Kauanko kestää kaupungin hyväksyntä asoasukkaaksi Helsingissä?

Anonyymi-ap

Miksiköhän paperit yleensä lähetetään hyväksyttäväksi kaupungille, vaikka nykyisen aso-asukkaan eli asunnonvaihtajan ja yli 55-vuotiaan ei tarvitse täyttää varallisuusselvitystä? Luulisi olevan helppoa tarkistaa se jononumero jollain helpommalla menettelyllä. Mutta onko täällä kokemusta, kauanko se hyväksyntä Helsingin kaupungilla kestää? Sormet syyhyää päästä allekirjoittamaan sopimus, koska monta hakemusta roikkuu ilmassa ja niistä ei uskalla vetäytyä, ennen kuin tämä yksi on viety loppuun saakka.

5

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mun tapauksessa keski alle 2 vuorokautta. Riippuu varmaankin tapauksesta jos HASOlla on kämppä tyhjänä eikä siitä tule vuokratuottoa niin kaupunki kyllä saa paperit aikaiseksi pikavauhtia. Jos taas ei ole mitään kiirettä ja asuntohallinnossa on muitakin töitä tehtävänä niin hyväksymispaperit työnnetään mappi ööhön odottamaan käsittelyä.

      Tämä nyt ihan mutuna koska tosiaan omalta kohdalta homma hoitui pikana, mutta olen kuullut, että siinä olisi vierähtänyt viikkotolkulla.

      No eipähän tästäkään vastauksesta tainnut apua olla mutta tulipahan kirjoitettua.

      • Anonyymi

        Kiitti vastauksesta! Tässä tapauksessa on kyse rakenteilla olevasta uudiskohteesta, joten siellä päässä ei varmaan ole kiirettä. Itsellä vaan vaikeaa, kun pitäisi perua noiden muiden asuntojen jo sovittuja näyttämisiä ym.


      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        😍 ­N­­­y­m­­­f­­­o­­­m­­­a­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17797686I

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Näet kaupungin sivuilta omista tiedoista (Suomi.fi) jos numero on hävinnyt näkyvistä.
      Itse seurasin sitä kautta Hason vanhempaa kohdetta (2 pv) sekä Asuntotuotannon uudiskohdetta, jossa numero poistui listasta myös nopeasti.

      • Anonyymi

        Hyvä vinkki! Numero oli hävinnyt kaupungilta, joten se on käytetty ja asian pitäisi edetä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      111
      7265
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      63
      5288
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4894
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4045
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      3996
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      222
      3883
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      3598
    8. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      41
      3243
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      52
      2819
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      41
      2397
    Aihe