja kaiken osaan. No ei vaiskaan:
    ajattelin vaan ilmaista mielipiteeni eräästä tekstistä...
    Mulla on muutamia kavereita, joilla on ongelmia oppia kieliä, myös ruotsia. He yrittävät, tekevät läksyt ja paljon ylimääräistäkin, mutta kielet eivät vain mene päähän. Reaaliaineissa toiset näistä tyypeistä taas ovat kympin oppilaita.
    Kovista yrityksistä huolimatta kielet, siis ei ruotsikaan mene toisten päähän. Ei siinä ole mitään ihmettelemistä.
    Onneksi mut on siunattu kielipäällä, eli mun ei tarvi lukea kielioppia, vaan se on yleensä oikein, mikä mun mielestä kuulostaa oikeelta.
    Mut toiset on sitten parempia jossain muussa. Reaaliaineet yleensä tuottaa sitten taas mulle vaikeuksia.

    Äänestä

  • hei te kaikki jolla on huono kielipää tai ei muuten kielet onnistu, niin älkää välittäkö tuosta äskösestä kirjotuksesta. Siinä nähtiin taas yksi tyyppi jonka täytyy todistella omaa olemassa oloaan. Hän menestyy hyvin lukiossa ja hän kuvittelee että hän on nyt sitten todella viisas ja luulee pärjäävänsä elämässä.

    Elämä tulee näyttämään tuollekin pätemisen tarpeen omaavalle tyypille, että elämässä tarvitaan muutakin kuin hyviä numeroita lukion päättötodistuksessa. Kyllä hän vielä ymmärtää pitää tulevaisuudessa päänsä kiinni!!!!

    Tsemppiä kaikille, joilla kielet eivät onnistu!!!

    Äänestä

  • No elämäää on kehä III:n ulkopuolella, vaikka olisi kuinka kaksikielinen maa, niin mitä idemmäs tässä maassa mennään, sitä kyrillisemmäksi kyltit muuttuu, jotta silleen.
    Helppoahan se pk-seudulla on ruotsia kuunnella kun ei muuta kuule (asuin aikoinaan siellä), mutta toista se on muualla maassa, poikkeuksena Turun saaristo, kartan koko paikkaa kuin ruttoa, sielä ei saa palvelua suomeksi.

    Äänestä

itte sain 129 p..tosi onnellinen kyllä oon!!:)

Äänestä
  • Joo mä sain 299 pitkästä ruottista enkä ole päivääkään lukenut ruottia! Olen syntyjuuriltani britti,joten ruotti on mulle aika vieras kieli, mutta olenkin nero.En edes käyny ruottin kursseja vaan suoritin ne ittenäisesti.Kaikista kursseista tuli 10,vaikka kirjotin vaan nimmeni niihin papruihin tai mitä nyt töhersinkään niihin.

    Äänestä

  • yksinkertaisesti nero kirjoitti:

    Joo mä sain 299 pitkästä ruottista enkä ole päivääkään lukenut ruottia! Olen syntyjuuriltani britti,joten ruotti on mulle aika vieras kieli, mutta olenkin nero.En edes käyny ruottin kursseja vaan suoritin ne ittenäisesti.Kaikista kursseista tuli 10,vaikka kirjotin vaan nimmeni niihin papruihin tai mitä nyt töhersinkään niihin.

    onnea sulle vaan!

    Äänestä

  • yksinkertaisesti nero kirjoitti:

    Joo mä sain 299 pitkästä ruottista enkä ole päivääkään lukenut ruottia! Olen syntyjuuriltani britti,joten ruotti on mulle aika vieras kieli, mutta olenkin nero.En edes käyny ruottin kursseja vaan suoritin ne ittenäisesti.Kaikista kursseista tuli 10,vaikka kirjotin vaan nimmeni niihin papruihin tai mitä nyt töhersinkään niihin.

    Hitto mikä provo...
    Btw, maksimipistemäärähän oli 209 pojoo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuneksija kirjoitti:

Onko joku saanut b-ruotsin just ja just läpi? Mikä on rajana

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu