Vastapuoli esittänyt todisteita käräjillä, jotka ovat selvästi muokattu kuvankäsittelyohjelmalla.
Mitä on tehtävissä?
Todisteiden muokkaus käräjillä
9
250
Vastaukset
- Anonyymi
Todisteet pitää kiistää ja vaatia hylättäväksi tai vaihtoehtoisesti niiden aitous on vaadittava todistettavaksi.
Edelleen todistusaineiston vääristeleminen on rikos ja siitä säädetään rikoslaissa. Jos faktaa on, asiassa tulee vaatia tekijälle rangaistusta.- Anonyymi
Vähän sinne päin. Riittää, kun vain tuo oikeudenkäynnissä esiin epäilyn. Todistusaineiston vääristeleminen on rankka rikos. Esim. törkeässä tekotavassa tuomitaan aina vankeutta, 4 kk - 6 vuotta. Ei tarvitse vaatia rangaistusta, sillä kyseessä on virallisen syytteen alainen rikos.
Rikosoikeudenkäyntiä johtaa syyttäjä, joka pyytää oikeudenkäyntiä lykättäväksi myöhempään ajankohtaan poliisin suorittaman lisätutkinnan vuoksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vähän sinne päin. Riittää, kun vain tuo oikeudenkäynnissä esiin epäilyn. Todistusaineiston vääristeleminen on rankka rikos. Esim. törkeässä tekotavassa tuomitaan aina vankeutta, 4 kk - 6 vuotta. Ei tarvitse vaatia rangaistusta, sillä kyseessä on virallisen syytteen alainen rikos.
Rikosoikeudenkäyntiä johtaa syyttäjä, joka pyytää oikeudenkäyntiä lykättäväksi myöhempään ajankohtaan poliisin suorittaman lisätutkinnan vuoksi.Tuossa asiaa oli vähän sinne päin.
Poliisilaissa, esitutkintalaissa sekä rikoslaissa on kerrottu kaikki tarvittava. Jos oikein tarkaksi menee, kannattaa tutustua lakiin syyttäjälaitoksesta.
- Anonyymi
Kyse on siis puhelimesta otetun kuvankaappauksen muokkailu. Lähes kaikkea tekstiä myöten näkyy olevan muokattu. Kuvassa tekstiä, kellonaikaa yms. Vastapuoli käyttää tätä todisteena.
- Anonyymi
Voi esittää alkuperäiset vastanäyttönä ja vaatii vain näitä väärennyksiä poistettaviksi. Tai voi vaatia todistamaan näiden alkuperän.
Kenellä alkuperäiset on todistettavasti?
Jos vilpillisyys paljastuu, se lähtee elämään aivan omaan elämäänsä. Jos vastapuolen katsotaan väärentäneen todistusaineistoa, se saattaa kiinnostaa jo useampaakin tahoa.
- Anonyymi
Alkuperäiset on tällä kuvien muokkaajalla, josta aloituksessa mainitsin. Kyse ei ole rikosistunnosta, muu asia miksi käräjillä.
Kyse on viestejä koskevien kuvankaappausten muokkaamisesta. Kuvien tekstit yms viesteihin liittyviä yksityiskohtia muokattu.
Muokkauksen jäljet näkyy kuvassa todella selvästi. Amatööri asialla. - Anonyymi
Noin käytännössä huomautat pääkäsittelyssä noista väärennösmerkeistä, ja siten vähennät vastapuolen todisteen uskottavuutta ja hänen uskottavuuttaan ylipäätään.
Jos on kyse viesteistä, niin teoriassa voisi vaatia operaattorilta kopion viestittelystä.- Anonyymi
Vähän sinne päin. Operaattorilla ei ole mitään kuvien kopioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 343986
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131899Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631364Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951296Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681185Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51041- 47941
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti333914Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26901En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39892