Todisteiden muokkaus käräjillä

Anonyymi-ap

Vastapuoli esittänyt todisteita käräjillä, jotka ovat selvästi muokattu kuvankäsittelyohjelmalla.

Mitä on tehtävissä?

9

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Todisteet pitää kiistää ja vaatia hylättäväksi tai vaihtoehtoisesti niiden aitous on vaadittava todistettavaksi.

      Edelleen todistusaineiston vääristeleminen on rikos ja siitä säädetään rikoslaissa. Jos faktaa on, asiassa tulee vaatia tekijälle rangaistusta.

      • Anonyymi

        Vähän sinne päin. Riittää, kun vain tuo oikeudenkäynnissä esiin epäilyn. Todistusaineiston vääristeleminen on rankka rikos. Esim. törkeässä tekotavassa tuomitaan aina vankeutta, 4 kk - 6 vuotta. Ei tarvitse vaatia rangaistusta, sillä kyseessä on virallisen syytteen alainen rikos.
        Rikosoikeudenkäyntiä johtaa syyttäjä, joka pyytää oikeudenkäyntiä lykättäväksi myöhempään ajankohtaan poliisin suorittaman lisätutkinnan vuoksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vähän sinne päin. Riittää, kun vain tuo oikeudenkäynnissä esiin epäilyn. Todistusaineiston vääristeleminen on rankka rikos. Esim. törkeässä tekotavassa tuomitaan aina vankeutta, 4 kk - 6 vuotta. Ei tarvitse vaatia rangaistusta, sillä kyseessä on virallisen syytteen alainen rikos.
        Rikosoikeudenkäyntiä johtaa syyttäjä, joka pyytää oikeudenkäyntiä lykättäväksi myöhempään ajankohtaan poliisin suorittaman lisätutkinnan vuoksi.

        Tuossa asiaa oli vähän sinne päin.

        Poliisilaissa, esitutkintalaissa sekä rikoslaissa on kerrottu kaikki tarvittava. Jos oikein tarkaksi menee, kannattaa tutustua lakiin syyttäjälaitoksesta.


    • Anonyymi

      Kyse on siis puhelimesta otetun kuvankaappauksen muokkailu. Lähes kaikkea tekstiä myöten näkyy olevan muokattu. Kuvassa tekstiä, kellonaikaa yms. Vastapuoli käyttää tätä todisteena.

      • Anonyymi

        Voi esittää alkuperäiset vastanäyttönä ja vaatii vain näitä väärennyksiä poistettaviksi. Tai voi vaatia todistamaan näiden alkuperän.

        Kenellä alkuperäiset on todistettavasti?

        Jos vilpillisyys paljastuu, se lähtee elämään aivan omaan elämäänsä. Jos vastapuolen katsotaan väärentäneen todistusaineistoa, se saattaa kiinnostaa jo useampaakin tahoa.


    • Anonyymi

      Alkuperäiset on tällä kuvien muokkaajalla, josta aloituksessa mainitsin. Kyse ei ole rikosistunnosta, muu asia miksi käräjillä.

      Kyse on viestejä koskevien kuvankaappausten muokkaamisesta. Kuvien tekstit yms viesteihin liittyviä yksityiskohtia muokattu.

      Muokkauksen jäljet näkyy kuvassa todella selvästi. Amatööri asialla.

    • Anonyymi

      Noin käytännössä huomautat pääkäsittelyssä noista väärennösmerkeistä, ja siten vähennät vastapuolen todisteen uskottavuutta ja hänen uskottavuuttaan ylipäätään.

      Jos on kyse viesteistä, niin teoriassa voisi vaatia operaattorilta kopion viestittelystä.

      • Anonyymi

        Vähän sinne päin. Operaattorilla ei ole mitään kuvien kopioita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      91
      2439
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      140
      2208
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2038
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1550
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1267
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      888
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      876
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      449
      786
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      51
      657
    Aihe