Korkea kolestori

Anonyymi-ap

Lääkäri sanoi sinulla on nelinkertainen mahdollisuus saada sydäninfarkti mitä sekin mahtaa tarkoittaa? Helpompi sanoa et elä 60.v. asti vaan 56.v. Asti vain jos et ala nielemään kolestori lääkettä nyt alkuun 10mg iltaisin ruokailun yhteydessä ,ja katsotaan 3 viikon päästä verikokeella ovatko kolestori arvot laskeneet.

6

701

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kolestrolilääkkeistä ei hyödy juuri muut kuin niitä markkinoivat tahot.

      Emme oikein enää tiedosta, ettei kolesteroli ole tappava myrkky vaan soluille elintärkeä aine, jota oma elimistömme tuottaa. Tosiasiassa ravinnon vaikutus kolesteroliarvoihin on varsin vähäinen, mutta veren kolesterolipitoisuuden pudottaminen väkisin voi tehdä ihmisestä aggressiivisen ja itsetuhoisen.

      Pahamaineisten tyydyttyneiden eläinrasvojen ja sepelvaltimotaudin välillä ei ole osoitettu selvää syy-yhteyttä. Sen sijaan monityydyttämättömät rasvahapot, joiden väitetään ehkäisevän sydänkohtauksia, aiheuttavat koe-eläimille tulehduksia ja syöpää. Sitä paitsi niiden liikakäytön on todettu altistavan valtimonkovettumataudille.

      Tanskalaissyntyinen, Ruotsissa työskentelevä lääketieteen tohtori Uffe Ravnskov on perehtynyt huolellisesti rasvateoriaksi nimittämänsä käsityksen syntyyn ja sisältöön samoin kuin laajaan kansainväliseen tutkimusaineistoon, jonka perusteella hän osoittaa kolesterolimyytin toisensa jälkeen perättömäksi.

      • Anonyymi

        "Elimistön kolesterolitasapaino koostuu kolmesta tekijästä, jotka ovat maksan (ja muiden kudosten) kolesterolisynteesi, imeytyminen ravinnosta ja erittyminen ulos kehosta. Kaikkiin vaikuttavat niin perintö- kuin ympäristötekijätkin.
        Esimerkiksi diabeetikoiden kolesterolisynteesi voi kiihtyä ja vegaaneilla koko keho tulee toimeen käytännössä pelkästään itse tuottamallaan kolesterolilla."
        https://www.skepsis.fi/lehti/2012/skeptikko-2012-4_myytti_kolestrolimyytista.pdf


      • Anonyymi

        "Kolesteroliskeptikoilla ei ole yhtenäistä testattavaa teoriapohjaa sille, mikä valtimotaudin ”oikea” mekanismi lopulta on. Tärkeintä näyttäisi olevan se, että syyllinen on mikä tahansa muu kuin lipoproteiinitasapainon häiriö.
        Tarjolla on mm. stressiä, bakteereita, viruksia, tulehdusta ja raudan yliannostusta.
        Verenpaine, tupakointi ja diabetes ovat useimpien kriiti koiden mielestä hyväksyttäviä riskitekijöitä sydäntaudeille. Näyttäisi että lähestulkoon kaikki voi heidän mieles-
        tään olla ylimääräisinä haitallista paitsi (LDL-)kolesteroli."
        ---
        "Tämänhetkisen tutkimusaineiston kokonaismassan perusteella näyttää selvältä, että veren rasva-arvojen häiriöt ovat keskeinen sydäntautien riskitekijä.
        Tiedämme myös, että sen korjaaminen vähentää paitsi sydäntautikuolleisuutta myös sairastuvuutta. Tämä pätee ihmisten lisäksi kaikilla toistaiseksi tutkituilla eläimillä."
        https://www.skepsis.fi/lehti/2012/skeptikko-2012-4_myytti_kolestrolimyytista.pdf


    • Anonyymi

      Löysin vanhat labratulokset ajalta jolloin olin alle 40-vuotias. Kokonaiskolesteroli oli 6,3 , HDL 1,3 ja triglyt 2,7. Noista laskemalla LDL-arvoksi tulee 3,7. Silloin noihin tuloksiin ei kiinnitetty mitään erityistä huomiota, sellaiset arvot olivat aivan yleisiä.
      55-vuotiaana työterveyden vuositarkastuksessa arvot olivat samaa suuruusluokkaa, mutta niiden perusteella aloitettiin simvastatiinin käyttö. Tavoitteena oli LDL-arvon laskeminen 3,9:stä alle kolmen. Sen jälkeen arvo pysytteli välillä 2,5-2,8 jota pidetään hyvänä ellei ole riskitekijöitä.
      61-vuotiaana minut sitten yllätti sydäninfarkti, joka hoidettiin pallolaajennuksella.

      Tuo infarkti olisi voitu välttää, jos kolesteroliarvoihin olisi puututtu ajoissa. Sen tulohan oli nähtävissä noista tuloksista jo lähes 25 vuotta aikaisemmin. Päivämäärä vain oli epäselvä.

    • Anonyymi

      on yksi luontaistuote jolla saa arvon 2:n

      • Anonyymi

        Oletko pettynyt kun kukaan ei ole palanut halusta saada tietää tuon luontaistuotteen nimeä?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5317
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3412
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      92
      3272
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      3166
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1857
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      127
      1605
    7. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1580
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1566
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      138
      1264
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1169
    Aihe