Miksi kaikki ihmiset ovat niin hirveitä. Aina kun kohtaan ihmisen saan pelkkää pahaa mieltä. Sen takia koitan vältellä niitä. Ystävät ja parisuhteet. Oksettaa ajatuskin. En voi käsittää miten huonoja ja pahoja ihmisiä on joka puolella. Ei pienintäkään avuliaisuutta, pelkkää oman navan ajattelua rahan kiilto silmissä. Työt hoidetaan päin.. Surkeaa. Asiakaspalvelijat.. kaikki. Läheisemmät puukottaa pahemmin selkään. Kukaan ei vahingossakaan osoita empatiaa. Odottavat vain hetkeä jolloin vetää matto jalkojen alta.
Vihaan ihmisiä
28
3070
Vastaukset
- AnonyymiMiksi uskot, että kaikki haluavat sinulle vain pahaa? Silloin menee ohitse myös ne, jotka haluavat pelkkää hyvää. - AnonyymiÄlä ole naiivi. Yhdyn aloittajaan. Puhuu faktoja. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Älä ole naiivi. Yhdyn aloittajaan. Puhuu faktoja. Joskus kanattaisi uskoa myös hyvään. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Älä ole naiivi. Yhdyn aloittajaan. Puhuu faktoja. Niin puhuukin. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Älä ole naiivi. Yhdyn aloittajaan. Puhuu faktoja. Olen samaa mieltä nykypäivän ihmisistä. Maailma on muuttunut ja Ihmiset sen mukana huonompaan suuntaan. Ihmisillä on paha olla henkisellä ja fyysisellä tasolla. Näkeehän sen jo selväjärkinen ihminenkin, että mihin suuntaan ollaan menossa. Ei ainakaan parempaan suuntaan, jos Ihmiset eivät halua muuttaa omaa persoonallisuuttaan ja ottaa huomioon toisetkin ihmiset. Lähimmäisen rakkaus ja toisen ihmisen huomioiminen. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Olen samaa mieltä nykypäivän ihmisistä. Maailma on muuttunut ja Ihmiset sen mukana huonompaan suuntaan. Ihmisillä on paha olla henkisellä ja fyysisellä tasolla. Näkeehän sen jo selväjärkinen ihminenkin, että mihin suuntaan ollaan menossa. Ei ainakaan parempaan suuntaan, jos Ihmiset eivät halua muuttaa omaa persoonallisuuttaan ja ottaa huomioon toisetkin ihmiset. Lähimmäisen rakkaus ja toisen ihmisen huomioiminen. Some on vahvistanut ihmisten huonoja puolia. 
 Petolliset politiikot vieneet ihmisten toivon. Ja se kai oli tarkoituskin.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Some on vahvistanut ihmisten huonoja puolia. 
 Petolliset politiikot vieneet ihmisten toivon. Ja se kai oli tarkoituskin.Some on antanut valtaa pikkusieluille. Epäilen myös, että päihteet ja tunteettomaksi tekevät mielialalääkkeet on yksi syy. Tosin ei ihmiset muistoissani ikinä mitään empaattisia Suomessa ole olleet, sellaiset yksilöt ovat täälä harvassa. 
 Itse huomannut, että talouden kiristyminen yllättävästi aiheuttanut sitä, että köyhimyksetkin katsoo toisia köyhiä nenänvartta pitkin epäilevästi ja raha on tärkein asia ja esillä koko ajan. Ihan kun toinen ihminen olisi vihollinen ja potentiaalinen rikollinen jota vastaan pitää heti puolustautua.
 Luulisi, että tiukat ajat saisi ihmiset yhdistämään voimansa ja tukemaan toisiaan edes empaattisesti, mutta irl ei ainakaan ja on ollut vaikeampaa säilyttää omat ystävälliset käytösnormit.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Some on antanut valtaa pikkusieluille. Epäilen myös, että päihteet ja tunteettomaksi tekevät mielialalääkkeet on yksi syy. Tosin ei ihmiset muistoissani ikinä mitään empaattisia Suomessa ole olleet, sellaiset yksilöt ovat täälä harvassa. 
 Itse huomannut, että talouden kiristyminen yllättävästi aiheuttanut sitä, että köyhimyksetkin katsoo toisia köyhiä nenänvartta pitkin epäilevästi ja raha on tärkein asia ja esillä koko ajan. Ihan kun toinen ihminen olisi vihollinen ja potentiaalinen rikollinen jota vastaan pitää heti puolustautua.
 Luulisi, että tiukat ajat saisi ihmiset yhdistämään voimansa ja tukemaan toisiaan edes empaattisesti, mutta irl ei ainakaan ja on ollut vaikeampaa säilyttää omat ystävälliset käytösnormit.Tässä ketjussa todella pinnallisia tulkintoja huolestuttavaa! 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Tässä ketjussa todella pinnallisia tulkintoja huolestuttavaa! No kuinka syvällinen se tilanne on, kun esim asioit jossain ja köyhä surkimus esim kassalla tai vartiointitehtävissä alkaa nostamaan nokkaa ja katsoo halveksivasti ja epäillen vaikka itse olet normaali, ystävällinen ja tavallisissa, puhtaissa vaatteissa ostamassa ruokaa itsellesi? 
 Kyllä siinä puhuu mielialalääkkeiden luoma tavispölly ja/tai liian suuret käsitykset omasta arviointikyvystä ja yhteiskunnallisesta merkityksestä.
 Joku vähänkin poikkeaa tyyliltään ja muulta olemukseltaan tästä lääkkeillä ja halparytkyillä kuorrutetusta älyllisestä pohjasakasta, niin on varmasti yhteiskunnan vihollinen.
 👎
 
- AnonyymiKokemuksesta tiedän. 
- AnonyymiItselläni on toisenlaisia kokemuksia. 
- AnonyymiNiin minäkin vihaan useita, mutta en kerro sitä niille jaksa mitään vinetyksiä - AnonyymiKuka kertoisi. En ole samaa mieltä aloittajan kanssa 
 
- AnonyymiIhmisethän on noin yleisellä tasalla ja defaulttina v#ttumaisia, kieroja, kaksnaamaisia, rottamaisia infantiileja.. 
 On toki poikkeusiakin ja se on aika erikoista, mutta ihanaa.- AnonyymiNäin on, sitä rotat ja infantiiliy vasta vihaakin poikkeuksia nimittäin 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Näin on, sitä rotat ja infantiiliy vasta vihaakin poikkeuksia nimittäin Valetta 
 
- AnonyymiMissäköhän nämä hyvää tahtovat ihmiset sitten ovat kun en ole koko elämäni aikana törmännyt ja aika paljon kokemusta on erilaisista ihmisistä. Toki silloin kun oli rahaa oli kaikenlaisia kärkkyjiä. Siinä yhdessä biisissä sanotaan että rotat hyppäävät laivasta ennen aikojaan tai jotain vastaavaa. Tuomitsemista saa kyllä joka suunnasta ihan kai vaan olemuksellaan. Ihan kuin ulkonäkö kertoisikin ihmisestä näille yksinkertaisille ihmisille kaiken. Pitäisi varmaan hankkia naamatatuointi ihan vaan vittuillakseen pinnallisille typeryksille - AnonyymiJos pidät kaikkia muita yksinkertaisina ja typerinä, niin on varmasti vaikea uskoa kenenkään haluavan sinulle mitään hyvää. Jos joku tunnustaisi pitävänsä sinusta ihan aidosti, et varmasti häntä uskoisi. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Jos pidät kaikkia muita yksinkertaisina ja typerinä, niin on varmasti vaikea uskoa kenenkään haluavan sinulle mitään hyvää. Jos joku tunnustaisi pitävänsä sinusta ihan aidosti, et varmasti häntä uskoisi. Tässä se typeryys taas nähdään. Mitä se minun pitämiseni mihinkään liittyy 
- AnonyymiIhmiset ovat nykyään menossa yhä huonompaan suuntaan. Ovat itsekkäitä, oman edun tavoittelijoita, itsekeskeisiä, riitaisia, rahanahneita, panettelijoita, vailla itsehillintää ja nautintoja enemmin kuin lähimmäisen rakkautta omaavia jne. Sillä todellisia ystäviä et saa nykypäivänä. On vain selkään puukottajia oman eduntavoittelijoita. On työpaikkakiusaamista ja koulukiusaamista. Ihmiset voivat henkisesti pahoin. Henkinen ja fyysinen väkivalta on yleistynyt ihmisten kesken. 
 
- AnonyymiJoo, jotkut ihmiset on sisimmissään pahoja ja pahan henkisiä. Siksi en luota kehenkään, ettei tule paha mieli. Tea vituttaa mua 😡😠😤😡😠 
- AnonyymiSama kokemus. Vihaan ja halveksun ihmisiä! Toisesta ihmisestä ei ole kuin haittaa 🤔 Onneksi sitä pärjää hyvin yksin tämän päivän yhteiskunnassa 👍 
- En kiellä täysin, kun kieroutta ja välinpitämättömyyttä näkee. Oman navan ajattelu on ihan tavallista ja joidenkin kanssa rajojen laitto on välttämätöntä ettei katoa oma käsi toisten suihin. Ymmärtääkseni moni pitää samaa periaatetta minkä takia luottamus on ansaittava ja sen ylläpito on arvokasta että on joku pintaa syvempi yhteys ja se todella auttoi ainakin omaan syrjäytymiseeni. Omat rajat tärkeää tuntea. Se mikä on vaikeaa että jos ei ole luottamusta niin on vaikea puhua mistään omista tuntemuksistaan tai katumuksistaan kun ei tiedä onko joku aikomuksissa ymmärtää vaiko kerätä luoteja. Toinen vaikea on sitten se välinpitämättömyys kun toiset priorisoivat muita asioita kuin minua tai sinua. Niin minäkin joudun tekemään niin sinäkin olettevasti teet. Kuolevaisella metrinsäteillä yksilöllä ei ole aikaa kaikkeen. 
 Tervehtimällä voi vähän kokeilla vilkuttaminen ja hymyily ei paljoa maksa ja siten helppo --melkeimpä välttämätön-- tapa kokeille vesiään vaikka joillekin se on vain naamio. Teot ja läsnäolo painavat enemmän.
 Olen kuitenkin iloinen kaikista hyvistä ja reiluista ihmisistä, joiden kanssa olen saanut olla, saanut jakaa ja osoittaa kiitollisuutta ja saanut sitä sitten myös vastaan. Kiitos heidän jaksan tätä enkä näe enää kaikkea kierona ja vinoutuneena. Se kokemus on tärkeä että edes näkee mistä löytää valoa tai jopa sytyttää sellaisen itse. Löysin heitä itse vapaaehtoistoiminnasta kun vain menin mukaan ja autoin ihan tavallisissa jutuissa sen verran kuin olin valmis. Valitettavasti kantapään kautta.
 Toivon lukijoille onnea ja että löydät omat tähdet taivaalta jotka johdattavat :) Toivottavasti oli apua✨
- AnonyymiKiusaajia on lellitty piloille pelkällä vapaan tahdon kasvatuksella ja harva heistä joutuu pidätetyksi pollisiviranomaisilta. Ihmisten pitäisi oppia ymmärtämään heidän asemaansa! Koko paska on lähtenyt irti heidän itsekkyytensä takia niin kuin koulusurmissa kävi! - Anonyymiomalla kohdalla olin aluksi kiusattu, mutta sitten muutin taktiikkaa ja rupesin kiusaamaan muita. 
 
- AnonyymiSipoon kunnan virkamiehet vainosivat maanomistajia Sipoossa 40 - vuoden ajan yksi esimerkki on Söderkulla akselilla ja nyt Nikkilä akselilla. Sipoon hallitus, valtuusto ja asemakaavajaostoineen ovat vainonneet maanomistajia keinoja kaihtamatta. Krp läisiä ja kokoomuslaisia hyvävelijärjestelmineensä. Sillä ihmishenki ei merkitse heille mitään. Kovaa kyynistä porukkaa. Ovat valmiita tuhoamaan toisen ihmisen elämän. Mutta Suomihan on täynnä tämän kaltaisia virkamiehiä. Korruptio, korruptoitunut virkakoneisto hyvävelijärjestelmineensä keinoja kaihtamatta. Sen vaan sanon, kun ulkomaalaisia muuttaa Suomeen näkevät tämän virkamiesmafian hyvävelijärjestelmän. Suomessa asuu jo 1,5 miljoonaa, jotka alkavat pitämään puolensa. Sipoon kunta panttasivat yleiskaavan toteutumista 40- vuotta maanomistajien kustannuksella. Ei myöntäneet mm. Rakennuslupia maanomistajille, ainoastaan poikkeusluvalla. Kunta pakkolustivat maita yksityisiltä maanomistajilta keinoja kaihtamatta. Tuleeko Sipoosta samanlainen kuin Helsingistä , köyhien ja varakkaiden asuntoalueet? 
- AnonyymiNo jos etsit hyvyyttä niin käänny seurakuntasi papin puoleen. 
- AnonyymiOnkohan oma kirjoittama aloitus 
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset738114
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti905737
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut443882
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu923652
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät443645
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi603594
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään263236
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133060
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k572859
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral972833