Pyöräliitto ei hyväksy pyöräilijöille promillerajaa. Sähköpotkulautailijoille sitä esitetään.
Eniten korvaan särähtää lausuma "Niin pitkään kuin meillä sallitaan alkoholin myynti, on hyväksyttävä myös siitä aiheutuvia haittoja. "
Eli Pyöräliitto puolustaa oikeutta kännissä ajamiseen ja hyväksyy pyöräilijöiden törttöilyt.
Pyöräliitto sotkeutuu päidepolitiikkaan
4
322
Vastaukset
- Anonyymi
Puolustelevat sillä, että sitten entistä useampi ajaisi moottoriajoneuvolla kännissä ja valvonta ei onnistu. Ihan hullut perusteet. Moni lähtee baariin nimenomaan pyörällä tai ottaa skuutin kotimatkalle, koska tietää ettei siitä saa rangaistusta. Autolla lähtemiseen on paljon suurempi kynnys koska kiinni jäädessä voi mennä työpaikkakin. Valvonnan vaikeudella ajatellaan ilmeisesti sitä ettei pyöräilijältä vaadita ajokorttia, eikä pyörissä ole rekisterikilpeä, mutta kaivaahan poliisi auton ajajan henkilöllisyyden esiin, vaikka mukana ei olisikaan henkkareita.
- Anonyymi
Nykyään on noita sähköavusteisia pyöriä aika paljon. Olisi aika hämärää, jos sähköavusteisille olisi eri säännöt, kuin perussyykkeleille, mutta sähköpyörällä känninen kumminkin helpommin ajaa lujempaa, kuin pystyy humalassa hallitsemaan. Vaikkei satuttaisikaan muita liikenteessä, niin itsensäkin satuttaminen lankeaa yhteiskunnan harteille. Minä vertaisin sähköavusteista pyörää mopoon. EI tietäääkseni mopollakaan saa ajaa kännissä? Edes ruohonleikkurilla.
- Anonyymi
Noi sähköpotkulaudat on tosi vaarallisia selvinpäin olevillekin.
- Anonyymi
Pieni nökäle tiellä ja lautailija lentää vauhdissa turvalleen. Aika pahoja vammoja syntyy kun lentää 25 km/h nopeudella (omalla viritetyllä laudalla jopa 40 km/h).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat996906Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4116650SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1624942Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien943854Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963791Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en703691Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103512Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03220Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil62049Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161629