Pyöräliitto sotkeutuu päidepolitiikkaan

Anonyymi-ap

Pyöräliitto ei hyväksy pyöräilijöille promillerajaa. Sähköpotkulautailijoille sitä esitetään.

Eniten korvaan särähtää lausuma "Niin pitkään kuin meillä sallitaan alkoholin myynti, on hyväksyttävä myös siitä aiheutuvia haittoja. "

Eli Pyöräliitto puolustaa oikeutta kännissä ajamiseen ja hyväksyy pyöräilijöiden törttöilyt.

4

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Puolustelevat sillä, että sitten entistä useampi ajaisi moottoriajoneuvolla kännissä ja valvonta ei onnistu. Ihan hullut perusteet. Moni lähtee baariin nimenomaan pyörällä tai ottaa skuutin kotimatkalle, koska tietää ettei siitä saa rangaistusta. Autolla lähtemiseen on paljon suurempi kynnys koska kiinni jäädessä voi mennä työpaikkakin. Valvonnan vaikeudella ajatellaan ilmeisesti sitä ettei pyöräilijältä vaadita ajokorttia, eikä pyörissä ole rekisterikilpeä, mutta kaivaahan poliisi auton ajajan henkilöllisyyden esiin, vaikka mukana ei olisikaan henkkareita.

    • Anonyymi

      Nykyään on noita sähköavusteisia pyöriä aika paljon. Olisi aika hämärää, jos sähköavusteisille olisi eri säännöt, kuin perussyykkeleille, mutta sähköpyörällä känninen kumminkin helpommin ajaa lujempaa, kuin pystyy humalassa hallitsemaan. Vaikkei satuttaisikaan muita liikenteessä, niin itsensäkin satuttaminen lankeaa yhteiskunnan harteille. Minä vertaisin sähköavusteista pyörää mopoon. EI tietäääkseni mopollakaan saa ajaa kännissä? Edes ruohonleikkurilla.

    • Anonyymi

      Noi sähköpotkulaudat on tosi vaarallisia selvinpäin olevillekin.

      • Anonyymi

        Pieni nökäle tiellä ja lautailija lentää vauhdissa turvalleen. Aika pahoja vammoja syntyy kun lentää 25 km/h nopeudella (omalla viritetyllä laudalla jopa 40 km/h).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      42
      2256
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      228
      2014
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1548
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      144
      1281
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1207
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1099
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1009
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      65
      963
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      950
    Aihe