Subaru Forester e-Boxer 2.5 kun tulisi myyntiin

Anonyymi-ap

Sitä odotan. Taitaa tulla pitkä odotus. Sopisi meinaan loistavasti foresteriin 2.5 eikä turboa tarvita. Vaikka isompi akku avustukselle myös ja pelkällä sähköllä ajoa joku kilometri olis myös hyvä. Ei kuitenkaan tarttis olla montaa kilowattia sähkömoottori mutta kunhan jotain 50kmh nopeutta menisi. Se riittäisi ladattavana.

5

561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Haaveilla saat pitkään.
      Mutta kyllä se sähkömoottori pitäisi olla vähintään 50 kW jotta noin painava auto liikkuisi pelkän sähkömoottorin voimin edes tuota 50 vauhtia.
      Mutta tätähän ei koskaan tule myyntiin.
      Kehitys vie täys sähköisiin ja bensapolttimet jäänee USAn markkinoille.

      • Anonyymi

        50kw luulisi riittävän vielä loivaan vastaiseen mutta on auto kyllä painava joten insinöörilaskentaa millä teholla 2000kg massa nousee esim 3% nousua 50kmh ilmanvastuksella ja siihen ei oma matematiikka jaksa taipua.
        Tuosta solterrasta ei taida olla autoksi kun ei liiku tarpeeksi pitkälle akulla vaan on lähi alueen auto heikolla rangella pahemmassa olosuhteessa. Ei ainoaksi autoksi ainakaan minun käyttöön.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        50kw luulisi riittävän vielä loivaan vastaiseen mutta on auto kyllä painava joten insinöörilaskentaa millä teholla 2000kg massa nousee esim 3% nousua 50kmh ilmanvastuksella ja siihen ei oma matematiikka jaksa taipua.
        Tuosta solterrasta ei taida olla autoksi kun ei liiku tarpeeksi pitkälle akulla vaan on lähi alueen auto heikolla rangella pahemmassa olosuhteessa. Ei ainoaksi autoksi ainakaan minun käyttöön.

        Ei todellakaan riitä. Jos et usko, niin käy kokeilemassa jotain tuollaista korkeaa ja painavaa 50 kW hybridiä, niin ei tarvi luulla mitään.
        Vaikka RAV hybrid on parhaita toteutuksia ja sähkötehoa n 100 kW, ei silläkään ihmeisiin kyetä.


    • Anonyymi

      Sais edes ilman sitä v****n akkua ja hybridia mutta kun ei saa.

    • Anonyymi

      Ilman hybriditekniikka olisi hyvä ja tuol amainillla hyvällä 2,5 käyttömoottorilla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      49
      5344
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      78
      3243
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      24
      3097
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2931
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      39
      2217
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      67
      1795
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1686
    8. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      91
      1620
    9. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      419
      1397
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      265
      1376
    Aihe